חלית? הגעת לגבורות? חכה בתור

כורח המציאות הוא שציבור הגמלאים נזקק לשירותי המרפאות של קופות החולים, ובמיוחד לשירותי המזכירות ובתי המרקחת, בתדירות גבוהה יותר מאשר כלל הציבור - אבל קופות החולים מצפצפות על החוק ואינן מעניקות לקשישים עדיפות בתורים

זקנים בכיסא גלגלים
זקנים בכיסא גלגליםצילום: Maximilian Norz / dpa Picture-Al
ליאור חריש
ליאור חריש

חוק האזרחים הוותיקים קובע כי אזרחים ותיקים שהגיעו לגבורות, כלומר שגילם מעל 80, זכאים לקבל שירות במקום שבו ניתן שירות ציבורי, בלא המתנה בתור.

המחוקק התכוון לאפשר לקשישים מעל גיל 80 לקבל הקלה, באמצעות מניעת עמידה ממושכת בתורים, בין היתר בקופות החולים. על פי החוק, קופות החולים הינן בגדר רשות ציבורית המעניקה שירות ציבורי. ככאלה, חובה עליהן לייתן עדיפות בתור לאזרחים ותיקים מעל גיל 80 המבקשים זאת.

הכוונה היתה למתן עדיפות לקשישים במשרדי המרפאה ובבתי המרקחת של הקופות. זאת, להבדיל מהטיפול הרפואי עצמו (בדיקות על ידי רופא או תור לאחיות) שהוחרג מהחוק ולגביו אין עדיפות בתור, בנימוק כי מדובר בשיקולים רפואיים של מתן קדימויות בטיפול.

אלא שקופות החולים מצפצפות על החוק ואינן מעניקות לקשישים עדיפות בתורים. לפי פרשנותם המשפטית, שירות רפואי כולל גם מתן מענה בבתי המרקחת ובמשרדי הקופות, ולכן אין חובה לתת עדיפות בתור לאזרחים הוותיקים. מבחינתם - חלית? הגעת לגבורות? המתן בתור.

פרשנות זו, מעבר להיותה מנוגדת לרוח החוק ולכוונת המחוקק, לוקה בחוסר מוסריות ומהווה התחמקות מהחובה החברתית הבסיסית המגולמת בציווי "והדרת פני זקן". התיקון המאפשר פטור מעמידה בתור לקשישים מעל גיל 80 עבר בכנסת ברוב מוחלט, וההצדקה לו היא בגדר קונצנזוס בציבור. אבל עם כל הכבוד, ההצדקה החברתית הבסיסית לא היתה במתן פטור מעמידה בתור רק במוזיאונים או באתרי הרשות להגנת הטבע, אלא דווקא במקומות בהם העמידה בתור היא הקשה והמסוכנת ביותר לקשישים - קופות החולים.

כורח המציאות הוא שציבור הגמלאים נזקק לשירותי המרפאות של קופות החולים, ובמיוחד לשירותי המזכירות ובתי המרקחת, בתדירות גבוהה יותר מאשר כלל הציבור. הקושי המוטל על הגמלאים הנדרשים להמתין לעתים זמן רב בתורים לצורך קבלת השירותים, הוא גדול יותר ותדיר יותר. קשישים הנדרשים לשירותי בריאות בקופות החולים, ממילא מגיעים ברוב המקרים במצב בריאותי שאינו מיטבי. השהות הממושכת בתורים בבתי המרקחת ובמזכירות, כשהם חשופים לציבור החולים הגודש את המרפאות, מהווה סיכון ממשי לבריאותם. יש צורך בריאותי, כמו גם הצדקה מוסרית, למנוע מקשישים חולים סבל מעבר למינימום הנדרש, ולכבד את העדיפות המוקנית להם בדין באמצעות פטור מעמידה בתור בקופת חולים.

הצעת חוק שהגיש ח"כ איציק שמולי ביוזמת הח"מ בשלהי הכנסת הנוכחית, המחייבת את קופות החולים במתן עדיפות לקשישים בתורים במשרדי הקופות ובתי המרקחת שלהן, לא הגיעה לראש התור בטרם התפזרה הכנסת. יש לקוות כי תמצא מחדש את דרכה לשולחן המחוקק בכנסת הבאה.

עד אז יאלצו הקשישים להמשיך להמתין בסבלנות. בכל הנוגע לקופות החולים, הם כבר רגילים.

הכותב הוא עו"ד ומרצה בתחום הזכויות בגיל השלישי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker