ביטוח סיעוד ממלכתי יעלה לכם לפחות 3 מיליארד שקל בשנה, תתכוננו

ההצעה של שר הרווחה, חיים כץ, להפוך את ביטוח הסיעוד של קופות החולים לביטוח חובה מצמצמת את הסבסוד מטעם המדינה - וממקדת אותו רק בחלשים ובחולים ■ אבל גם כך העלויות יהיו לפחות כפולות מאלה שכץ העריך, ובשנה הראשונה יגיעו ל-7 מיליארד שקל

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כץ
מירב ארלוזורוב

בכנות, הופתענו. שר הרווחה, חיים כץ, הצליח לרכוש לעצמו מוניטין של מי שענייני התעשייה האווירית והשקעה בניירות ערך קרובים ללבו יותר מהעיסוק ברווחה, והוא רחוק מלהיות מדורג בראש השרים המצליחים והמוצלחים שלנו. על אף זאת, כץ הפתיע השבוע כשהצליח להניח השבוע על השולחן את ההצעה האינטליגנטית ביותר עד כה בנוגע לביטוח סיעוד ממלכתי.

שר הרווחה ניצל את הרוח הגבית של דו"ח מבקר המדינה על ביטול ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, וכנראה גם את המומחיות של מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, בתחומי הסיעוד והביטוח — קפלן היה בעברו מנכ"ל קופת חולים כללית ומנכ"ל חברת הביטוח כלל — כדי להציע פתרון חדש וחדשני. בניגוד לכל ההצעות של קודמיו — שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ איציק שמולי — ההצעה של כץ התבססה על קיומו בפועל של ביטוח סיעוד ממלכתי ראשוני בישראל. לא, אנחנו לא מתכוונים לשירות המוגבל של הביטוח הלאומי, כי אם למנגנון הביטוח המצוין של קופות החולים.

החידוש בהצעה של כץ הוא כפול. ראשית, במקום להעלות את מס הבריאות ולהגדיל את השירותים שמציע הביטוח הלאומי לאזרחי ישראל, כץ מציע להעלות את מס הבריאות — אבל להשתמש בו כדי להרחיב את שירותי ביטוח הסיעוד שמוכרות קופות החולים. מכיוון שביטוח הסיעוד של קופות החולים רחב הרבה יותר מההצעה של הביטוח הלאומי — 5,500 שקל בחודש לטיפול בבית ו–10,000 שקל בחודש לאשפוז במוסד, למשך חמש שנים — הרי שזו הצעה שמציעה כיסוי ראוי הרבה יותר.

שנית, כץ מציע להפוך את ביטוח הסיעוד של קופות החולים לביטוח חובה, שכל האוכלוסייה תהיה חייבת לרכוש אותו מכיסה. את מעורבות המדינה באמצעות סבסוד הוא ממקד רק בחלק צר ובעייתי של האוכלוסייה: החלשים שאינם מסוגלים לממן את הפרמיה החודשית שגובות קופות החולים, וכן חולים ומבוגרים שאינם מסוגלים לקנות היום ביטוח כי אף אחד אינו מוכן למכור להם אותו (מי שאינם בני ביטוח).

את שתי האוכלוסיות האלה כץ מציע לסבסד באמצעות ייקור של מס הבריאות ב–0.5%–0.7%, ואף מציע להעתיק את המנגנון של ביטוחי הרכב לעולם הסיעוד באמצעות הקמת מאגר של מי שנדחו בידי הביטוח, פול, שתהיה חובה לבטח אותם במשותף על חשבון המדינה, חברות הביטוח ומבוטחי קופות החולים גם יחד.

ביטוח בריאות בכפייה

ההצעה של כץ מפתיעה ברצינותה, ולו משום שהוא ממקד את התערבות המדינה רק בפלח הצר של האוכלוסיות שאינן מסוגלות לבטח את עצמן, אם מפני שהן עניות מדי ואם מפני שהן חולות מדי. ההערכה של כץ היא שדי יהיה בייקור של 0.5%–0.7% במס הבריאות כדי לממן זאת. זוהי עלות קטנה ביחס להצעות הקודמות, כמו זו של ליצמן, שמדברת על הרחבת שירותי הסיעוד הממלכתיים לכל האוכלוסייה, ושעלותה למדינה צפויה להיות עצומה.

רק שגם כך יש לא מעט בעיות אפילו בהצעה שכץ מעלה, והן מתחילות משאלת העלות. כיום קופות החולים מבטחות כמחצית מהאוכלוסייה בישראל בתמורה לתשלום שנתי (פרמיות) של 3 מיליארד שקל. בנוסף, קופות החולים צברו במהלך השנים קרנות הון שנועדו להבטיח את יציבות הביטוח שלהן, בסכום של 4 מיליארד שקל.

ההצעה של כץ מדברת על הרחבת הביטוח למחצית השנייה של האוכלוסייה, שכרגע אינה מבוטחת. איננו יודעים מה מאפיין את המחצית שאינה מבוטחת, ומדוע היא סירבה לרכוש ביטוח למרות מאמצי השיווק המוצלחים בדרך כלל של קופות החולים. ניתן להניח שחלק מהאוכלוסייה הלא מבוטחת הוא מעמד ביניים, שיש לו יכולת לרכוש ביטוח סיעוד אבל בחר שלא לעשות כן. אלה יצטרכו מעתה לרכוש ביטוח בכפייה.

ועדיין, ניתן להניח שמרבית הלא מבוטחים הם אלה שקשה להם לרכוש ביטוח, אם משום שהם עניים מדי או חולים מדי. בקיצור, המדינה תצטרך לממן תוספת של אחוזים גדולים מהאוכלוסייה לביטוח, בסכום של עד 3 מיליארד שקל כל שנה — בעלות שנתית קבועה. בנוסף, יהיה צורך לממן עבור קופות החולים את תוספת קרנות ההון עבור המבוטחים החדשים, בסכום של 4 מיליארד שקל. המשמעות היא שעלותו של ביטוח הסיעוד בשנה הראשונה תהיה קרובה ל–7 מיליארד שקל, ובכל שאר השנים היא תהיה קרובה ל–3 מיליארד שקל. זוהי תוספת של כ–1% לדמי מס הבריאות — ולא של 0.5%–0.7% כפי שמעריך כץ.

למעשה, התוספת היא גבוהה הרבה יותר, שכן את קבוצת דחויי הביטוח אף אחד אינו רוצה לבטח, גם לא במסגרת פול, ולכן אין להם בכלל מחיר. מחירם גבוה מדי להערכה. יש מי שמזהירים כי גם מסוכן להציע ביטוח לדחויי ביטוח בגלל ההשפעה של הסרת אחריות מעליהם — למשל מבוגרים יימנעו לרכוש ביטוח, ביודעם שבהגיעם לגיל מבוגר די בכך שהמדינה תבטח אותם על חשבונה.

ריבוי מקרי הסיעוד ייפול על המדינה

העלות של ההצעה של כץ, אף שהיא ממוקדת לכאורה רק בחלקים צרים של האוכלוסייה, היא גבוהה מאוד גם כך. זאת אחת הסיבות מדוע מדינות מעטות בעולם מציעות כיסוי סיעודי מלא חינם לאוכלוסייה שלהן. למעשה, בניגוד גמור לדעה הרווחת, הכיסוי של הטיפול הסיעודי בישראל הוא אחד הטובים והרחבים ביותר בעולם, בזכות ההצלחה של קופות החולים.

שילוב של שיווק מעולה של קופות החולים ומנגנון ביטוחי מצוין שהן מציעות — ביטוח טוב, עם כיסוי ראוי בהחלט ובמחיר שווה לכל נפש — וכל זה נעשה במסגרת מנגנון ביטוח יציב יחסית, הפך את הביטוח של קופות החולים להצלחה מסחררת. 4 מיליון מבוטחים, כמחצית האוכלוסייה, מחזיקים בו.

זאת עוד סיבה לביקורת, אגב, לגבי ההצעה של כץ: יש מי שטוענים שבהחלט ייתכן שחלק גדול ממי שלא רכשו עד היום ביטוח סיעוד, למרות יכולת השיווק המוכחת של קופות החולים, כנראה בחרו שלא לעשות כן. למשל, אוכלוסיות עשירות שיכולות לממן טיפול סיעודי בעצמן, החברה הערבית שבה יש לעתים קרובות מי שיכול לטפל בקשישים בבית, או אוכלוסייה צעירה שביחד עם משכנתא ועם פנסיה חובה אין לה צורך או יכולת להוסיף גם סיעוד חובה. "כמה אפשר להעיק על הצעירים בארץ, שבקושי עומדים ביוקר המחיה הנוכחי שלהם, רק כדי שהם יהיו מובטחים לגיל זיקנה?" שואלים בכירים בממשלה.

יחד עם זה, גם בממשלה מודים שהעובדה שרק 50% מהאוכלוסייה מבוטחים כיום בביטוח סיעוד, במדינה שבה שירותי הסיעוד שמציע הביטוח הלאומי מוגבלים יחסית — היא בעייתית. תוחלת החיים העולה הופכת את מקרי הסיעוד לשכיחים יותר, מעל גיל 80 כרבע מהקשישים יזדקקו לסיוע סיעודי, והעלות הגבוהה של טיפולי הסיעוד מחייבת תמיכה פיננסית.

בכל מקרה ריבוי מקרי הסיעוד ייפול על המדינה. השאלה היא אם זה ייעשה בעתיד באמצעות הביטוח הלאומי, או כבר היום באמצעות הרחבת הכיסוי הביטוחי שהאוכלוסייה בישראל קונה בעצמה דרך קופות החולים. ההצעה של כץ — להקים ועדה שתבחן את הסוגיה לעומקה — נראית הכרחית בכל מקרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker