עתירה: לחייב את שר האוצר להטיל מס על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס

סיגריית האייקוס נמכרת בישראל כבר שנה בפטור מלא ממס ■ העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון עתרו לבג"ץ לאור סירובו של כחלון להטיל מס בניגוד לעמדת משרד הבריאות, רשות המסים והיועץ המשפטי לממשלה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון עתרו היום (ד) לבית המשפט העליון בדרישה לחייב את שר האוצר משה כחלון לחתום על הצו למיסוי הסיגריה האלקטרונית של חברת הטבק פיליפ מוריס, אייקוס (IQOS). אייקוס, מוצר הדגל של פיליפ מוריס, היא סיגריה מסוג חדש המכילה טבק ומבוססת על חימום ולא על בעירה. נכון להיום, מקלוני הטבק (סיגריות) המכונים היטס, שנמכרים כחלק ממערכת האייקוס, פטורים לחלוטין ממס - וזאת בניגוד לסיגריות רגילות ששיעור המס עליהן מגיע ל-65.5% ממחיר המוצר.

שר האוצר הוא זה שאמור לחתום על הצו שמטיל את המס. אך למרות שהצו מונח על שולחנו כבר חמישה חודשים, לאחר שעבר את אישור משרד המשפטים - כחלון מסרב לחתום עליו בטענה כי אינו מעלה מיסים. זאת, בניגוד גמור לעמדת רשות המסים ומשרד הבריאות שסבורים שיש להטיל מס על האייקוס; ואף בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, שדרש מכחלון כבר לפני חודשיים "להשלים את המהלך לקביעת מס למוצר האייקוס" והודיע כי לא יוכל להגן עליו משפטית בעניין.

בינתיים, נהנית ענקית הטבק פיליפ מוריס כבר שנה מרווח נקי כתוצאה מהפטור ממס. בנוסף, כחלון אינו עונה לפניות של ארגוני רופאים וחולים להיפגש עמו בכדי להסביר לו את הנזקים שנגרמים מסירובו להעלות את המס.

הארגונים טוענים באמצעות עו"ד יפעת סולל ועו"ד אפי מיכאלי כי סירובו של כחלון לפעול בהתאם לעמדת הדרג המקצועי ולחתום על מיסוי האייקוס אינו סביר ופוגע בשלטון החוק ובמינהל התקין. "הימנעותו של השר מלחתום על הצו היא תמוהה ואין ולא יכולה להיות לה כל הצדקה. הימנעותו של השר מלספק הבהרות באשר להתנהלותו אך מוסיפה על החששות כי מדובר בהחלטה הנגועה בחוסר תום לב", נכתב בעתירה.

מיסוי של מוצרי טבק נחשב לכלי האפקטיבי ביותר במלחמה בעישון. רק באחרונה קרא הבנק העולמי להקשיח את נטל המס על מוצרי טבק ככלי ש"יציל את חייהם של מיליוני בני אדם" ויצמצם פערים חברתיים. במסמכים פנימיים של פיליפ מוריס שנחשפו השנה נמצא כי אחד מיעדיה של החברה הוא שנושא המיסוי יהיה מסור בידי משרדי האוצר ולא בידי משרדי הבריאות בעולם.

כחלון פירסם באחרונה בעמוד הפייסבוק שלו כי הגדרת האייקוס עדיין בבדיקה, אך אמירה זו אינה נכונה, שכן משרד הבריאות כבר הכריז על האייקוס כמוצר טבק באופן רשמי. העותרים מזכירים כי בתחילת 2017 כתבה היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר-הראל, למשרד המשפטים כי "עמדתם של אנשי המקצוע היא כי המוצר שבנדון דומה ביותר לסיגריה רגילה מבחינת כלל המרכיבים המצדיקים את הגבלתו, ובהם הנזק המוכח לבריאות, החשש להתמכרות בשל החשיפה לניקוטין, הפגיעה בבריאות הסובבים וכן הפגיעה במאבק להפסקת העישון".

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

זו אינה הפעם הראשונה שנדרשת עתירה לבג"ץ כדי לגרום לממשלה להתייחס לסיגריה החדשה כאל מוצר טבק. רק לאחר עתירה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת לבג"ץ באפריל האחרון, הכריז משרד הבריאות על אייקוס כמוצר טבק שחלות עליו המגבלות שחלות על סיגריות כמו איסור עישון במקומות ציבוריים.

בפיליפ מוריס, שכיום נהנית מיתרון כספי אדיר כתוצאה מהפטור המלא ממס, מודאגים מאוד מהאפשרות שיוטל מס על אייקוס. במהלך השנה האחרונה השקיעו בחברה מאמצים רבים בניסיונות לטרפד את המהלך, כולל הטסתו לישראל של לוביסט העל, הכלכלן המוביל ארתור לאפר, שהגיע לישראל כדי לשכנע כי אין להטיל על אייקוס מס כפי שמוטל על סיגריות.

"נדמה שנבחרי ציבור רבים שוכחים בימינו כי תפקידם המרכזי הוא להגן על שלומם ובריאותם של אזרחי המדינה. לצערנו, חצי שנה אחרי הניצחון בעתירה הקודמת, אנו נאלצים לעתור נגד שר נוסף בממשלה בגין מדיניותו התמוהה, המשרתת בסופו של דבר אינטרסים של חברת פיליפ מוריס", אמר שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. "גם עמדת השר הזה מנוגדת לחלוטין לעמדות הדרגים המקצועיים והמשפטיים במשרדו ומחוצה לו, וגם אותו ננצח. חבל רק שניצחוננו יגיע מאוחר מדי עבור המתמכרים החדשים, שהתמכרותם היא בחסות סרבנותו המתמשכת של שר האוצר".

לדברי שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, "הגיעו מים עד נפש. אחרי חודשים של המתנה לכחלון שיואיל בטובו לעשות את הדבר המתבקש במאבק נגד העישון, הבנו כי שר האוצר נחוש 'לצפצף' על הדרג המקצועי - ועל הציבור. האייקוס הוא מוצר טבק לכל דבר ועניין, והוא ממכר, מזיק לבריאות וגורם למחלות תוך שהוא מסכן בעיקר את האוכלוסייה החשופה מכל לטרנדים החדשים - בני נוער וצעירים. מיסוי האייקוס הוא בראש ובראשונה הגנה על דור העתיד שלנו".

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למלחמה בסמים שמלווה את הנושא בשנה האחרונה בירכה, על העתירה ואמרה כי "חמישה חודשים מאז שאייקוס הוכר כמוצר טבק ובינתיים מלוא המחיר משולשל לכיסי פיליפ מוריס בעוד שסיגריה מקבילה ממוסה ב-70%. מדיניות ה'לא מעלה מסים' של כחלון פשוט מסדרת לפיליפ מוריס החדרה נוחה וקלילה לשוק הישראלי".

מפיליפ מוריס נמסר בתגובה כי "יחידות הטבק לחימום מחוממות ואינן נשרפות, ולכן אינן מייצרות עשן, אלא אדי טבק השונים מהותית מעשן הסיגריות. בכל המדינות בהן משווק המוצר החליטו רשויות המס שלא לסווגן כסיגריה, והטילו עליהן מס נמוך מזה של הסיגריות. אין היגיון למסות מוצר שאינו סיגריה כסיגריה. בנוסף, אם ההיגיון המנחה הוא שיש למסות מוצרים מסוכנים יותר בשיעור גבוה יותר על מנת להניא את הציבור משימוש בהם, ובהתאם למסות מוצרים מסוכנים פחות בשיעור מס נמוך יותר, הרי שיש למסות את המוצר בשיעור מס נמוך יותר מזה המוטל על סיגריות".

ממשרד האוצר, שבאופן עקבי נמנע מלנמק את הסירוב לחתום על הצו, לא נמסרה תגובה גם עתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker