הדיל אושר: ייאסר פרסום טבק וסיגריות באינטרנט, ברשתות החברתיות ובדיוטי פרי

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום חוק שיגביל דרמטית את פרסום הטבק ■ החוק אוסר פרסום של מוצרי טבק, למעט בעיתונות המודפסת ■ בין השאר, ייאסר פרסום סמוי ובאירועי קידום מכירות, בתחרויות ובמשחקים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות
סיגריות למכירהצילום: אורן זיו

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), יהודה גליק (הליכוד) ואחרים, האוסרת באופן גורף פרסום מכל סוג שהוא של מוצרי טבק, למעט בעיתונות המודפסת. במקרה של פרסום בעיתונות המודפסת, תידרש חברת הטבק לפרסם מודעה נגדית הכוללת אזהרה נגד עישון בגודל זהה לזה של מודעת הפרסומת.

ההצעה כוללת גם שינוי משמעותי במכירת סיגריות בדיוטי פרי, כך שהסיגריות שם יסומנו באזהרות בעברית ויחולו מגבלות על הצגתן. עם זאת, נקבע בוועדת השרים כי ההצעה תחזור אל הוועדה לפני קריאה ראשונה.

ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

האישור הוא חלק מה"דיל" שהשיג גליק לפני כשבועיים, כאשר הסכים לוותר על דרישתו להעביר את הצעת החוק שלו האוסרת מכירת סיגריות לצעירים עד גיל 21 ("טבק 21"), ובתמורה הובטח לו כי הקואליציה תתמוך בחקיקה להגבלת הפרסום, שהגיש כמה שבועות קודם לכן כבל. זאת, תוך החרגה של העיתונות המודפסת, לדרישתו של מוטי בבצ'יק, יועצו של שר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן.

במסגרת אותו הסכם, התחייבו שרת המשפטים איילת שקד, השר המקשר בין הממשלה לכנסת יריב לוין, יו"ר הקואליציה דאז דוד ביטן, ובבצ'יק לפטור את ההצעה מחובת הנחה. משמעות הדבר היא שההצעה עשויה לעלות לקריאה טרומית כבר בשבוע הקרוב. גם נתניהו הביע תמיכה בהצעת החוק בשיחה עם עיתונאים.

ההצעה היא למעשה אימוץ חלקי של הצעת החוק הממשלתית מהקדנציה הקודמת של ליצמן במשרד הבריאות, שטורפדה בלחץ התעשייה והעיתונות ובסיועו של ליצמן עצמו, ונשארה על המדף עד היום בעוד בכל העולם חלה התקדמות אדירה בחקיקה נגד עישון ונגד תעשיית הטבק. ההצעה היא גם אימוץ של העקרונות הכלולים באמנת המסגרת לפיקוח על האבק עליה חתומה ישראל מ–2005 אך עדיין לא יושמו בשטח.

ההצעה כוללת למעשה איסור גורף על פרסום סיגריות ומוצרי טבק, כולל באינטרנט, וכולל פרסום סמוי (תוכן שיווקי), אירועי קידום מכירות, ותחרויות ומשחקים. המקרים היחידים שבהם ניתן יהיה לפרסם או להציג מוצרי טבק הוא העיתונות המודפסת, בחנויות ייעודיות לטבק, ביצירות אמנות או דיווח חדשותי (בלי מעורבות תשלום כמובן). זוהי מכה לתעשיית הטבק, שמרבה לפרסם באתרי חדשות ולהגיע לצעירים ולקהל חדש בשיטות של קידום מכירות כמו דוכנים בכנסים, ברשתות חברתיות, וגם באמצעות הסכמים של תוכן שיווקי. בנוסף, הצעת החוק מרחיבה את הגדרת מוצרי טבק וכוללת בתוכה גם את כל התצורות החדשות של עישון כמו סיגריה אלקטרונית, מוצרים ללא בעירה כמו אייקוס של פיליפ מוריס ונרגילות.

הקנס יוגדל - ויגיע עד 150 אלף שקל

מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי כי ב–2017 הושקעו כ–8.5 מיליון שקל בפרסום טבק - מהם 3.7 מיליון על ידי פיליפ מוריס בקמפיין של החדרת האייקוס. העיתונות הכתובה היוותה כשליש בלבד מההוצאה. במלים אחרות, אם החוק החדש יעבור — פרסום בהיקף של 5.6 מיליון שקל של חברות הטבק, כפי שהיה בשנה החולפת, יהיה אסור.

ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

איסור פרסום גורף נכלל באמנה לפיקוח על העישון, ומתקיים כיום במדינות רבות ובהן בריטניה, צרפת, צ'כיה, דנמרק, אוסטרליה, בלגיה, פינלנד, אירלנד, איטליה, הולנד, ניו זילנד, נורווגיה, פולין, פורטוגל, סלובניה, ספרד ושוודיה. "חשיפה לפרסומת ונגישות למוצרי עישון מקלות על התחלת העישון בקרב קטינים וצעירים, ואף מכבידות על גמילה מעישון", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "אמנם איסור על פרסומת למוצרי טבק פוגע בחופש העיסוק וחופש הביטוי של חברות הטבק, אך בהתחשב בנזקים הכבדים לבריאות הציבור וההשלכות של נזקים אלה — האיסור הכללי המוצע על פרסומת מסוג זה והמגבלות על שיווק מוצרי טבק מידתיים לדעת מציעי הצעת החוק".

חלק משמעותי נוסף בהצעה נוגע למתרחש כיום בדיוטי פרי: ישראלים רבים נוהגים לרכוש סיגריות בדיוטי פרי, שם נמכרות הסיגריות בפטור ממכס (במגבלה של פקט אחד של עשר חפיסות לנוסע). הסיגריות שנמכרות בדיוטי פרי אינן מחויבות בהדפסת אזהרה בעברית, כך שלאחר מכן חוזרות לישראל מאות אלפי חפיסות עם אזהרה באנגלית. לפי תיקון החוק החפיסות שיימכרו בדיוטי פרי יהיו זהות לחפיסות הנמכרות בישראל. בנוסף, לפי הצעת החוק, אסור יהיה להציג באופן בולט ולפרסם סיגריות, למעט בחנויות ייעודיות.

בדיוטי פרי נמכרות הסיגריות יחד עם כל שאר המוצרים, ולכן משמעות הדבר היא כי החנויות יידרשו לפתוח חנות נפרדת או אגף נפרד שרק בהם יוכלו להציג ולפרסם את הסיגריות, או לחלופין להצניע את הסיגריות בשטחן. מניסיון העבר, מי שצפויים להתנגד להצעה הם ג'יימס ריצ'רדסון, בעלת הזיכיון למכירת סיגריות בשדה התעופה, וכן רשות שדה התעופה, שמקבלת תמלוגים מהמכירות.

סעיף חשוב שכלול בהצעה מדבר על התקנת תקנות להצנעת מוצרי עישון, כך שלא יוצגו באופן בולט. זהו שינוי משמעותי, שכן כיום סיגריות מוצגות במקומות בולטים בפיצוציות וחניות נוחות, מה שמהווה אמצעי פרסומי בפני עצמו.

בנוסף, ההצעה אוסרת על הצגת תמונות של פירות על גבי אריזות הטבק לנרגילות, מחשש שתמונות אלה יוצרות מצג שווא של מוצר תמים ובריא, ומגדילה את שטח האזהרה בפרסומות המותרות — מ–5% משטח המודעה ל–30% ממנה. כמו כן, ההצעה מגדילה את הקנסות על הפרת החוק ל–75–150 אלף שקל.

הצעת החוק פוגעת בבטן הרכה של תעשיית הטבק, וצפויה להיתקל בהתנגדות עזה מצד הלוביסטים שלהם, כמו גם מצד רשות שדות התעופה והדיוטי פרי. סביר שגם גורמים בתקשורת — בעיקר אלה שעיקר פעילותם באינטרנט — יתנגדו לה.

לדברי ח"כ כבל, יוזם החוק: "החוק הזה הוא על חיים ומוות, לא פחות. כמעשן כבד לשעבר אני מרגיש שליחות אמיתית לשנות את החוק ולהציל את אלה שנדמה להם שהם מבינים את המשמעותיות של העישון. המאבק על ביטול הפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות מכוון לדור הצעיר, שצורכים את רוב המידע שלהם דרך פלטפורמות אלה".

מהמיזם למיגור העישון נמסר כי "איסור פרסום ושיווק של מוצרי הטבק יכול להפחית את הסיכון של בני הנוער והצעירים להתחיל לעשן, לצמצם את מספר בני הנוער הבוחרים לעבור לשימוש קבוע במוצרי הטבק ולהשפיע על שיעורי העישון של צעירים בישראל. על פי מחקרם של פרופ' לוי וד"ר רוזן, איסור מקיף על פרסום ישיר ועקיף של כלל מוצרי הטבק יקטין את שכיחות העישון בישראל ב- 4.4% תוך 5 שנים, וימנע בין 41-31 אלף מקרי מוות מוקדמים. 

"המחקרים בתחום מראים כי פרסום מוצרי טבק במגוון אמצעי התקשורת נצרך בקביעות על ידי בני נוער מתחת לגיל 18, ובני הנוער חשופים באופן קבוע לפרסום וקידום מכירות של מוצרי טבק. פרסומות גלויות וסמויות של מוצרי הטבק מפרסמים את השימוש בטבק בצורה מטעה, המייצרת תדמית של עישון כנורמה חברתית מקובלת ובריאה בקרב בני הנוער וצעירים".

בארגון מוסיפים כי "דו"ח של המכון הלאומי לסרטן בארה"ב וארגון הבריאות העולמי מצא כי ב-106 מדינות קיים איסור פרסום בערוצי טלוויזיה, ברדיו, בעיתונות המודפסת ובחלק מערוצי הפרסום הישירים והעקיפים האחרים, וב- 29 מדינות קיים איסור פרסום בכל ערוצי הפרסום, ישיר ועקיף, ללא החרגה של אמצעי פרסום זה או אחר". 

איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, החברה למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית והאגודה למלחמה בסרטן, מסרו בתגובה, כי הם "מברכים על אישור החוק לאיסור פרסום מוצרי טבק על ידי ועדת השרים לחקיקה. צעד חשוב שיישומו יציל חיים רבים בישראל. 

"יחד עם זאת, עדיין לא הובהרו פרטי ההחלטה וההסתייגויות ממנה. אנו מזכירים כי על פי הניסיון בעולם, על מנת להיות אפקטיביים איסור פרסום ושיווק צריכים להיות מוחלטים, בכל אמצעי התקשורת, כולל מתן חסויות וקידום מכירות. איסור פרסום ושיווק מוחלט וכוללני הוא אחד האמצעים היעילים והמוכחים לצמצום ממדי העישון ומניעת התרחבותו לקהלים חדשים, בדגש על ילדים ובני נוער".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker