משימה בלתי־אפשרית: טיפול רפואי ציבורי לקשישים נזקקים

כשמתלווים לקשישים לטיפול רפואי שגרתי מגלים שאין ממש מערכת רפואית ציבורית שמטפלת בקשישים ■ פיענוח צילום רנטגן עלול לקחת שבועיים-שלושה ■ ואם רוצים תשובה בכתב ומהר אז הקשיש צריך לשלם 400 שקל מכיסו מבלי לקבל החזר מקופת החולים

אבי ביצור
אבי ביצור
קשישה ומטפלת
טיפול בזקניםצילום: Bartek Sadowski / Bloomberg

לפני שבועיים ליוויתי קשיש שנמצא בהשגחתי לצילום CT בגוש דן. בסיום הצילום שנעשה עבור קופת חולים, נמסר לנו כי הפיענוח על ידי רנטולוג מומחה יימשך שבועיים־שלושה ונוכל לקבל את הצילום וסיכום הממצאים במכון. הפקידה שטיפלה בנו הוסיפה כי נוכל לקבל ממצאים בכתב בתוך ארבע שעות בלבד אם נשלם 400 שקל. הוסבר לנו בבירור שהתשלום הנוסף הוא מכיסו של הקשיש - וקופת חולים לא תחזיר את הכסף.

דיווחתי לפקידה שהקשיש סובל מבעיות רפואיות ולפיכך פיענוח הצילום נדרש בדחיפות לרופא. הפקידה הסכימה לסמן את התיק כדחוף, אבל הבהירה מיד שהתוצאות ייקחו לפחות שבועיים. "אנחנו מחויבים לפי טופס 17 לתת מענה בתוך חודש לחולה ולרופא", הסבירה.

מבחינת הקשיש שחי על קצבת זקנה, תשלום של 400 שקל היה בלתי־אפשרי. ברור שהרנטולוג שיקדיש זמן לפיענוח ה-CT בתשלום יעשה זאת על חשבון הזמן שהוא צריך לטפל בצילומים של פונים אחרים למכון. המשמעות ברורה: הטיפול בנבדקים אחרים יידחה לפרק זמן נוסף בגלל פונים שיהיו מוכנים לשלם ולקבל תשובה מהירה.

אותו קשיש נזקק גם לטיפול שיניים תותבות. בקופת החולים הפנו אותנו למרפאה של הקופה. פגישת האבחון הראשונה ניתנה בחינם. בפגישה אובחנה דרך הטיפול הרצויה בעלות כספית בלתי־אפשרית מבחינת הקשיש. כשהבהרנו כי השיניים מיועדות לאכילת מוצרי מזון בסיסיים, הציעו לנו מערכת שיניים תותבות לא קבועה - גם היא במחיר עצום מבחינת הקשיש.

הרופאה המאבחנת שהבינה את הבעיה הכספית, מצאה פתרון זול יחסית: היא הפנתה את הקשיש לטכנאי שיניים במעבדה בבת ים שמוכן, כמענה של חסד, להתקין פלטות של שיניים תותבות שנדבקות לחניכיים במחיר עלות. הקשיש התפשר, תוך ויתור על טיפול שיניים יסודי.

השגת נעליים אורתופדיות נהפכה למשימה כמעט בלתי־אפשרית באמצעות קופת חולים. מקבלים מכתב הפניה לגוף פרטי שמעניק 25% הנחה, וגם אחריה, 700 שקל זה מחיר גבוה מאוד מבחינתו - וזה עוד בתקווה שאין צורך במדרסים מיוחדים.

במשך הטיפולים הופנה הקשיש למחלקת הרווחה ברשות המקומית, כדי לקבל סיוע כלכלי לחסרי יכולת. קביעת פגישה עם עובדת סוציאלית לקחה חודש. בפגישה שבה נכחתי לא נמצאו פתרונות לסיוע בבעיות רפואיות והשיחה התמקדה באפשרות של משלוח ארוחות חמות פעמיים בשבוע או בהפניה לארגון שמגיש ארוחות מוזלות.

לאורך כל הליווי האישי, שנמשך כשנה, התמונה התבהרה: הטיפול הרפואי ובהמשך הסוציאלי לוקה ביחסו לקשישים במעמד כלכלי נמוך ובמקרים רבים אינו עונה על הצרכים הרפואיים הדחופים שלהם. אם אתם קשישים מבוססים תוכלו כמובן במיטב כספכם לקבל טיפול מהיר במערכת הציבורית, שאמורה לתת יחס זהה לכל הציבור - גם לאלה שהכסף אינו מצוי ברשותם.

הכותב הוא גרונטולוג, מרצה בכיר ללימודים אקדמיים - מל"א, לשעבר מנכ"ל משרד הגמלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker