כללית תספוג את עלות החיבור - וכל בתי המרקחת ייפתחו למבוטחיה

חוק המרשמים קובע כי מבוטחים יוכלו לממש מרשמים לתרופות בכל בית מרקחת ■ הקופה חזרה בה מהכוונה לגבות 6,500 שקל עבור חיבור בתי המרקחת למחשביה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית מרקחת
רוני לינדר

נסללה הדרך לחיבור בתי המרקחת הפרטיים לקופה הגדולה בישראל: שירותי בריאות כללית חזרה בה מהכוונה לגבות 6,500 שקל עבור התחברות מכל בית מרקחת פרטי שירצה למכור תרופות למבוטחיה. הקופה החליטה לספוג את עלות חיבור בתי המרקחת הפרטיים למערכת המחשוב שלה, בדומה לקופות החולים האחרות הדבר יאפשר למבוטחיה לממש את המרשמים הדיגיטלים שלהם במגוון רחב הרבה יותר של בתי מרקחת ביחס להיום.

הרקע לדברים הוא חוק המרשמים שאושר בנובמבר האחרון. לפי החוק, כל אדם יוכל לממש את המרשם שקיבל מהרופא שלו בקופת חולים, בכל בית מרקחת ברחבי הארץ - לרבות בתי מרקחת של קופות החולים, רשתות הפארם ובתי מרקחת פרטיים. יודגש כי עבור הצרכן מדובר בעיקר בבשורה מתחום הנוחות והנגישות, ופחות בבשורה צרכנית - שכן אין שינוי בכלל לפיו רק בתי מרקחת בהסדר יוכלו למכור את התרופות בתעריף קופת חולים המסובסד. בשאר המקרים הלקוח יוכל לממש את המרשם שקיבל בקופת החולים, אך במחיר מלא ולא מסובסד.

למעשה, החוק החזיר את המצב שהיה קיים לפני התרחבות המרשמים הדיגיטליים, אז היה ניתן לממש מרשם רק בבתי מרקחת שבהסדר עם קופות החולים.

עבור בתי המרקחת הפרטיים מדובר בחוק משמעותי מאוד, משום שבשנים האחרונות צומצמה יכולתם למכור תרופות מרשם למבוטחי קופות שאין להן הסדר עם בתי המרקחת, וזאת בעקבות התרחבות השימוש במרשם הדיגיטלי. החיבור לקופות החולים יאפשר לבתי המרקחת לתת שירות למספר גדול בהרבה של לקוחות - שצפויים גם לרכוש מוצרים נוספים בבתי המרקחת.

בישראל פועלים כ–1,800 בתי מרקחת, בענף המגלגל כ–8 מיליארד שקל בשנה (לפי חברת המחקר דן אנד ברדסטריט). מדובר בתחום רווחי, אבל הרווחיות אינה מגיעה ממכירת תרופות מרשם אלא ממכירה של מוצרים אחרים - כמו תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה. בתי המרקחת אמנם נלחמים כדי למכור תרופות מרשם, אך הם עושים זאת בעיקר כדי להכניס לסניפים לקוחות ולגרום להם לרכוש מוצרים נוספים. בעוד שהרווחיות הגולמית על תרופות מרשם נעה סביב 8%–27%, הרווחיות הגולמית על תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה גבוהה בהרבה, ונעה סביב 35% ומעלה. הכללית שמפעילה את מספר בתי המרקחת הפנימיים הגדול במדינה - כ-500 בתי מרקחת, היא הנפגעת העיקרית מהחוק מכיוון שהוא מחליש במידה מסוימת את היכולת שלה "להשאיר את המבוטחים בבית", בבתי המרקחת שלה ובאלה שבהסדר עם הקופה.

בהסתדרות הרוקחים, שדחפה את חקיקת החוק, טענו כי הקופה מנסה לטרפד את יישומו באמצעות הדרישה לתשלום הגבוה של 6,500 שקל כתנאי להתחברות, ובסופו של דבר ויתרה הקופה על התשלום שדרשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker