"מכה למהפכה בבריאות הילדים": בוטל הסימון הגרפי של סוכר בכפיות

רפורמת סימון המזון מתרככת: בניגוד לכוונה לחייב את היצרניות לסמן את כמות הסוכר במוצר באיור של כפיות — הסוכר יסומן בספרות בלבד ■ פרופ' איתמר רז: "מדובר במכה ליכולת לחולל מהפך בבריאות ילדים" ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "זו אינה פשרה, אלא מגבלה טכנית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדפי ממתקים וחטיפים בסופרמרקטצילום: עופר וקנין

בניגוד להצהרת משרד הבריאות, לא תחול חובת סימון ויזואלי של כפיות סוכר על גבי מוצרי מזון — כך עולה מטיוטת תקנות סימון מוצרי מזון של המשרד, שהגיעה לידי TheMarker. בשונה מההצהרה הקודמת, שלפיה כל 4 גרמים סוכר ל–100 גרם של מוצר ייוצגו באיור של כפית אחת — הסוכר יסומן בספרות בלבד.

טיוטת התקנות עדיין לא פורסמה לעיון הציבור, ובשבועות הקרובים צפוי משרד הבריאות להניח אותה על שולחן ועדת הבריאות והרווחה בכנסת. בדיוני הוועדה לאסדרת תזונה בריאה של משרד הבריאות, שעל בסיסה גובשו התקנות, טענו הגורמים המקצועיים כי כדי שהסימון יהיה אפקטיבי, יש לסמן את כמות הסוכר באיור ויזואלי של כפית על גבי המוצר, ולא להסתפק בספרות. כעת טוענים אנשי מקצוע, שהיו חלק מהוועדה, כי הופתעו לגלות שלא יהיה סימון ויזואלי — שכן בהמלצות הוועדה שפורסמו בסוף 2016 נכתב כי סימון הסוכר יהיה "בכפיות".

"סימון כפיות סוכר במספרים, ולא בכפיות, הוא סירוס של המלצות הוועדה וכניעה לאינטרסים של חברות המזון המזיק, על חשבון בריאות הציבור", אומרים באיגוד רופאי בריאות הציבור בתגובה. "אזהרות גרפיות חיוניות להעברת מסר אפקטיבי להגנה על בריאות הציבור. אנו מקווים שהתקנות ינוסחו כך שיגנו על בריאות הציבור".

"השינוי — עקב לחצים של חברות המזון"

החשיבות של השינוי בסימון על המוצר מהותית בעיקר לאור העובדה שגם התקנות הסופיות של משרד הבריאות כלפי תעשיית המזון רוככו, ובין היתר הוחלט על רף מקל המחייב את החברות לסמן במדבקה אדומה רק מוצרים שמכילים יותר מ–22.5 גרם סוכר ב–100 גרם, ובמשקאות יותר מ–6 גרמים סוכר ב–100 מ"ל. אמנם השלב השני של הרפורמה מקל פחות, אך הוא יתחיל רק שנה וחצי אחרי תחילת הסימון. כלומר, מוצרי מזון עתירי סוכר, המכילים 5.5 כפיות סוכר ל–100 גרם, לא יסומנו באדום. כך למשל, יחמקו מחובת הסימון מעדנים עתירי סוכר דוגמת יולו, מילקי, מו, ספלנדיד ועוד. גם העובדה שפעמים רבות מעדנים מכילים יותר מ–100 גרם — כלומר, מספר כפיות הסוכר בגביע אפילו גדול יותר — לא תגרום לכך שהם יסומנו באדום.

"זוהי מכה ליכולת שלנו לעשות שינוי בציבור ומהפך בבריאות הילדים", אומר פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, שהיה חבר הוועדה לאסדרת תזונה בריאה. לדבריו, "לסימון אין תחליף. להחלטת הוועדה לסמן את כמות הסוכר בכפיות יש חשיבות קריטית להערכה נכונה של כמות הסוכר ולחינוך הציבור לצריכה נכונה של סוכר". רז מוסיף: "ברור לי שהשינוי נוגע ללחצים של חברות המזון. אין הסבר אחר".

"בוועדה שררה הסכמה על כך שחשוב שיהיה סימון גרפי ברור ובולט, כדי שמבוגרים וילדים יוכלו לדעת מה יש במוצר", אומרת יפעת שמר, נציגת הציבור בוועדה. "זה מאכזב ומתסכל לגלות ששוב איכשהו טובת התעשייה גוברת על טובת הציבור", היא מוסיפה. שמר כובלת על כך שכחברת ועדה היא לא נחשפה לנוסח הסופי של התקנות, ועל כך שלא נעשה הליך של שיתוף הציבור: "הטיוטה היתה צריכה להגיע לידי כל חברי הוועדה עם האפשרות להעיר הערות".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שמוביל את המאבק במזון מזיק, אומר כי לא מדובר בהתקפלות בפני התעשייה, אלא בסיבות טכניות שגרמו לשינוי: "כשהתכוננו ליישם את התקנות, התגלו מגבלות טכניות, כמו היכולת להרחיב את טבלת סימון בגב במוצר — שגם כיום מיעוט הצרכנים קורא — משתי עמודות לשלוש, ובשל מגבלת המקום הוחלט על סימון מספר". לדבריו, "לא התפשרנו עם איש, והנושא לא עלה בדיונים עם התעשייה. הצעד החשוב הוא הסימון האדום שיהיה כמתוכנן בחזית האריזה".

משרד הבריאות מקרטע בעבודתו

משרד הבריאות כבר נסוג בעבר מהצהרותיו ובחר בצעדים מרוככים כלפי התעשייה. לדוגמה, אף שהוועדה קמה בעקבות ההכרזות של שר הבריאות, יעקב ליצמן, נגד תעשיית המזון המהיר ("מקדונלד'ס אאוט"), התקנות מתייחסות רק למזון ולמשקאות שנמכרים בסופרמרקטים, ואינן חלות על רשתות המזון המהיר, מסעדות ובתי קפה. גם התקנות לסימון ערך קלורי במסעדות, שעליהן הצהיר המשרד במארס, טרם הוגשו.

כמו כן, שבוע לפני פרסום ההמלצות, הציג המשרד בפני היצרנים רף מחמיר יותר לסימון, שלפיו יחויבו לסמן במדבקות אדומות מוצרים שיש בהם יותר מ–500 מ"ג נתרן, 15 גרם סוכר ו–5 גרם שומן רווי (ל–100 גרם). אולם, אחרי שבכירים בתעשיית המזון התרעמו ואיימו "להגיע עד ראש הממשלה", הוחלט כי בשנה וחצי הראשונות של הרפורמה, תחול חובת סימון על מוצרים שיש בהם יותר מ–800 מ"ג נתרן, 22.5 גרם סוכר ו–6 גרם שומן רווי (ל–100 גרם).

עם זאת, המהלך הגדול של הוועדה, סימון מזון מזיק במדבקות אדומות בחזית האריזה, אמור להיכנס לתוקף בשנה הקרובה למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של התעשייה לטרפד אותו. לדברי הכלכלן פרופ' דן אריאלי, שמייעץ למשרדי האוצר והבריאות בנושא, "ההצלחה של לסמן באדום וירוק בחזית היא גדולה. אני חושב שאנשים בסופר לרוב לא עושים חשבון וסופרים כפיות. לכן הייצוג הירוק והאדום חשוב מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker