בעקבות הרפורמות: מספר הניתוחים במימון הביטוח המשלים ירד בכ-9% בשנה

הדו"ח המסכם על פעילות הביטוחים המשלימים של קופות החולים ל-2016 חושף את הירידה במספר הניתוחים הממומנים, שמקורה בשתי רפורמות שהתחילו באמצע אותה שנה ■ כמה מהכסף שמכניסים הביטוחים מוחזר למבוטחים, מי מנצל אותם יותר ומי לא מבוטח?

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירידה של 13.5 אלף במספר הניתוחים הפרטיים במימון ביטוח משלים צילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

1. ההוצאה הגבוהה ביותר: ניתוחים פרטיים

2016 היתה שנת התפנית בכל הנוגע למימון שמעניקות תוכניות הביטוח המשלים לניתוחים פרטיים. באמצע אותה שנה נכנסו לתוקף שני צעדים משמעותיים, שעתידים לשנות את תחום הרפואה הפרטית בישראל: הראשון הוא רפורמת "הסדר-החזר", שבמסגרתה עברו קופות החולים לעבוד רק עם מנתחים ברשימות סגורות (הסדר), והפסיקו לתת החזרים תמורת קבלות; והשני הוא פרויקט קיצור התורים, שבמסגרתו קיבלו קופות החולים תמריצים כלכליים להעביר ניתוחים מהביטוח המשלים למערכת הציבורית.

שני הצעדים נכנסו לתוקפם רק באמצע 2016, אך ההשלכות שלהן כבר ניכרות היטב בדו"ח לאותה שנה: ב-2016 צנח מספר הניתוחים הפרטיים במימון ביטוח משלים בכ-13.5 אלף לעומת 2015, והסתכם בכ-141 אלף ניתוחים.

על-אף הירידה המשמעותית במספר הניתוחים הפרטיים, ב-2016 הזרימו תוכניות הביטוח המשלים של קופות החולים 1.4 מיליארד שקל לתעשייה זו. מדובר בנתח הגדול ביותר (38%, לעומת 40% ב-2015) מכלל ההוצאות של תוכניות הביטוח המשלים.

2017 היא השנה המלאה הראשונה שבה שתי הרפורמות בתוקף, ובשל כך אנו צפויים לחזות בירידה נוספת במספר הניתוחים במימון תוכניות הביטוח המשלים, כמו גם חיסכון תקציבי לתוכניות אלו ועודפים תקציביים לקופות החולים. השלב הבא יהיה מימוש הבטחה של הממשלה - הפחתת הפרמיות שהציבור משלם עבור ביטוח משלים.

הירידה במספר הניתוחים במימון ביטוח משלים צפויה להמשיךצילום: ניר קידר

2. הביטוחים מגלגלים 4.5 מיליארד שקל

ב-2016 הגיעו ההכנסות של קופות החולים מביטוחים משלימים לכ-4.5 מיליארד שקל - עלייה של כ-5% בהשוואה ל-2015 - בין היתר בשל ההצלחה של הקופות לשווק למבוטחים את חבילות הביטוח המשלים המתקדמות יותר.

בסך הכל השתמש הציבור ב-3.6 מיליארד שקל באמצעות תוכניות הביטוח המשלים - עלייה של 1% לעומת 2015. המשמעות היא ש-837 מיליון שקל מהתשלומים של המבוטחים במסגרת הביטוח המשלים נשארים אצל קופות החולים ומוקדשים להוצאות תפעול, שיווק, משכורות ועוד.

בהקשר זה כדאי לשים לב לפער בין קופות החולים הגדולות לבין הקופות הקטנות בכל הקשור להוצאות הנהלה: בעוד שבמכבי ובכללית מוציאים 12%-13% מדמי החבר על הוצאות הנהלה וכלליות, במאוחדת ההוצאה מגיעה ל-18% ובלאומית עד ל-28%.

3. התוכנית המשתלמת ביותר למבוטח - כללית מושלם

משרד הבריאות מציג מדי שנה את הנתון החשוב ביותר לגבי הביטוח המשלים - נתון שמשרד האוצר לא מספק בכל הנוגע לחברות הביטוח הפרטיות: כמה אגורות מכל שקל שמשלם המבוטח חוזר אליו כהחזר רפואי. ב-2016 הסתכם שיעור ההחזרים ב-81% מסך ההכנסות של הקופות - לעומת 84% ב-2015.

כל קופת חולים מספקת למבוטחיה שתי תוכניות ביטוח משלים - תוכנית בסיסית ותוכנית מתקדמת. על-פי דו"ח משרד הבריאות, התוכנית המשתלמת ביותר ב-2016 היא תוכנית הביטוח המשלים הבסיסית של קופת חולים כללית - כללית מושלם.

מבוטחי כללית מושלם קיבלו ב-2016 החזר של 89%, לעומת 88% בלאומית כסף, 81% במכבי מגן זהב ו-77% במאוחדת. בתוכנית המתקדמת שיעורי ההחזר נמוכים יותר: 79% במכבי שלי, 77% בכללית פלטינום, 73% בלאומית זהב ו-71% במאוחדת שיא.

4. הערבים הכי פחות מבוטחים

הדו"ח מציג חתכים שונים של ניצול ומימוש הביטוחים המשלימים, וחושף את האי-שוויון שקיים גם בתחום זה. האוכלוסייה הכי פחות מבוטחת בביטוח משלים בישראל היא החברה הערבית: רק 41% מהערבים תושבי ישראל מבוטחים במסגרת ביטוח משלים. מדובר בנתון נמוך משמעותית מהשיעור הכללי באוכלוסייה, שהגיע ב-2016 לכ-74.4%. מקבלי קצבאות כמו זקנה ונכות מבוטחים בשיעור של 68%, שמתקרב לממוצע באוכלוסייה.

מבין המבוטחים בביטוח משלים, תושבי הפריפריה - ובעיקר הפריפריה הצפונית - מנצלים את הביטוח המשלים פחות ממבוטחים אחרים. לעומתם, תושבי ירושלים והמרכז מנצלים את הביטוח המשלים הכי הרבה.

קופת חולים כללית הוציאה על ניתוחים פרטיים למבוטחיה בירושלים כמעט פי שלושה לעומת מבוטחיה במחוז צפון (385 שקל לניתוח בממוצע לעומת 130 שקל בממוצע בהתאמה). קופת חולים מאוחדת הוציאה 308 שקל לניתוח בממוצע על ניתוחים פרטיים למבוטחיה בירושלים, לעומת 160 שקל בצפון. גם בתחום רפואת השיניים הניצול במחוז הצפון הוא הנמוך ביותר.

ניצול החסר של תושבי הפריפריה הוא לא רק תוצאה של היעדר תשתיות ורופאים. גם בנושא כמו רכישת תרופות וחיסונים דרך ההנחה שמעניקות תוכניות הביטוח המשלים, תושבי הצפון והדרום בתחתית רשימת המימושים. קופ"ח כללית מחזירה לתושבי תל אביב כמעט פי שלושה על תרופות וחיסונים לעומת תושבי הצפון (123 שקל בממוצע למבוטח בתל אביב, לעומת 56 שקל לתושב מחוז הצפון).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker