באוצר נדהמו: בור של כ-300 מיליון שקל בתקציב של קופת חולים מאוחדת

הקופה חתמה רק לפני חודשים ספורים על הסכם ייצוב שבמסגרתו התחייבה להישאר מאוזנת ■ מקור בממשלה: "זה נראה כמו התרשלות חמורה או העברת דיווחים שקריים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף של קופת חולים מאוחדת
סניף של קופת חולים מאוחדתצילום: תמר מצפי

קופת חולים מאוחדת הודיעה הבוקר (א') למשרדי האוצר והבריאות כי צפי הגירעון שלה ל-2019-2018 גבוה בכ-300 מיליון שקל מהסכום שעליו התחייבה במסגרת הסכם הייצוב שנחתם רק לפני חודשים ספורים. במשרדי האוצר והבריאות נדהמו ללמוד בשבועות האחרונים על עומק הבור וחושדים כי היתה התרשלות גדולה מצד הקופה, ואולי אף חשד למעשים פליליים והטעייה.

בנובמבר חתמה הקופה על הסכם ייצוב, שבמסגרתו הועברו לה 520 מילון שקל עבור 2017 עד 2019, ושבמסגרתו התחייבה הקופה לעמוד בתקציב. מיד לאחר החתימה על ההסכם אף אישרה הממשלה את העסקה שבמסגרתה רכשה הקופה 40% מרשת בתי החולים הפרטיים נארא, שבבעלות איש העסקים צביקה בירנבוים, תמורת 108 מיליון שקל.

אלא שבתחילת 2019, לאחר חילופי המנהלים בקופה שבמסגרתם פרש המנכ"ל הקודם זאב וורמברנד והתמנתה לתפקיד סיגל רגב רוזנברג, התחילו להגיע ידיעות למשרדי הבריאות והאוצר שלפיהם הגירעון גבוה בהרבה מכפי שדווח עליו. עם חלוף הזמן התברר כי הפער עצום ממש: הקופה שהיתה אמורה לסיים את 2018 בלי גירעון כלל על פי הסכם הייצוב, סיימה את השנה בגירעון של כ-170 מיליון שקל, אחרי תמיכות, והיא צפויה לסיים בגירעון גדול גם את 2019.

פער זה של כ-300 מיליון שקל לא היה ידוע לנציגי הממשלה במהלך המו"מ על הסכם הייצוב. כמו כן, לא ברור עדיין מה דווח לדירקטוריון הקופה בזמן אמת, ומה היה ידוע למנהלי הקופה כשישבו לשולחן המו"מ על הסכם הייצוב מול משרדי האוצר והבריאות. מקור בממשלה אמר ל-TheMarker כי "הקופה חתמה על הסכם ייצוב ותוך פחות מחודשיים טענה שהיא לא יכולה לעמוד בו בפער פתאומי של 300 מיליון שקל. על פניו, זה נראה כמו התרשלות חמורה או העברת דיווחים שקריים".

כעת תידרש הממשלה להחליט מה לעשות בנוגע לגירעון העצום, תוך ניסיון לא לפגוע ביותר ממיליון מבוטחי הקופה, ובתקופה שבה צורכי מערכת הבריאות עולים שוב ושוב לסדר היום.

מנכ"לית מאוחדת הנכנסת, סיגל רגב רוזנברג, אומרת כי "2018 היתה שנה מאוד מורכבת בגלל שילוב ייחודי של שלושה הסכמי שכר; פתיחתו של אסותא אשדוד והפניית מטופלים לשם בלי לקבל פיצוי על כך; קיצור תורים והעברת פעילות ניתוחית לנארא; תחלופה של כל שדרת הניהול במאוחדת; ועלייה בעלויות התרופות.

גירעון של קופ"ח מאוחדת
צילום:

"היה צריך להיות להטוטן כדי לצלוח את השנה הזאת. זו הפעם הראשונה שחריגה כזאת מתרחשת בקופה, וצריך להסתכל על זה במידתיות ולוודא שהקופה חוזרת לקצב הגידול הרגיל שלה וממשיכה לשרת 1.2 מיליון מבוטחים".   

וורמברנד, שהיה מנכ"ל קופ"ח מאוחדת מ-2013 עד ינואר 2019 ושהגירעון מיוחס לתקופתו אמר ל-TheMarker: "מיום כניסתי לתפקיד פעלתי בתחום בניית הממשל התאגידי של מאוחדת שהיה רעוע, ובבניית מאוחדת באמצעות השקעות ובשקיפות למול משרדי האוצר והבריאות. במסגרת זאת חתמתי על הסכמי ייצוב והובלתי אותם. בשני הסכמי הייצוב הראשונים אנחנו היחידים שעמדנו באופן מלא. ההסכם השלישי היה ל-2019-2017, המו"מ נמשך יותר מחצי שנה והוא סוכם רק לקראת סוף 2018.

"במהלך המחצית השנייה של 2018 נעשו מספר מהלכים מאד משמעותיים במאוחדת שהיה קשה לכמת אותם: הסכם השכר שסגר פערים של יותר מ-40% בשכר של חלק מהסקטורים בעלות של כ-100 מיליון שקל; כניסה לרשת נארא והעברת פעילות מבתי חולים אחרים, ומהלך של קיצור תורים ותוספת פעילות בעלות של 60 מיליון שקל.

זאב וורמברנד, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת
זאב וורמברנד, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת לשעברצילום: תמר מצפי

"המו"מ מול האוצר, גם כשהתחלפו כל הצוותים, נעשה בשקיפות מלאה תוך הצגת נתונים מלאים". לטענת וורמברנד, הגירעון של 2018 גבוה ב-80 מיליון שקל מהצפוי, ו"הדרך לפתור את הבעיה היא לפרוס את החוב להסכם הייצוב הבא. הפרויקטים שיצאו לדרך ב-2018 יעמידו את מאוחדת בשורה ראשונה לצד מכבי וכללית שכן הם פורצי דרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker