אזהרה למכורים: האם העוגיה הנמכרת בעולם תסומן כמזון הכי מזיק בישראל?

אם חובת הסימון למזון מזיק היתה מיושמת כבר היום, העוגייה הנמכרת בעולם היתה נכשלת בכל שלושת הפרמטרים: אוראו במילוי וניל באריזת 137 גרם בד"ץ מצטיינת בכמויות גדולות במיוחד של סוכר ושומן רווי - ומצליחה גם לעקוף את הסף שנקבע לכמות הנתרן

עדי דברת-מזריץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חטיף של עוגיית הסנדוויץ' אוראו שצפוי לקבל את הסימון המרבי של מזון מזיק
חטיף של אוראו
עדי דברת-מזריץ
רוני לינדר

בדיונים על סימון מזון מזיק בכנסת דובר על מוצרים שיזכו לשני סימונים: האחד לסוכר או נתרן, והאחר לשומן רווי. אבל מתברר שיש בישראל מוצר אחד לפחות שהיה זוכה לכל שלושת הסימונים, אם חובת הסימון היתה קיימת: עוגיות אוראו במילוי וניל באריזות של 137 גרם בד"ץ.

ב–100 גרם של מוצר אוראו יש 38.2 גרם סוכר (9.55 כפיות) — כמעט פי שלושה מהערך המחייב סימון אדום (13.5 גרם ל–100 גרם מוצר ב–2020, ו–10 גרם ב–2021); 9.9 גרמים שומן רווי — פי שניים מערך הסף (5 גרמים ל–100 גרם מוצר ב–2020, ו–4 גרמים ב–2021); וגם מעט מעל לסף שנקבע לנתרן, 520 מ"ג נתרן באוראו — לעומת סף של 500 מ"ג ל–100 גרם מוצר.

אוריאו צ'אלנג' ישראלקרדיט: אוריאו צ'אלנג' ישראל

אוראו, הנחשבת לעוגייה הנמכרת בעולם, היא מותג של חברת מונדליז (לשעבר קראפט), שעם מוצריה נמנים גם שוקולד מילקה וקפה ג'ייקובס. המוצרים של מונדליז משווקים בישראל על ידי חברת דיפלומט.

לאוראו יש גם אריזות נוספות שבהן משווקות עוגיות עם כמות נתרן נמוכה יותר (360 מ"ג ולא 520), שהיו מקבלות "רק" שתי מדבקות אדומות — בגין הכמויות של סוכר ושל שומן רווי, שעוברות את הסף שנקבע.

במונדליז אומרים בתגובה כי מתוך מכירות אוראו וניל, 70% מהמכירות מגיעות מאריזות 176 גרם — שבהן כמות הנתרן היא 360 גרם נתרן ב–100 גרם. עוד מסבירים בחברה כי "הכמות הגדולה יותר של נתרן במוצר בעל כשרות בד"ץ, שנמכר בישראל באריזות של 137 גרם, נובעת מכך שמדובר במפעל ייצור שונה של העוגיות", וכי "בכל מקרה, לא מדובר בפערים גדולים מאוד בכמות הנתרן בין שני המוצרים".

מחויבים לסמן רק את כמות הפחמימות

נכון להיום לא חלה על היצרנים חובת סימון של כמות הסוכר במוצרים שהם משווקים בישראל. היצרנים מחויבים לסמן רק את כמות הפחמימות במוצרים. עם זאת, כמה מהיצרנים מציינים מיוזמתם גם את כמות הסוכר.

מכיוון שנכון לעכשיו זהו סימון וולנטרי, ייתכן שיש מוצרים נוספים בישראל שכבר עוברים כיום את הסף בשלושת הפרמטרים — סוכר, נתרן ושומן רווי — אבל לא ניתן לגלות זאת על פי הסימון התזונתי הקיים על גבי האריזות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker