"בחירת מנתח במערכת הציבורית תפגע בהכשרת מתמחים ותגדיל את הרפואה הפרטית"

לאחר שקופות החולים מכבי ולאומית החלו לאפשר בחירת מנתח בלי תשלום בבתי חולים פרטיים, מנכ"ל כללית, נועז בר ניר, מסתייג מהמהלך ■ "הבלוף ייצא מהר מאוד. זה יגרום להתנגשות קשה עם הערכים הרפואיים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועז בר ניר, מנכ"ל הכללית
רוני לינדר

קופות החולים מכבי ולאומית מאפשרות מהחודש שעבר בחירת מנתח בלי תשלום באסותא ובתי חולים פרטיים נוספים במימון ציבורי. קופת חולים מאוחדת הצהירה גם היא שתעשה זאת לאחר שתאושר לה העסקה לרכישת 40% מרשת בתי החולים הפרטיים נארא, שעדיין נמצאת בבחינת משרדי האוצר והבריאות. כעת מכריז גם מנהל שיבא כי בית החולים מתכוון להנהיג בחירת מנתח בחינם.

מי שעדיין לא הצטרפה למהלכים הדרמטיים האחרונים היא קופת החולים שחולשת על כמעט מחצית ממערכת הבריאות — שירותי בריאות כללית — המבטחת של 55% מהאוכלוסייה והבעלים של שמונה בתי חולים כלליים. בשיחה עם מנכ"ל הכללית, נועז בר ניר, הוא מביע הסתייגות גדולה מבחירת מנתח בלי תשלום.

"אנחנו מתחבטים בזה כבר זמן רב, ועדיין לא הצלחנו למצוא פתרונות לנושא המתמחים", אומר בר ניר ל–TheMarker. "אנחנו מערכת ציבורית, וככזאת אנחנו חייבים להכשיר את המתמחים, אחרת לא יהיו רופאים - לא למכבי ולא לאף אחד. אם בכל בתי החולים הציבוריים תהיה בחירה, עלולה להיווצר בעיה קשה עם המתמחים, שאף אחד לא יבחר בהם. בעיה נוספת היא שלמחלקות לא יהיה אינטרס להגדיל את מספר המתמחים, ובעתיד יחסרו רופאים מומחים. אנחנו מכשירים מתמחים בהיקף אדיר כל שנה, והפחד הוא שזה יפגע בתהליך ההתמחות".

הפתרון המוצע הוא שהבחירה תהיה במנתח האחראי שיהיה בחדר, כך שהמתמחה עדיין יוכל לנתח.

"אני לא רואה מצב שאני אומר שמנתח מישהו מסוים, כשבעצם מנתח המתמחה. ואי־אפשר להגיד "'אני נותן בחירת רופא' אם אני זה שמחליט. מהר מאד הבלוף ייצא, ואני כקופת חולים — בגנים שלי להגיד אמת. כל מי שאומר לך אחרת משקר. בהרבה ניתוחים מתמחים מנתחים לבד".

לדברי בר ניר, "זה יוביל לדבר אחד: ידחוף עוד יותר את המערכת הפרטית, כי שם זה המקום היחיד שאתה יכול באמת לבחור את המנתח. המהלך ידחוף להגדיל את בתי החולים הפרטיים דרמטית. זה להעיר דובים מרבצם". הוא מוסיף גם כי "אחת החוזקות של הרפואה הציבורית היא שהרופאים הבכירים יותר מנתחים את החולים הקשים והמורכבים. ברגע שתהיה בחירת רופא, זה ישבש את הנושא הזה. זה אומר שמנהל המחלקה, שהוא מומחה בתחום מסוים, לא יבצע בהכרח את הניתוחים המורכבים - זו התנגשות קשה עם הערכים הרפואיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker