המס על האייקוס אושר סופית - אבל לאזרחי ישראל אין עדיין שום סיבה לשמוח

על-אף ההצלחה הקטנה מול פיליפ מוריס, במלחמה הכוללת נגד עישון התוצאה היא 1:4 לתעשיית הטבק מול האזרחים ■ הממשלה עושה כל שביכולתה לטרפד, לדחות ולמסמס כל חקיקה שתעצור את העישון - אז מה הפלא שבניגוד מוחלט למגמה בעולם המערבי, מספר המעשנים בישראל בעלייה?

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריית אייקוס. מבוססת על חימום הטבק ולא על שריפתו
סיגריית אייקוס. מבוססת על חימום הטבק ולא על שריפתוצילום: JAIME SALDARRIAGA/REUTERS

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (א') את המס שהטיל שר האוצר, משה כחלון, על סיגריות אייקוס של פיליפ מוריס - כך שהוא ישתווה למס הקנייה המוטל על סיגריות רגילות. המהלך, שמגיע יותר משנה אחרי שאייקוס נכנסו לשוק הישראלי, יקפיץ את מחיר הסיגריות פי שניים - אלא אם החברה תספוג את ההתייקרות.

התנהלות המדינה בכל הקשור למוצר החדש של ענקית הטבק היתה פארסה איומה, שאולי עוד תיחקר - ולא רק על ידי חוקרים מהאקדמיה: שרי הבריאות והאוצר, ליצמן וכחלון, עשו כל שלאל ידם כדי להבטיח כניסה חלומית של המוצר לשוק, ללא רגולציה וללא מיסוי. הדבר היחיד שעצר בעדם היה ארגונים קטנים, אך נחושים, מהמגזר השלישי -  העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון - שעתרו לבג"ץ.

ואולם, זה רחוק מלהיות חג או ניצחון: מיסוי האייקוס הוא נושא חשוב, אך בעיקר עקרוני - מספר המשתמשים בו לא עולה על כמה עשרות אלפים. האתגר האמיתי של המדינה הוא התמודדות עם הרוצח מספר אחד של ישראלים: הסיגריה הבוערת. היא מפילה, כך על-פי נתוני משרד הבריאות, 8,000 חללים בשנה - מתוכם 800 כתוצאה מעישון כפוי (פאסיבי).

עשרה דברים שלא ידעתם על תעשיית הטבק

במהלך הישיבה של ועדת הכספים, הודיע ח"כ יהודה גליק (ליכוד) כי כל עוד הממשלה לא נוקטת צעדים נגד עישון - בכוונתו להצביע נגד תקציב המדינה: "זו ממשלה אימפוטנטית עם דם על הידיים". גליק יודע היטב על מה הוא מדבר. הממשלה הנוכחית תירשם כנראה בדברי הימים כממשלה הנרפית ביותר בסוגיית המלחמה בעישון. הצעדים המעטים שנעשו בתקופתה הם תוצאה של כפייה בעקבות התערבות חיצונית (כך ההחלטה להכריז על אייקוס כמוצר טבק או ההחלטה למסות אותו), או שנעשו על ידי גורמים עצמאיים אחרים (כמו צה"ל, שצימצם מכירת סיגריות בבסיסים).

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ניסה לסייע לפיליפ מוריס למכור את האייקוס ללא מגבלות רגולטוריות עד שנעצר על ידי בג"ץ, הכריז כי הוא מתנגד לסימון חפיסות סיגריות באזהרות גרפיות (כי "זה לא אסתטי") ולא יזם שום חקיקה בנושא. במקרה הטוב הוא נגרר אחרי ח"כים שהגישו הצעות חוק פרטיות. הצעד היחיד שכן יזם - צו להרחבת איסור העישון במקומות ציבוריים - חזר לדיונים נוספים וימתין למושב הבא של הכנסת.

גם כאשר ליצמן מילא את חובתו כסגן שר הבריאות והביע תמיכה בהעלאת המס על טבק לגלגול - נושא שנמצא בסמכותו של שר האוצר, משה כחלון - הוא עשה זאת כמו כדי לצאת ידי חובה, באמצעות שליחת מכתב אחד לכחלון. מאז לא שמענו ולא ראינו יותר בנושא מליצמן, שכבר הוכיח פעמים רבות בעבר כי הוא מסוגל להזיז הרים כשמשהו חשוב לו.

גם לשר כחלון יש חלק משמעותי במחדל של הממשלה הנוכחית. הוא עשה הכל כדי להימנע מהטלת מס על אייקוס, ונסוג רק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לו כי לא יוכל להגן על עמדתו בבג"ץ. בנושא החשוב יותר - השוואת המס על טבק לגלגול למס שחל על סיגריות - הוא ממשיך לסרב בכל תוקף למלא אחר החלטת הממשלה והמלצות הבנק העולמי, ארגון הבריאות העולמי ומומחי בריאות הציבור. במקום זה הוא דבק במנטרה לפיה הוא "לא מעלה מסים", כאילו מדובר בעניין כלכלי ולא בנושא בריאותי וחברתי ממדרגה ראשונה. לפני כשבועיים חשף מנכ"ל משרדו די משרד האוצר לא קיים עד היום אפילו דיון אחד בנושא.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (מימין) ושר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

החוקים נגד העישון תקועים - ולא יעברו במושב הכנסת הנוכחי

הצו להרחבת מניעת עישון במקומות ציבוריים, שמוביל משרד הבריאות, ייאלץ להמתין למושב הבא של הכנסת לפני שיעלה להצבעה, בעיקר מכיוון שהנהלת הכנסת החליטה להתייעץ עם הח"כים בנוגע לשאלה האם משכן הכנסת צריך להיכלל ברשימת המקומות שבהם העישון ייאסר. איסור על עישון בכנסת יכול היה להיקבע בקלות על ידי מנכ"ל או יו"ר הכנסת בנוהל פנימי, אבל כפי שהח"כים הם שקובעים את שכרם - כעת הם גם שיקבעו האם יורשו להמשיך לעשן בכנסת.

הצעת החוק של הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (ליכוד) לאיסור פרסום מוצרי טבק - הצעת חוק שמשרד הבריאות והקואליציה התחייבו לתמוך בה - תקועה כבר שבועות ארוכים, אחרי שכבר אושרה בוועדת השרים לחקיקה ועברה בקריאה טרומית. תחילה עוכבה הצעת החוק באופן שערורייתי בוועדת הכנסת במשך שבועות ארוכים, וגם לאחר מכן עדיין לא נקבע מועד לדיון בה בוועדת הכלכלה. גם במקרה הזה - דחיפה קלה ממשרד הבריאות היתה עוזרת לקדם את הנושא, אך הדחיפה הזאת לא מגיעה.

הח"כים יחליטו אם העישון בתחומי המשכן ייאסרצילום: דניאל בר און\ ג'ינ

על הצעת חוק אחרת של ח"כ גליק, לאיסור מכירת סיגריות מתחת לגיל 21, הובטח לו כי היא תזכה לתמיכת הממשלה ומשרד הבריאות. הצעת החוק עלתה לדיון בוועדת השרים לחקיקה אך נדחתה בחודש, ולאחר מכן עלתה שוב ונדחתה שוב למטרת "התייעצות" - ישירות למושב הבא של הכנסת, במקרה הטוב. 

הטלת מס על אייקוס היא משמחת, אבל הצעדים הגדולים והמתבקשים למלחמה בעישון עדיין רחוקים מביצוע. עם כזו אוזלת יד ממשלתית, אין פלא ששיעור המעשנים בישראל נמצא בעלייה - בניגוד למגמה בכל יתר העולם המערבי. האם מישהו ייתן על כך את הדין?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker