כך העמותה שמצילה תרופות בעשרות מיליוני שקלים תזניק את פעילותה

ישראל היא חלוצה בתחום הכלכלה השיתופית של תרופות, עם אלפי חולים נזקקים שמקבלים תרופות משומשות שנבדקו בקפדנות ■ עמותת חברים לרפואה תשתף פעולה עם סופר-פארם - ותגיע ליותר חולים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תרופות
"ישראל נחשבת לפורצת דרך ברמה עולמית בתחום של שיתוף תרופות"צילום: תומר אפלבאום

הקלישאה שלפיה זבל של אדם אחד עשוי להיות אוצר עבור אדם אחר לא יכולה לקבל משמעות מוחשית יותר מאשר במקרה של עמותת חברים לרפואה: העמותה עוסקת כבר שנים בחלוקת תרופות משומשות, חלקן יקרות ביותר, לחולים שאינם מסוגלים לממן אותן.

בשנים האחרונות נהפכה העמותה לכתובת מרכזית עבור החולים, קיבלה אישור חריג מהמחוקק לנהל בית מרקחת לתרופות שיצאו משרשרת האספקה, והיא מחלקת תרופות לאלפי חולים כרונים ואונקולוגים שאינם מסוגלים לעמוד במחירי התרופות. כעת עומדת העמותה בפני קפיצת מדרגה נוספת בפעילותה: הסכם שיתוף פעולה עם סופר-פארם, שבמסגרתו נקרא הציבור למסור תרופות שכבר אין בהן שימוש (אך הן עדיין בתוקף) במכליות ייעודיות לאיסוף תרופות ב-243 סניפי הרשת. 

בכל שנה מושלכות לפח ומושמדות בישראל תרופות בשווי המוערך ב-250 מיליון שקל. מנגד, יש אלפים רבים של ישראלים המוותרים על תרופות חיוניות למחלות כרוניות מסכנות חיים, מפני שאינם יכולים לשלם אפילו את דמי ההשתתפות העצמית - שיכולים להגיע למאות שקלים ברבעון. בנוסף להם, יש קבוצה גדולה של חולים קשים, בעיקר חולי סרטן, הזקוקים לתרופות מחוץ לסל שעלותן יכולה להגיע למאות אלפי שקלים בשנה.

מודל מרתק של כלכלת שיתוף

חברים לרפואה מחזיקה בית מרקחת, מרכז מיון וחלוקה, ומערך חלוקה הכולל מאות מתנדבים המשנעים את התרופות היישר לבתי הנזקקים בתנאי הובלה מתאימים. לדברי מנכ"ל העמותה, ברוך ליברמן, היא מספקת בכל חודש תרופות לכ-4,500 חולים כרונים ולכ-500 חולי סרטן.

התרופות, שנאספות ממשפחות עוברות מיון מדוקדק, הכולל פתיחה מחדש ובדיקות מחמירות - שבסופן יותר מ-60% מהתרופות מושמדות והיתר מחולקות לחולים. החולים נדרשים להעביר מרשם רופא ואישור מעובדת סוציאלית כי אינם יכולים לממן את התרופות. "הרוב המוחלט של העובדות הסוציאליות שחתומות על המכתבים הן מטעם קופות החולים עצמן", מספר ליברמן.

שיתוף הפעולה עם סופר-פארם אמור להגדיל את הפעילות: עד היום התרופות נאספו בעיקר בבתיהם של מאות המתנדבים - ואילו הפלטפורמה של מאות סניפים נגישים בכל הארץ, ופתוחים ברוב שעות היממה, עשויה להגדיל משמעותית את כמות התרופות שזורמות לעמותה.

הפעילות של חברים לרפואה היא מודל מרתק וייחודי בעולם של כלכלת השיתוף: במתח בין הרצון לשמור על שרשרת אספקה נאותה ובטוחה לתרופות, לבין הצורך לדאוג לחולים שאינם מסוגלים לממן תרופות חיוניות - מצא המחוקק הישראלי דרך להתגמש, תוך כדי צמצום למינימום של הפגיעה הפוטנציאלית באיכות התרופות המחולקות לחולים.

ב-2016 שונתה פקודת הרוקחים כך שפעילותה של העמותה תתאפשר. ב-2017 חילקו בחברים לרפואה תרופות יד שנייה בשווי כ-50 מיליון שקל, וב-2018 קפץ הסכום לכ-60 מיליון שקל. עבור אלפי החולים שקיבלו אותן מדובר לעתים בהצלת חיים ממש.

לדברי איילה צורף, מומחית לכלכלה שיתופית, "ישראל נחשבת לפורצת דרך ברמה עולמית בתחום של שיתוף תרופות. הרגולציה בנושא בעולם המערבי בתחום הזה מאוד מורכבת, והיכולת של כל הצדדים למצוא מנגנונים שמאפשרים העברת תרופות מיד ליד הביאה לניצול של עשרות מיליוני שקלים. מדובר בסכומים שמישהו אחר, מטופלים, קופות או חברות ביטוח כבר שילמו אותם, ולולא ההתאמה הרגולטורית היו הולכים לפח יחד עם התרופות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker