עוקף את ליצמן: שר הרווחה חיים כץ יוזם ביטוח סיעודי חובה דרך חברות הביטוח

המהלך של כץ כולל העלאה של מס הבריאות ב-0.5%-0.7% כדי לממן ביטוח לחולים ולמעוטי יכולת, ומוסבר על רקע ביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתי ■ ליצמן: "הפתרון לכשלים - לא דרך חברות הביטוח שלאורך השנים גזרו קופונים על חשבון המבוטחים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כץ ויעקב ליצמן
רוני לינדר

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, הגיש אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצעה למתווה של ביטוח סיעוד חובה לכל אזרחי ישראל. לפי המתווה, כל האזרחים יחויבו לבטח את עצמם דרך ביטוחי הסיעוד של קופות החולים, המנוהלים על ידי חברות הביטוח המסחריות.

מעוטי היכולת, שידם אינה משגת לשלם את הפרמיה החודשית ומבוטחים שחברות הביטוח יסרבו לבטח עקב גילם או מצבם הרפואי, יזכו גם הם לביטוח, שיסובסד על ידי הבריאים והחזקים יותר, באמצעות העלאת מס הבריאות ב–0.5%–0.7%, והעלאת הפרמיות "בשיעור נמוך" לשאר המבוטחים.

כץ קורא לנתניהו "למנות מיידית ועדה ממלכתית המורכבת ממומחים ומנציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיידרשו לגבש מתווה ישים להחלת ביטוח סיעוד ממלכתי חובה בתוך כמה חודשים, ויביאו לאישור הממשלה ולחקיקה מהירה בכנסת". הוא מציע את המתווה מטעמו, ומסביר את פרסומו ב"נטל הכלכלי הכבד המושת על בני משפחות החולים הסיעודיים, ונוכח החלטת ראש רשות שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, לבטל למיליון אזרחים את ביטוח הסיעוד הקבוצתי ללא חלופה הולמת".

איש במשרדי הבריאות והאוצר אינו שותף בגיבושו של המתווה. הוא אינו מביא בחשבון את רפורמת הסיעוד שמגבש כבר שנים שר הבריאות, יעקב ליצמן, עוד מהקדנציה הראשונה שלו כסגן שר הבריאות. ליצמן הצהיר מעל כל במה מאז נכנס לתפקידו כי יקדם את הרפורמה שלו, ואף הכניס אותה כסעיף להסכם הקואליציוני של יהדות התורה עם הליכוד — אך עד כה נתקל בהתנגדות של משרד האוצר, בעיקר סביב סוגיית העלאת מס הבריאות, ששר האוצר, משה כחלון מתנגד לה.

"מאות אלפי מבוגרים יעמדו בפני שוקת שבורה" (למצולמות אין קשר לנאמר)צילום: אלון רון

המתווה החדש של כץ מתבסס אמנם על חברות ביטוח מסחריות, אבל יש בו גם יסודות המזכירים את מתווה הרפורמה של ליצמן — ובהם סבסוד החלשים באמצעות העלאת מס בריאות ופטור ממבחני הכנסה לבני משפחותיהם של המאושפזים הסיעודיים. ליצמן, מצדו, דוחה את המתווה שמציע כץ, ואומר כי "הפתרון לכשלים הקיימים צריך להיות ציבורי, ולא דרך חברות הביטוח שלאורך השנים גזרו קופונים על חשבון המבוטחים הסיעודיים ומשפחותיהם".

ליצמן: "גיבשנו תוכנית מקיפה יותר"

נכון להיום, כ–4 מיליון ישראלים מבוטחים בביטוחי הסיעוד של קופות החולים, הנחשבים רובד ביטוח טוב, יציב וזול יחסית. לעומתם, כ–3.5 מיליון אזרחים, רבים מהם מהשכבות החלשות או בגיל מבוגר או מצב רפואי בעייתי, אינם מבוטחים ככל בביטוח סיעוד, ועלולים למצוא את עצמם חסרי הגנה במקרה של הידרדרות למצב סיעודי.

לפי המתווה של כץ, כל תושבי ישראל יחויבו להיות מבוטחים באחד מביטוחי הסיעוד הקיימים של קופות החולים. כל תושב יחויב להצטרף לביטוח הסיעוד בקופה שלו, ויהיה זכאי לביטוח גם אם חברת הביטוח סירבה בעבר או מסרבת כעת לבטח אותו עקב גילו, מצב בריאותו או כל סיבה אחרת. הפרמיה שישלמו המבוטחים לא תהיה לפי הסיכון האישי של כל מבוטח — אלא לפי קבוצות גיל, כפי שנהוג כיום. כמו כן, ייקבע בחוק שתוכניות ביטוחי הסיעוד המוצעות לחברי קופות החולים יהיו אחידות במבנה הכיסוי הביטוחי, בסכומי הביטוח ובפרמיית הביטוח (התשלום החודשי של המבוטחים).

תעריפי הביטוח יפוקחו על ידי הרגולטור, ומבנה פרמיות הביטוח יוגדר באופן שיבטיח את המשכיותו, כלומר בלי ששינויי המחיר עם הגיל יהיו קיצוניים עד כדי איום שמבוגרים לא יוכלו לעמוד בתשלומים.

הביטוח יכסה שתי קבוצות שעד כה לא היו יכולות להיות מכוסות בביטוח הסיעוד: מעוטי היכולת ומסורבי הביטוח. לשם כך מציע המתווה את העלאת מס הבריאות והפרמיות.

עבור המבוטחים המסורבים, כלומר אלה שחברת הביטוח אינה מעוניינת לבטח, יוקם "פול", שיבטח בביטוח סיעוד כל תושב שחברת הביטוח של הקופה בה הוא חבר סירבה לבטחו — בתנאים זהים לאלה הנהוגים בקופות החולים. בדומה לנהוג ב"פול" של ביטוחי רכב חובה, הפסדי ה"פול" של ביטוח הסיעוד יחולקו בין חברות הביטוח הרלוונטיות, באופן יחסי לחלקם בביטוח הסיעוד הקבוצתי של קופות החולים, ולפי מאפיינים נוספים של אוכלוסיית המבוטחים אצלם, כמו גיל ומגדר.

העלאת מס הבריאות תשמש למימון תושבים שיהיו זכאים לפטור מתשלום פרמיית ביטוח סיעוד — חסרי הכנסה או מעוטי יכולת, ששכרם נמוך מרף שייקבע בהמשך.

יסוד נוסף בהצעתו של כץ הוא ביטול מבחני ההכנסה לקרובי המשפחה של המטופלים הסיעודיים. "מכאן ואילך יבוטל הנוהג הבעייתי של ביצוע מבחני הכנסה לילדי החולה וחיובם בתשלום, כפי שנעשה במבחן הזכאות ל'קוד' (אשפוז סיעודי על חשבון המדינה; רל"ג). לגבי מאושפזים סיעודיים חדשים, עלות ה"קוד" תפחת בגובה גמלת הסיעוד שלה זכאי החולה מחברת הביטוח או מה"פול'", נמסר.

לדברי ליצמן, "התוכנית של שר הבריאות בנושא, שגובשה בידי הצוות המקצועי במשרד הבריאות, מקיפה ביותר, וכוללת התייחסות מפורטת לכל הכשלים הקיימים כיום בביטוח הסיעוד הציבורי, תוך שינוי מערכתי של המדינה ביחס לאוכלוסייה המתבגרת ובני משפחותיהם. שר הבריאות, שהכליל את הדרישה לרפורמה בסיעוד ממלכתי בהסכמים הקואליציוניים, יבחן אם וכיצד אפשר לשלב את ההצעה הנקודתית של משרד הרווחה בתוכנית הלאומית הכוללת לביטוח סיעוד ציבורי בישראל".

כץ אמר כי "יותר ממיליון אזרחים שמו את יהבם על ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, שהוצעו להם בעיקר דרך מקומות העבודה — ואולם בהתאם להנחיית רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, אלה עתידים להסתיים בסוף השנה, תוך שסיומם מעמיד את המבוטחים, ובהם מאות אלפי מבוגרים, מול שוקת שבורה וללא כל פתרון אמיתי, לאחר ששילמו במשך שנים ממיטב כספם עבור הביטוח, שמבוטל דווקא בהגיעם לגיל מבוגר, ובתקופה בה הם זקוקים לו יותר מאי פעם". עוד נמסר כי "המתווה מתואם עם ראש הממשלה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי השר כץ העביר אתמול את המתווה לנתניהו, והוא השיב כי ילמד אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker