במשרד הבריאות זועמים: הקיצוץ הרוחבי - על חשבון פגיות, חדרי מיון ויצוא קנאביס

עלות הקיצוץ: כ-50 מיליון שקל, ו-100 מיליון במצטבר מתחילת השנה ■ "מעולם לא היה כזה קיצוץ בלי החרגה של הנושאים החשובים בבריאות" ■ ליצמן הוסיף: "עלול להביא להרס מערכת הבריאות בישראל"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד סגירת חדר המיון בקריית שמונה
הפגנה נגד סגירת חדר מיון בקריית שמונהצילום: גיל אליהו

במשרד הבריאות זועמים על הקיצוץ הרוחבי שצפוי בתקציב המשרד כדי לממן את הסכם השכר של השוטרים, גמלאי השב"כ והמוסד, ומאיימים כי הוא יגרור "פגיעה עד כדי ביטול" של תוכניות בריאות קריטיות כמו התוכנית להורדת העומסים בחדרי המיון, התוכנית לצמצום הזיהומים, התוכנית לשיפור השירות בפגיות, קיצור תורים בהתפתחות הילד ועוד".

גם החצבת, השפעת ויצוא הקנאביס, נושא שקרוב במיוחד ללבו של שר האוצר משה כחלון, מופיעות בהודעה הנזעמת של משרד הבריאות: "לצד הקיצוץ בתקציב, צפוי קיצוץ גם בשכר ובכוח אדם בשירותים שאותם מספק המשרד. קיצוץ זה יביא לביטול התוכנית ליצוא קנאביס רפואי, ולקיצוץ בשירות המזון הארצי, במערך בריאות הציבור ועוד", נמסר. "צורכי הבריאות הולכים ועולים, לצד העלייה בתחלואת החורף שהחלה, והצורך להתמודד גם עם הסיכונים להתפרצויות בתחלואה. אני קורא לשר האוצר ולראש הממשלה לפעול בדחיפות להגדלת התקציב לבריאות ולבטל את הקיצוץ", אמר ליצמן בהודעה.

לאחר שהקיצוץ בסך כ-50 מיליון שקל בשנה אושר, יגיע סכום הקיצוץ מבסיס תקציב משרד הבריאות לכ-100 מיליון שקל מאז הסיכום התקציבי בתחילת השנה. לפי תחשיבי המשרד, עד 2030 (שנת סיום פריסת התשלומים) יגיע הקיצוץ לכ-5.5 מיליארד שקל ו-34 תקנים.

בעוד שבמשרד מדברים בחודשים האחרונים על צורך דחוף בהגדלת תקציב הבריאות, ואף העלאת מס הבריאות בשל הגידול באוכלוסייה והזדקנותה - מגיע הקיצוץ הרוחבי, שעלול לפגוע גם בקיים. "ההוצאה הציבורית לבריאות בישראל היא הנמוכה במערב, ויש לפעול להגדילה. קיצוץ בעת הזאת, עם תחילת תחלואת החורף והעלייה בעומסים במחלקות, יוביל לפגיעה אנושה במערכת". במשרד הבריאות זועמים, ובכירים במשרד אומרים כי "מעולם לא היה כזה קיצוץ בלי החרגה של הנושאים החשובים בבריאות".

ליצמן בכנסת, ב-2017צילום: אלכס קולומויסקי

בהודעה שפירסם משרד הבריאות, נמסר כי סגן השר ליצמן שוחח עם נתניהו, והודיע לו כי הוא מתנגד נחרצות לקיצוץ הרוחבי, אך לליצמן לא היתה זכות הצבעה בממשלה מאחר שהוא אינו שר אלא סגן שר. בכיר במשרד הבריאות אמר כי "זו גזירה שלא ניתן להשלים איתה ונמשיך את המלחמה נגדה".

לליצמן יש בכל זאת מנופים לא קטנים נגד הקיצוץ, והוא אף רמז עליהם בהודעה לעיתונות שפירסם. המנוף הגדול ביותר הוא האיום שלא יחתום על הסכמי הייצוב עם קופות החולים והקטנת הסיוע לבתי החולים הציבוריים, בהם אסותא אשדוד ושערי צדק, שהיה צפוי להיחתם בימים אלה. מדובר באיום משמעותי למדי על האוצר, שכן גם קופות החולים וגם בתי החולים המדוברים נמצאים בגירעונות עמוקים, וחלקם עלולים להגיע למצב של חדלות פרעון או של קיצוץ מאסיבי בשירותים אם לא ייחתמו איתם הסכמי הייצוב והסיוע.

בתום ישיבת הממשלה הוסיף שר הבריאות כי "מדובר בהחלטה חמורה שתפגע אנושות בבריאות אזרחי ישראל. מחיתי נחרצות בפני רה”מ והשרים על הקיצוץ הצפוי והבהרתי כי זה עלול להביא להרס מערכת הבריאות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker