בקרוב יורחב האיסור על עישון - כל הפרטים

משרד הבריאות הניח על שולחן הכנסת צו המרחיב משמעותית את המקומות שהעישון בהם אסור ■ בין היתר מדובר בחניונים, בריכות שחיה, הופעות וגני חיות ■ ארגון רופאי בריאות הציבור: "צעד חשוב אך לא מספק"

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עישון סיגריות
פיליס מוריס נוהגת לייקר את מחיריה אחת לשנה צילום: BLOOMBERG NEWS

משרד הבריאות מרחיב משמעותית את המקומות שהעישון ייאסר בהם. בקרוב, יאסר העישון בבריכות שחייה, מגרשי ספורט עירוניים, הופעות, חניונים, גני שעשועים, גני חיות, כל שטחי בתי החולים, כניסות למשרדי ממשלה ולגני ילדים ועוד.

המשרד הניח את הצו המרחיב את אזור העישון על שולחן ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שאמורה לקבוע ישיבה בנושא וצפויה לאשר אותו באופן מיידי. התקנות ייכנסו לתוקף בתוך 30 יום מאישורן, כך שיתכן שכבר בתוך פחות מחודשיים יורחב איסור העישון. התקנות הן למעשה אימוץ של המלצות התכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו משנת 2011, שנפלו בקדנציה הקודמת ולא אושרו מעולם.

דברי ההסבר של הצו שמים דגש על הנפגעים מעישון כפוי: 800 מבין 8,000 הישראלים שמתים בשנה כתוצאה מעישון, כלומר 1 מכל עשרה, הם לא מעשנים שמתים כתוצאה מחשיפה לעישון כפוי. במחקר של ניטור ביולוגי שביצע משרד הבריאות התגלו סימנים של חשיפה לעישון כפוי בקרב 63% מציבור הלא-מעשנים. "תוצאה זו מצביעה על חשיפה נרחבת לעישון פסיבי בישראל, ומחייבת הגברת ההתערבות לצמצום חשיפה זו", נכתב בדברי ההסבר לצו.

הצו מנמק את האיסורים החדשים בצורה מפורטת. נכון להיום כבר אסור לעשן ברדיוס של 10 מטרים מהכניסות והיציאות לבתי החולים, אך כעת האיסור יהיה גורף. ההרחבה מוסברת בכך ש"מעשנים רבים מתגודדים באזורי עישון מאולתרים ברחבי בית החולים, כולל במקומות המשמשים למעבר הכרחי של חולים ואנשי צוות שאינם מעשנים, בקרבת חלונות של חדרי אשפוז, חדרי אוכל וחדרי צוות, ולנוכח בעיית סימון הטווח הנדרש מהכניסות והיציאות, אף מתקרבים לטווח של פחות מעשרה מטרים מהכניסות והיציאות. מציאות זו עדיין גורמת לזיהום אויר, מפגע בריאותי ומטרד ריח בכניסות וביציאות, שחודר גם לתוך המבנה".

הרחבת המקומות בהם העישון יאסר: 
•	אסור לעשן במקום בו מתקיימת הופעה תחת כיפת השמים. 
•	אסור לעשון במקום הפתוח לציבור ומשמש לפעילות גופנית, כולל מגרשי ספורט. 
•	אסור בבריכות שחייה, כולל פתוחות, ובכל מתקני הבריכה 
•	אסור לעשן ברדיוס 10 מטר מהכניסה לגני ילדים ומעונות וכן בחצר של גני ילדים
•	אסור לעשן בגני שעשועים 
•	אסור לעשן ברדיוס של 10 מטר מהכניסות והיציאות למשרדי ממשלה
•	אסור לעשן בחניונים ציבוריים מקורים או תת-קרקעיים
•	אסור לעשן בשטח גני חיות עד מרחק של 10 מטר מהכניסה לגן, למעט בפינות עישון מוגדרות
•	בחצר בית חולים או מרפאה - העישון ייאסר בכל מקום כולל מחוץ למבנה. מותר להנהלת בית החולים להגדיר אזורי עישון בחצר בית החולים, בתנאי שיהיו במרחק עשרה מטרים לפחות מהכניסות והיציאות. מחלקות סגורות יוחרגו מהתקנות למשך שלוש שנים

התקנות מחריגות לשלוש שנים מחלקות סגורות, שלגביהן מנהל בית החולים יוכל לקבוע  הסדרי עישון יחודיים "שיבטיחו את מירב ההגנה למאושפזים וצוות העובדים במחלקה מפני עישון כפוי ומאידך יאפשרו למאושפזים ולצוות הרפואי אשר אינם יכולים לצאת משטח המחלקה אפשרות לעשן, אם הם בוחרים בכך". במהלך שלוש השנים תגובש תוכנית לסיוע וטיפול בגמילה מעישון במחלקות הסגורות.

לגבי איסור על עישון בגני שעשועים מוסבר כי "עישון של מבוגרים הנמצאים בתוך מתחמים אלו גורם לחשיפה משמעותית של ילדים והוריהם לעישון כפוי. סיכון נוסף הנובע מתופעת העישון בגני משחקים הוא השלכת בדלי סיגריות בשטח גן המשחקים וכן שאריות טבק בטעמים מעישון נרגילות בשעות הערב והלילה באותם מתחמים.  תינוקות וילדים קטנים עלולים לבלוע שאריות אלה ולהסתכן בחנק והרעלות".

הנימוק לגבי הרחבת איסור העישון מחוץ למשרדי ממשלה (היום ניתן לעשן בחצר של משרד ממשלתי, ר"ל) מעניין אף הוא: "המציאות שנוצרה בכניסות למשרדי ממשלה רבים היא התגודדות של מעשנים בקרבת הכניסות והיציאות, הגורמת לחשיפה לעישון כפוי ולמפגע ריח ומטרד לכל באי המשרד הממשלתי ובמיוחד לצוותי הביטחון והאבטחה הנמצאים במקום באופן רציף ולמשך שעות רבות", מוסבר, "בנוסף, התגודדות המעשנים בכניסות למשרדי הממשלה פוגעת בתדמית השירות הממשלתי לאזרח, ומעבירה מסר מוטעה לגבי אופן ניצול שעות העבודה של עובדי המדינה".

באשר לחניונים מוסבר כי "חניונים מקורים או תת- קרקעיים הם מקומות בהם על פי רוב, אין תחלופה טובה של אויר, ולכן החשיפה לעישון כפוי במקומות אלה משמעותית יותר. בנוסף, האיסור נועד למנוע הפיכת החניון המקורה או התת-קרקעי, במקומות בהם העישון אסור כמו קניונים ומקומות עבודה, ל - "אזור עישון".

לגבי גני חיות, בהם יאסר העישון כליל עד רדיוס של 10 מטר מהכניסה, מוסבר כי ילדים והוריהם "מסתובבים בשבילים ומתחמים מוגבלים, וכל עישון במקומות אלו גורם לחשיפה לעישון כפוי של הציבור הנמצא בקרבת מקום", וכן כי בעיה נוספת הנגרמת מעישון בגני חיות היא "המפגע והסכנה הנגרמת מזריקת בדלי סיגריות, שאותם בולעים עופות ויונקים וגורמים להרעלות, לחנק ולמוות של בעלי חיים".

מי שלא מופיע בתקנות החדשות היא לא אחרת מאשר כנסת ישראל. ל-TheMarker נודע כי משרד הבריאות פנה כמה פעמים במהלך השנים האחרונות לכנסת וביקש ממנה להכריז על עצמה ככנסת נקייה מעישון, אך התשובה שקיבל שוב ושוב היא שהכנסת רואה את עצמה כמקום עבודה (ולא כמו משרד ממשלתי, שם בוטלו חדרי העישון כבר ב-2012) ומכיוון שבמקומות עבודה יש אפשרות של חדרי עישון - כך יהיה גם בכנסת. נכון להיום, בכנסת יש אזורי עישון ומותר לעשן גם בחוץ. 

השלב הבא של החקיקה יהיה איסור על חדרי עישון במקומות עבודה ובמוסדות שונים, כפי שקיים במדינות רבות בעולם. לצורך כך צפוי להתקיים משא ומתן עם ההסתדרות, המייצגת את העובדים. בעבר כבר הגיע משרד הבריאות להסדר עם ארגוני עובדים גדולים, כאשר מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' רוני גמזו, הגיע להסכמות עם ארגוני המורים על ביטול חדרי העישון בבתי הספר. 

בארגון רופאי בריאות הציבור ובאגודה למלחמה בסרטן לא מרוצים מנוסח התקנות והם דורשים להפוך את הקערה על פיה: לקבוע כי העישון אסור לגמרי במרחב הציבורי, למעט במקרים מיוחדים שייקבעו בתקנות, ולא להיפך. "השאלה צריכה להשתנות מ'היכן אסור לעשן' ל'היכן מותר לעשן'", קובעים הארגונים. 

בתגובה שהעבירו לאחרונה למשרד הבריאות, לאחר שקיבלו את טיוטת התקנות להערות, הביעו הארגונים את התנגדותם לנוסח וקבעו כי זהו "צעד חשוב אך בלתי מספק להשגת התכלית של הגנה על בריאות הציבור מפני עישון כפוי במקומות ציבוריים". 

הארגונים דרשו ממשרד הבריאות "שינוי ממשי ולא למראית עין" וקבעו כי "שינויי חקיקה חייבים להיות מלווים בקמפיין הסברה נרחב ובהשקעה באמצעי אכיפה מתאימים על מנת להיות אפקטיביים".

הארגונים דורשים הרחבת האיסור לכלל השטחים הפתוחים בכל המקומות בהם העישון אסור והוספת מקומות ציבוריים פתוחים בהם שוהים ילדים ואינם מכוסים בתקנות החדשות, כמו חופי ים, שמורות טבע וגנים לאומיים, גנים ציבוריים ופארקים, מוזיאונים, ומקומות תפילה. עוד דורשים הארגונים ביטול כל החריגות המאפשרות חדרי עישון או עישון באיזור כלשהו במבנה ציבורי או כלי רכב המשמש לתחבורה ציבורית (כדוגמת מונית) גם בשעה שאין בו נוסעים.

הארגונים דורשים גם לאסור עישון בטווח של 50 מטר (ולא 10 מטר כפי שנקבע בתקנות) מכל הכניסות והיציאות למבנים ציבוריים, והרחבת האיסור לכלל תחנות האוטובוס ובטווח של 10 מטר מהתחנות ורציפי הרכבת, ללא חריגים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker