רוני לינדר

מכה לג'ול בבג"ץ: בית המשפט דחה הבוקר את בקשתה של החברה להוציא צו ביניים לעצירת הצו נגד הפסקת שיווקה בישראל של הסיגריה האלקטרונית במתכונתה הנוכחית עתירת הניקוטין. החברה תוכל לשווק את הגרסה מופחתת הניקוטין של מוצריה (20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל), כפי שהיא עושה בבריטניה. הדיון בעתירה ייערך רק באוקטובר או נובמבר. המשמעות: תוך שבוע וחצי יאסר שיווק ג'ול בגירסה עתירת הניקוטין בישראל.

ביום חמישי שעבר הגישה ג'ול בקשה בהולה למתן צו על תנאי, נגד הצו לאיסור יבוא ושיווק של מחסניות ג'ול, המכילות יותר מ-20 מ"ג ניקוטין למיליליטר. הצו הוצא על ידי משרד הבריאות.

לטענת החברה, משרד הבריאות "פועל במחשכים, על פי אג'נדות נסתרות, תוך חיזוק מעמדן של חברות הטבק על פני החלופה שמציעות העותרות". בחברה הוסיפו כי המשרד גרם לג'ול "מכה כלכלית אנושה".

ג'ול היא סיגריה אלקטרונית דמויית דיסק און קי, המכילה כמות גדולה יחסית של ניקוטין. היא משווקת בארה"ב וכבר תופסת שם 70% משוק הסיגריות האלקטרוניות. היא התחילה להימכר בישראל במארס השנה. במחסנית של ג'ול יש כמות ניקוטין השווה לחפיסת סיגריות רגילות - 59 מ"ג למ"ל נוזל מילוי - יותר מרוב הסיגריות האלקטרוניות בשוק, ופי שלושה מהכמות המקסימלית של ניקוטין המותרת לפי התקנות האירופיות. הצו שנחתם השבוע קובע כי שיווק המוצר ייפסק בתוך 15 יום בשל "סכנה חמורה לבריאות הציבור".

עם זאת, לג'ול גם גרסה מופחתת ניקוטין המכילה כ-20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל ועומדת בדרישות התקנות האירופיות ונמכרת בבריטניה - ותוכל להימכר גם בישראל.

בעתירה בעתירה מודה ג'ול כי כשבחרה להיכנס לישראל היא הסתמכה על היעדר הרגולציה המוחלט בישראל בכל הנוגע לסיגריות אלקטרוניות: "העותרת (חברת ג'ול) הסתמכה על האופן בו נהג משרד הבריאות במתחריה מזה שנים ועל המדיניות לפיה אין במדינת ישראל רגולציה ביחס למכשירי איוד", נכתב בעתירה.  עוד מדגישה החברה את הנזק הכלכלי הניכר שנגרם לה, אך לא נוקבת בסכומים: "העותרות הוציאו הוצאות ניכרות לצורך פעילותן במדינת ישראל, לרבות שכירת עובדים, השקעה במלאי ובמתקני אחסון וביצוע הוצאות כספיות ניכרות ומשמעותיות", נכתב בעתירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker