ח"כ דודי אמסלם מחזיק לבדו במפתח לחייהם של מאות ישראלים בשנה

ח"כ דודי אמסלם, יו"ר הקואליציה, הוא האיש שיכריע אם החוק להגבלת פרסום מוצרי עישון יעלה להצבעה הסופית ■ בינתיים הוא שומר על עמימות ואף אמר שמדובר ב"חוק הזוי" ■ הנה 5 סיבות לכך שאסור לו לטרפד ברגע האחרון את החוק מציל החיים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אמסלם
דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי

יש אדם אחד במדינת ישראל, דודי אמסלם שמו, יו"ר הקואליציה, שצירוף של נסיבות היסטוריות הפך אותו לאיש שיכריע את גורלו של החוק למניעת פרסום ושיווק של טבק. עבודה מאומצת, מאבקים, דיונים וכיפופי ידיים שנמשכו שנה והתכנסו בסופו של דבר לחוק שלם וחשוב מאין כמוהו שנועד לצמצם את העישון בישראל - התנקזו, בשל הקדמת הבחירות, להחלטה של שני אנשים בלבד: חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) ודוד (דודי) אמסלם (הליכוד). השניים יכריעו ביום ראשון במסגרת ועדת ההסכמות אם החוק יעלה למליאה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

החוק קובע בין היתר כי ייאסר כל סוג של פרסום וקידום מכירות מוצרי עישון, הם יוסתרו בנקודות המכירה, החפיסות שלהם יהיו אחידות ונטולות לוגו, וכל החוקים החלים על עישון יחולו על סיגריות אלקטרוניות.

חפיסות סיגריות באוסטרליה עם "הצבע המכוער בעולם" צילום: Cancer Council Victoria

אם זה יקרה והחוק יעלה להצבעה - הוא יעבור באופן ודאי וברוב גדול, מכיוון שהוא נתמך על ידי חברי כנסת מכל סיעות הבית, ואושר סופית על ידי ועדת הכלכלה. במלים אחרות: אמסלם וחסון יחרצו סופית את גורלו של החוק. אך בעוד שחסון כבר הודיע רשמית כי יתמוך בהבאת החוק למליאה, אמסלם שומר על עמימות. למי ששואל אותו כיצד יצביע הוא אומר רק "יהיה בסדר", ובראיון לגל"צ אמר כי "זה אחד החוקים ההזויים שנתקלתי בהם", וכי "אם זה היה מקטין (את מקרי המוות) באפילו אחד או שניים - הייתי תומך בו".

הנה חמש סיבות לכך שאמסלם חייב לתמוך בחוק ביום ראשון ולאפשר לו לעלות להצבעה:

1. כי הוא מכיר מקרוב את נזקי העישון. אמסלם מספר בהזדמנויות שונות כי איבד את אשתו האהובה, רוזי, לאחר שחלתה בסרטן הריאות. הוא סיפר גם כי הוא עצמו עישן במשך 35 שנה וכי הוא כועס על כך שבנו החייל מעשן. רק לפני שנה וחצי קידם אמסלם בגאווה והתרגשות רבה מהלך חשוב להפחתה של מחירי תרופות יקרות לסרטן שאינן בסל.

לאחר שההחלטה עברה הוא כתב בפייסבוק:  "למענה של רוזי אשתי היקרה, נתתי את כל כולי בשנתיים האחרונות כדי להביא את הבשורה הזאת. זו שליחותי, זאת משימתי בחיים, וכעת אעלה לקברה ואומר לה: רוזי, מילאתי את צוואתך".

הנחות לתרופות לחולי סרטן עבור תרופות שאינן בסל, בדרך כלל בשלבים מתקדמים של הסרטן, הן דבר חשוב וחיוני עם פוטנציאל להארכת חיים. אך חוק העישון יכול לעשות הרבה יותר מזה, במונחים של בריאות הציבור: הוא יכול לחסוך מראש את הסבל, החולי והכאב של מאות ואף אלפי ישראלים, למנוע את הצטרפותם של צעירים למעגל העישון, ולהציל חיים במובן המפורש ביותר של המלה. אסור לוותר על זה.

2. כי החוק יציל את חייהם של מאות ישראלים בשנה. אמסלם כאמור התבטא היום (ה') בראיון לגל"צ כי "אם זה היה מקטין אפילו באחד או שניים (את מקרי המוות) הייתי תומך בחוק". ובכן, לא ברור ממי מקבל אמסלם את האינפורמציה שלו, אבל חבל שהוא לא בדק לפני שהחליט כי החוק לא יציל חיים.

ח"כ יואל חסון צילום: אמיל סלמן

הנה העובדות: החוק של כבל וגליק הוא למעשה אימוץ של האמנה הבינלאומית שעליה חתומה ישראל כבר שנים, ורוב הצעדים שמופיעים בו כבר מיושמים במדינות רבות בעולם כבר שנים רבות. מכיוון שכך, כבר יש מחקרים שמצביעים על האפקטיביות שלהם. במאמר שהתפרסם ב-Israel Journal of of Health Policy Research בשנת 2016 על ידי פרופ' לאה רוזן מאוניברסיטת תל אביב, נקבע כי איסור מקיף על פרסום, שיווק וקידום מכירות של מוצרי עישון יוביל לירידה של כ-5% בשיעור המעשנים בישראל, שהם כ-400 ישראלים בשנה.

הנתון הזה לא כולל את החיים שייחסכו כתוצאה מצעדים נוספים כמו החפיסות האחידות, שלפי מחקר אוסטרלי הורידו את שיעור העישון במדינה בחצי אחוז בתוך שלוש שנים, או הסתרת הסיגריות בנקודות המכירה, שאחראית לירידה של 7% לפי מחקר עדכני.

על פי נתוני משרד הבריאות - המעט יותר שמרניים שהוצגו בוועדת הכלכלה - החוק במתכונתו הנוכחית צפוי להציל ממוות לפחות 300 ישראלים בשנה. באמצעות חוק שלא עולה שקל לקופת המדינה ניתן לחסוך יותר מתים מאשר כל התרופות מצילות החיים, ההשקעה במניעת תאונות דרכים, ואפילו השקעה בביטחון ומניעת פיגועים. אז על מה מסתמך אמסלם כשהוא אומר שהחוק לא יציל ממוות אפילו אדם אחד? בטח שלא על מחקר או נתונים מדעיים. הוא לא יכול להרשות לעצמו להיות חובבני כל כך כשמדובר בחיי אדם.

pantone 448c - "הצבע המכוער בעולם"

3. כי זה רצון נבחרי הציבור והציבור. החוק להגבלת פרסום ושיווק עישון עבר שבעת מדורי גיהנום בשנה האחרונה: כל ניסיון למניפולציה וכל תרגיל בספר של מתנגדיו נשלף מהכובע בשלבים השונים של החקיקה, ובכל זאת, לאחר דיונים קדחתניים בוועדת הכלכלה ולאחר שנעשו פשרות ונשמעו כל העמדות המתנגדות - הוחלט לאשר אותו לקריאה שנייה ושלישית. כל ארגוני הבריאות בלא יוצא מן הכלל, ובראשם משרד הבריאות כמובן, תומכים באופן גורף ובלתי מסויג בחוק. גם ועדת שרים לחקיקה שקובעת את עמדת הקואליציה - אישרה את החוק. אז לפי איזה נימוק בעולם ובאיזו זכות מוסרית יהיה עתה אמסלם זה שיפיל אותו?

4. כי אסור לתת לכסף המלוכלך של חברות הטבק לנצח את בריאות הציבור. תעשיית הטבק והסיגריות האלקטרוניות, יחד עם נפגעים אחרים מהחוק כמו הדיוטי פרי, כלי תקשורת ובעלי פיצוציות, הפעילו בחודשים האחרונים המוני לוביסטים ועורכי דין. הם גם הפעילו לחצים פוליטיים, קיימו התארגנויות שונות ומשונות, ואפילו גייסו גורמים מחו"ל כמו חבר קונגרס אמריקאי ששיגר במכתב רשמי של הקונגרס איומים על ח"כ איתן כבל אם יעביר את החוק.

בנוסף, החברות העלו משמעותית את היקף הפרסום שלהן בעיתונים ובאתרי האינטרנט כדי להגדיל את התלות בהן, ובאופן כללי שפכו המון כסף ומאמצים בניסיון לטרפד את החוק.

ההתבטאות של ח"כ נאוה בוקר במהלך הדיון בועדת הכלכלה על חוק העישון

אמסלם, בראיון שלו בגל"צ חזר על המסרים מדף המסרים של חברות הטבק, כמו הטענה שהחפיסות האחידות יגרמו לזיופים (טענה שהתעשייה משמיעה בכל העולם והופרכה), או העובדה שלא הוגן שהעיתונות המודפסת הוחרגה מהחוק (נכון, אבל זו היתה דרישת יו"ר הקואליציה וחברו של אמסלם, דוד ביטן). אם החוק ייפול יהיה זה ניצחון אדיר של ההון מהסוג הגרוע ביותר על האינטרס הציבורי החשוב ביותר: בריאות.

>> למה הפסקנו לעשן: האזינו לפודקאסט

למה הפסקנו לעשן

0:00
-- : --

5. כי ההיסטוריה תשפוט אותו. קשה לקנא בדודי אמסלם בימים אלה. מופעל עליו לחץ מאסיבי מצד האנשים שאולי יחרצו את גורלו בפריימריס הקרובים, כמו דודו מתתיהו, בעלים של שתי פיצוציות וחבר מרכז ליכוד מוכר. מתתיהו נחשב ל"ממליך מלכים" בליכוד שעומד בראש התארגנות בעלי הפיצוציות נגד החוק, יחד עם אריק זיו, מייסד ועורך האתר "ליכודניק".

קרן ברקצילום: פה זה טיב צילום

גם אחת הלוביסטית של ג'ול, קרן ברק, עומדת להתמודד בפריימריס של הליכוד ומקושרת מאוד במפלגה. בימים אלה של טרום פריימריס, נראה כי גורמים משפיעים בליכוד עלולים להיות בעלי השפעה מלחיצה עצומה על אמסלם. ואולם, בפרספקטיבה היסטורית איש לא יזכור את דודו מתתיהו ומלחמתו בחוק העישון. ההיסטוריה כן תזכור, לעומת זאת, מי הפיל או מי הציל במו ידיו את החוק החשוב כל כך הזה, שנמצא כפסע מאישור סופי אחרי שני עשורים שלא הצליח לעבור.

ח"כ דודי אמסלם, באיזה צד של ההיסטוריה תבחר להיות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker