לא משתלם לפנות למתווך מול ביטוח לאומי - אלא אם אתם נכים במצב קשה

מחקר חדש שהציג הביטוח הלאומי מעלה כי נכים בדרגה של 90%-100% זוכים לקצבאות גבוהות יותר אם יוצגו על ידי חברות חיצוניות, בעוד ברמות נכות אחרות נרשמו הבדלים זניחים ■ נציגי החברות: "מתודולוגיית המחקר בעייתית"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי המוסד לביטוח הלאומי
משרדי המוסד לביטוח הלאומי צילום: ניר כפרי

דיון המשך מעניין בהשפעות חקיקת "חוק לבנת פורן", שיזם ח"כ מיקי רוזנטל, התקיים היום (ב') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. הדיון כלל זו הפעם הראשונה נתוני קצבאות שהוענקו על ידי הביטוח הלאומי לזכאים שלא יוצגו על ידי חברות חיצוניות, בהשוואה לגובה הקצבאות בהן זכה מי שכן יוצג.

באופן סיסטמטי, מראה הדו"ח שהציג ביטוח לאומי כי הייצוג על ידי חברה חיצונית מעלה באופן מינורי בלבד, אם בכלל, את סכום הקצבאות - למעט כאשר מדובר בנכים בדרגת נכות של 100-90 אחוז. לאורך כל הדו"ח, נראה כי הסכום המגיע לנכים הקשים גבוה בכ-200 שקל בחודש בממוצע עבור המיוצגים. בכל שאר הקטגוריות מדובר, כאמור, בסכומים זניחים - ולעתים הלא מיוצגים אף קיבלו יותר. יצוין כי המיוצגים משלמים סכומי כסף גדולים מתוך הקצבאות לגורמים המייצגים.

מבדיקת גובה קצבת הנכות הממוצעת עולה כי המיוצגים, כ-11,800 איש, זכו בקצבה ממוצעת של 3,087 שקל בחודש. לעומתם, הלא מיוצגים, שמנו 83,000 איש, שזכו בקצבה בגובה 3,066 שקל. מדובר בפער של 21 שקל בחודש. בקרב קבוצת "מקבלי קצבת נכות שתביעתם אושרה החל באפריל 2016, וסכום גמלה ממוצע לחודש מינואר 2017 עד יוני 2018 (כולל) לפי שנה, דרגת אי כושר ואחוז נכות רפואית", עמד הפער על 25 שקלים לטובת המיוצגים - 2,920 שקל לחודש לעומת 2,895 שקל בקרב הלא מיוצגים.

כאמור, לעתים הייתה הקצבה של הלא מיוצגים אך גבוהה יותר, אך גם שם היו הפערים בסכום של שקלים בודדים. עם זאת, לאורך כל הבדיקה היו הקצבאות החודשיות הניתנות לנכים הקשים (90%-100%) בקטגוריות השונות גבוהות ב-250-200 שקל.

בדיון אמרו נציגי המייצגים כי אינם מקבלים את נתוני הדו"ח - והטילו ספק במתודולוגיה, שלטענתם הייתה בעייתית.

ח"כ מיקי רוזנטל. "חברות מימוש הזכויות מחפשות לגזור קופון שמן מקצבתם של נכים"צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ רוזנטל אמר כי "הנתונים מוכיחים שייצוג על ידי מתווך - עורכי דין, לבנת פורן ודומיהם - לא משפר את הקצבה", והוסיף כי הוא ממליץ לציבור לא להשתמש במתווכים כי אין בהם תועלת. לדבריו, "כל מה שעושים חברות מימוש הזכויות והמתווכים למיניהם הוא לגזור קופון שמן מקצבתם של נכים. חשוב להבין כי פשוט לא כדאי ללכת לאותם מייצגים. לביטוח הלאומי כדאי לפנות, לפחות בשלב הראשוני - לבד. תמיד ניתן לנסות שוב באמצעות מתווך לאחר מכן".

נציגי הביטוח הלאומי אמרו בישיבה: "הפער בסכום הקצבה הוא פחות מחצי אחוז לטובת המיוצגים. בנתון אחוזי הנכות, הפער הוא 68% לעומת 70% לטובת המיוצגים". הם הבהירו כי אין ירידה במספר התביעות או בגובה הקצבאות מאז חקיקת החוק.

על אף נתונים אלה, יש לזכור כי עורכי הדו"ח הם אנשי הביטוח הלאומי, שיש לו עניין משמעותי להיפטר מאותם מתווכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker