כך הפילו שרי האוצר והבריאות את פצצת הסיעוד החדשה

בהתראה של חצי שעה, בלי מסמך כתוב ובלי ליידע את אנשי המפתח - כך הכריזו שרי האוצר והבריאות על התוכנית החדשה

רוני לינדר
מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

אמש, תשע דקות לפני השעה שבע בערב, נחתה בתיבת המייל של מערכות העיתונים הודעה ובה פצצה: בשעה שבע וחצי, כלומר בעוד פחות מ- 40 דקות, תתקיים מסיבת עיתונאים בירושלים בה יכריזו שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וסגן שר האוצר הרב יצחק כהן, על "תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה".

העיתונאים, שרובם ממוקמים בכלל בגוש דן, לא היו היחידים שהופתעו. למעשה, רשימת הגורמים הנוגעים בדבר שלא ידעו דבר על ההכרזה הצפויה או על פרטי התוכנית שהם עצמם יידרשו להיוך חלק גדול ממנה ארוכה מאד: הממונה על רשות ההון, דורית סלינגר, שהיא דמות המפתח בכל הקשור לביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, בכירים במשרד הבריאות, מנכ"לי קופות החולים שאמורים לקחת על עצמם חלק ניכר מהרפורמה, הביטוח הלאומי שגם הוא אחד הגורמים המבצעים המרכזיים ברפורמה, שר הרווחה חיים כץ שרק לפני שבועיים יצא עם תוכנית סיעוד משלו, ועוד ועוד.

התוכנית שהוצגה לציבור עדיין לא "אפויה" לגמרי. אין עדיין מסמך מסודר כתוב, למשל, אלא רק הודעה לעיתונות. כך, בעוד שסעיפים מספריים כמו הגדלת שעות הסיעוד ל-30 הם ברורים וחדים, ישנם סעיפים אמורפיים בהרבה בתוכנית. כמו למשל, הסעיפים שנוגעים לחלקן של קופות החולים וצמצום הביורוקרטיה סביב הקשיש הסיעודי. גם סעיף כמו "העלאת שכר המטפלות והמטפלים לחיזוק ועידוד התעסוקה בענף" - לוט בערפל לחלוטין ואיש לא יודע באיזו העלאה מדובר, מתי תתרחש ועוד.

אחרי החגיגות של אמש, הבוקר מתחילות לעלות השאלות הגדולות על הפרטים הקטנים, ונראה שיעבור עוד זמן רב עד שניתן יהיה לדעת באופן מדויק מה כוללת הרפורמה, ומה היא אינה כוללת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker