הממשלה החליטה: חובת דיווח על מחירי ניתוחים פרטיים ושכר המנתחים

ועדת המחירים של משרדי הבריאות והאוצר קבעה כי חובת הדיווח תחול למשך שנתיים ובתום תקופה זו יוחלט אם להטיל פיקוח על המחירים ■ מנכ"ל הדסה: "האח הגדול לא צריך להתערב"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר ניתוח בבית החולים אסותאצילום: ניר קידר
רוני לינדר

חברות הביטוח, קופות החולים ובתי חולים פרטיים יחויבו לדווח למשרד הבריאות על מחירי הניתוחים הפרטיים ומחירי ניתוחים שמבוצעים במסגרת הביטוח המשלים בישראל - כך החליטה ועדת המחירים של משרדי הבריאות והאוצר לאחר שימוע שקיימה בנושא. ההחלטה מחליפה, או לכל הפחות דוחה, את התוכנית המקורית של משרד האוצר - להטיל בחוק ההסדרים פיקוח על מחירי הניתוחים הפרטיים.

עם זאת, הוועדה קבעה כי חובת הדיווח תוגבל למשך שנתיים ולאחר תקופה זו יוחלט האם להמשיך בה או שיש לקבוע מחירי מקסימום לניתוחים פרטיים. המשמעות המעשית היא שייתכן שמדובר בשלב ראשון לפני הטלת פיקוח על מחירי ניתוחים פרטיים, וכפועל יוצא - גם על שכר המנתחים הפרטיים. ועדת המחירים תבחן בין היתר את השאלה האם פער המחירים בין ניתוחים פרטיים לבין ניתוחים ציבוריים הוא סביר.

בטרם קיבלה החלטה סופית בנושא, הוועדה ערכה שימוע ואיפשרה לארגונים שונים להגיב. בין הגופים והארגונים שהגיבו נכללים קופות החולים, בתי החולים הפרטיים אסותא והרצליה מדיקל סנטר, בית החולים הדסה, התאחדות חברות לביטוח חיים וחברת הביטוח AIG.

הגופים הציגו את הסתייגויותיהם והתנגדויותיהם, והתשובות שניתנו להסתייגויות אלה מלמדות על נימוקי הוועדה להחלטה: "שירותי בריאות חיוניים, כגון ניתוחים, מאופיינים בביקוש קשיח במיוחד, הבא לידי ביטוי בנכונות לשלם גם מחירים גבוהים במיוחד. מאפיין זה מחייב צעדי רגולציה משמעותיים של כל ממשלה בכדי לרסן את יוקר המחייה, וקובע באופן ישיר שלא ניתן לקיים שוק תחרותי יעיל אמיתי בין ספקים למטופלים, אלא יש צורך ברגולציה מתאימה".

המסמך כולל גם התייחסות לשכר המנתחים הפרטיים: "שכר הרופאים במערכת הבריאות הפרטית משפיע באופן ישיר על מערכת הבריאות הציבורית, שאינה מסוגלת להתחרות ברמות השכר הגבוהות. במצב זה, לרופאים יש תמריץ חזק לעבוד יותר במערכת הבריאות הפרטית, וכך נוצרים תורים ארוכים יותר במערכת הבריאות הציבורית, מה שמוביל את המטופלים לבקש קיצור תורים במסגרת הרפואה הפרטית".

"ככל שההכנסות מרפואה פרטית גבוהות יותר, כך נמוך יותר היקף המשרה במערכת הבריאות הציבורית", נכתב עוד במסמך. "מדובר במעגל חוזר שמחליש את הרפואה הציבורית, ומביא לגידול בהוצאה הלאומית על בריאות ללא שיפור בריאותי. לפיכך, ריסון הרפואה הפרטית צפויה לחזק את הרפואה הציבורית, ולייעל את ההוצאה הלאומית".

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, שגם הוא יידרש לדווח כעת על עלויות השר"פ המבוצע במרכז הרפואי, הוא בין המתנגדים לחובת הדיווח. לדבריו, "האח הגדול לא צריך לבדוק בעלי מקצועות חופשיים. זכותו של הרופא וזכות אלה שרוצים לשלם לו להתנהל בחופשיות. אפילו בהמנון אנחנו שרים 'להיות עם חופשי בארצנו'. במדינה חופשית לא מגבילים שכר בעלי מקצוע חופשי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker