"שכרם זינק ב-59% בעשור": האוצר משפר עמדות לקראת משא ומתן עם הרופאים

בחודשים הקרובים צפויים להתחיל דיוני המשרד עם הרופאים על הסכם השכר החדש ■ היחס בין השכר הממוצע של הרופאים לשכר הממוצע במשק הוא 3.8 – מהגבוהים במדינות OECD

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים בבית חוליםצילום: מוטי מילרוד

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר-נתן, מתכונן מאז כניסתו לתפקיד ביולי האחרון לתחילת המשא ומתן עם הרופאים על הסכם השכר החדש שלהם. לקראת הדיונים, הצפויים להתחיל בחודשים הקרובים, מדגיש דו"ח השכר במגזר הציבורי שבר-נתן פירסם היום (ב'), כי ההסכם האחרון, מ-2011, הביא לעלייה חדה בשכרם, וכי מספר המשרות במערכת הבריאות גדל מהר יותר מקצב הגידול של האוכלוסייה בישראל.

שכר הרופאים עלה בין 2008 ל-2017 ב-59% במונחים נומינליים, וב-42% במונחים ריאליים – יותר מבכל תפקיד (דירוג) אחר במערכת הבריאות, אומרים במשרד האוצר. גם לפני זינוק זה היה שכרם הממוצע של הרופאים גבוה משמעותית מזה של האחים והאחיות, עובדי המעבדות, הרוקחים וכיו"ב.

לפי הדו"ח, השכר הממוצע במערכת הבריאות הציבורית למשרה מלאה של רופאים (ללא סטז'רים) ב-2017 היה 37.2 אלף שקל בחודש (ברוטו). בשקלול אלה המועסקים במשרה חלקית, השכר הממוצע לרופא היה נמוך יותר, 33.8 אלף שקל בחודש – לעומת 18.7 אלף שקל בחודש בממוצע לאחים ואחיות.

העבודה ב"תאגידי הבריאות" בשעות אחר הצהריים איפשרה לרופאים להגדיל את השכר הממוצע ל-36.5 אלף שקל בחודש. התאגידים הם עמותות שהוקמו לצד בתי החולים הממשלתיים כישות משפטית נפרדת, במטרה לאפשר את הפעלתו של בית החולים גם מחוץ לשעות הפעילות הרגילות בביצוע ניתוחים, מחקר ושירותים שונים. אם בודקים רק את הרופאים המועסקים גם בתאגידי הבריאות, השכר הממוצע מזנק ל-42.4 אלף שקל בחודש – ו-29% ממנו מגיע מהתאגיד.

במשרד האוצר טוענים כי עליית השכר של הרופאים בשנים האחרונות היתה "חדה מן הצפוי", מפני שהנחות האינפלציה ששימשו לעריכת ההסכם היו גבוהות מהאינפלציה בפועל. לפי נתוני משרד האוצר, עלות הסכם השכר של הרופאים לאורך כל תקופתו (2011-2019) היא כ-16.5 מיליארד שקל. 

קובי בר-נתןצילום: מגד גוזני

היחס בין השכר הממוצע של הרופאים לשכר הממוצע במשק הוא 3.8 – מהגבוהים במדינות OECD. בגרמניה יחס זה הוא 3.5, בפינלנד 2.6 ובצרפת 2.2 בלבד (נתוני 2015). שכר הרופאים עולה לאורך הקריירה, מממוצע של 9,899 שקל בחודש לסטז'ר (12% מהרופאים), ל-25.4 אלף שקל בחודש למתמחה (28% מהרופאים), ל-32.6 אלף שקל למומחה צעיר (8%) ועד 51.9 אלף שקל בחודש בממוצע לרופא במעמד מנהל (23% מהרופאים).

עליית השכר החדה ביותר בין 2008 ל-2017 היתה בקרב המומחים הבכירים, ששכרם זינק ב-80%. שכר המומחים הצעירים גדל ב-69%, ושכר המנהלים ב-63%. המתמחים הסתפקו בעליית שכר של 59%, אם משקללים את המענקים ששולמו להם בעקבות ההסכם מ-2011. שכר המתמחים עלה אף שמספר התורנויות שלהם קוצץ מכ-6.6 בחודש בממוצע ב-2008 לכ-5.5 בחודש ב-2017. שכר הסטז'רים – הנמוך משמעותית מזה של שאר הקבוצות - טיפס ב-44% בלבד ב-2008-2017.

פערי השכר בין הרופאים  לבין עצמם גדולים, והתרחבו בעקבות ההסכם מ-2011. התפלגות השכר של הרופאים מתאפיינת כיום בריבוי של ערכים קיצוניים – נמוכים או גבוהים משמעותית מהממוצע. בבתי החולים הממשלתיים, היחס בין השכר הממוצע בעשירון העליון של הרופאים (לפי הכנסתם) לעשירון התחתון הוא 4.8 (בניכוי הסטז'רים), לעומת יחס של 2.1 בלבד, למשל, בקרב העובדים הסוציאליים בבתי החולים הממשלתיים. חלק מהאי-שוויון בשכר מוסבר באפליה מכוונת לטובת רופאים בפריפריה ובמקצועות נדרשים.

"אצל האחיות ניתנו תוספות שקליות שמנעו את הגדלת אי-שוויון", אמר בר-נתן הבוקר כשהציג את הדו"ח השנתי. "אצל רופאים, למרות התוספות הדיפרנציאליות, רואים שיש יותר ערכים קיצוניים - מה שאומר שלא בהכרח היה אצל הרופאים צמצום פערים, אלא להפך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker