"צעד שיציל חיי מיליונים": הבנק העולמי קורא להעלאת המס על טבק

הבנק קורא להגדלת מס באופן משמעותי ובקצב מהיר יותר מקצב הגידול בהכנסה לנפש כ"תמריץ למעשנים להפסיק לעשן, ולצעירים לא להתחיל" ■ בישראל, הצהיר שר האוצר בשבוע שעבר בשיחה עם גולשים בפייסבוק:"לא מתפקידי להכביד במסים על אלה שרוצים לעשן"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות וטבק לגלגול. לממשלות מוצע להתרחק מחברות הטבקצילום: אורן זיו
רוני לינדר

הבנק העולמי קורא למדינות העולם לבצע רפורמות להעלאת המס על טבק. בדו"ח "רפורמה במס על עישון — בצומת בין בריאות לפיתוח", שהתפרסם בשבוע שעבר, קובע הבנק כי "יש צעד מדיניות שיכול להציל את חייהם של מיליוני בני אדם, להפחית את העוני ולממן פיתוח של מדינות. הצעד הזה הוא הגדלת המס על טבק במטרה להקשות על נגישותו, וכפי שהמחקר מראה — להוריד את צריכתו".

הדו"ח קובע כי הוכח שמיסוי גבוה על טבק מציל חיים ומפחית מחלות קשות כמו סרטן ומחלות לב. "ממצאים ממספר גדול של מדינות בעולם מלמדים כי עלייה של 50% במחירי סיגריות מובילה לירידה של 20% בצריכת סיגריות", נכתב. "לירידה בצריכת סיגריות יש השפעה גדולה על שיעור מקרי חולי ומוות מעישון בתוך כמה שנים. מחירי טבק גבוהים יותר גורמים למעשנים להפסיק לעשן, ולצעירים שלא מעשנים להימנע מכניסה לעולם העישון, דבר שמונע את התמכרותם לטבק מלכתחילה".

בבנק העולמי מתריעים כי "כיום צעד משמעותי זה אינו מנוצל מספיק, במיוחד במדינות עם הכנסה נמוכה ובינונית". הדו"ח מדגיש את היתרונות בהעלאת מיסוי על טבק: בראש ובראשונה שיפור משמעותי בבריאות הציבור — העלאת מיסוי על טבק יכולה לחסוך חיים של מיליונים בעשור. בנוסף, העלאת המיסוי על הטבק יכולה לתרום לכלכלות העולם, להפחית עוני ולהקפיץ את ההשקעה של מדינות בפיתוח. מיסוי הטבק, קובע הבנק, הוא הצעד שיכול להשפיע על המספר הגדול ביותר של אנשים בזמן הקצר ביותר.

למרות זאת, מיסוי הטבק נשאר אחד הצעדים שמדינות נוקטות בו הכי פחות כיום. עוד קובע הבנק העולמי כי באמצעות ביצוע רפורמת מיסוי בטבק — קובעי מדיניות יכולים לסלול את הדרך המהירה לחברות בריאות ומשגשגות יותר.

אייקוס. אף שהן מוגדרות כמוצר טבק, אין עליהן מס קנייהצילום: בלומברג

"מדינות רבות עומדות בצומת של רפורמה במיסוי טבק: זהו צומת קריטי לבריאות ולפיתוח", נכתב בדו"ח. "החדשות הטובות הן שמדינות שונות יכולות להתאגד לא רק סביב בעיה אלא גם סביב פתרון. דרוש מאמץ גלובלי מוגבר כדי לקדם את האג'נדה של מיסוי טבק לשם בריאות טובה יותר, פחות עוני, ויותר הזדמנויות פיתוח לכל. מנהיגים שמעלים את המיסוי על הטבק יכולים לצפות לתוצאות הבאות: חיים ארוכים יותר ובריאות טובה יותר לבני עמם, ומקורות כספיים נוספים לפיתוח המדינות שלהם".

"הפרס מגיע למי שפועל באומץ"

הדו"ח מציע כמה כללי אצבע קריטיים למנהיגים שרוצים לקדם מיסוי טבק, ומזהיר מאילו מלכודות עליהם להימנע. ראשית, ממליץ הבנק, "לכו בגדול ובמהירות — העלאה מדורגת של המס נשמעת אולי מדודה וזהירה, אבל המשמעות היא לדון מספר גדול של אנשים למחלות ומקרי מוות מוקדם, שהיו יכולים להימנע. במיסוי טבק, הפרס מגיע למי שפועל באומץ".

שנית, ממליץ הבנק, "תקפו את יכולת המימון — מיסוי סיגריות מפחית צריכת סיגריות רק אם היכולת של הציבור לממן את הסיגריות נפגעת. ברוב מדינות LNIC (מדינות עם הכנסה נמוכה ובינונית) המשכורות עולות. לפיכך, סיגריות יהפכו לנגישות יותר לצרכנים, אלא אם כן מיסוי הסיגריות יעלה בקצב מהיר יותר. אסטרטגיה אפקטיבית בדרך כלל משלבת בין העלאות מס גדולות מההתחלה, עם קפיצות חוזרות ונשנות במס בחלוף הזמן — כדי לשמור על כך שהסיגריות יתייקרו בקצב מהיר יותר מקצב הגידול בהכנסה לנפש".

העצה השלישית היא לבצע תיאום ציפיות עם הציבור ולהבהיר לו את מטרת התוכנית: "התקשורת עם הציבור קריטית", נכתב בדו"ח. "הציבור חייב להבין שעליית המס על סיגריות היא לא צעד חד־פעמי אלא שהמחירים ימשיכו לעלות. זהו תמריץ למעשנים להפסיק לעשן, ולצעירים לא להתחיל בכלל".

העצה הרביעית היא פשטות ואחידות במיסוי: "המס על טבק צריך להיות מבוסס על כמות הטבק ולא על מחירי הסיגריות (מס כמותי ולא אחוזי)", נכתב בדו"ח. המטרה היא שלא יהיו פערי מיסוי על מוצרי טבק שונים, ומעשנים לא יוכלו לעבור למותגים זולים יותר במקום להפסיק לעשן.

העצה החמישית היא להפוך את המס לייעודי: "חשוב שרווחי המדינה מהמס על טבק יופנו לצרכים שקשורים לנזקי העישון, למשל להגדלת תקציב מערכת הבריאות — הדבר יתרום לתמיכה הציבורית בצעד הזה", קובע הדו"ח.

העצה האחרונה לממשלות היא להתרחק מחברות הטבק וליצור שיתופי פעולה חזקים עם גורמים חיוביים: "מנהיגים שמחליטים להעלות מסים וצעדים אחרים נגד עישון נתקלים בהתנגדות קשה מצדה של תעשיית הטבק", נכתב בדו"ח. "התעשייה הזאת חזקה מבחינה כלכלית ומתוחכמת מאוד מבחינה פוליטית".

הדו"ח מציין גם כי "ייעוץ של תעשיית הטבק לממשלות גורם לנקיטת הצעדים הכי פחות אפקטיביים, ובמיוחד חותר להחלשת צעדי מיסוי. כדי להתמודד עם הלחצים האלה ממשלות זקוקות לחיזוק של חוות דעת כלכליות ומדעיות, ולפתח מדיניות של שיתוף סקטורים שונים, כולל שילוב של החברה האזרחית ומובילי דעה, ושותפים בינלאומיים".

הדו"ח רלוונטי במיוחד למציאות הישראלית

הדו"ח של הבנק העולמי רלוונטי מאין כמוהו למציאות הישראלית. נכון להיום, שר האוצר, משה כחלון, מסרב לבצע כל שינוי במדיניות המיסוי של טבק, תוך התעלמות משני עיוותים מרכזיים: הראשון נוגע לטבק לגלגול — שהמס עליו כיום נמוך משמעותית מהמס שחל על סיגריות רגילות. התוצאה היא שבשנים האחרונות יש מעבר משמעותי של מעשנים, רובם צעירים, לטבק לגלגול שהוא זול מסיגריות רגילות. כמות הטבק לגלגול המיובא לישראל זינקה פי 12 בתוך כמה שנים.

באחרונה התפרסם דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שקורא לשלש את המס על טבק לגלגול כדי להשוות אותו עם המס שחל על סיגריות. בשבוע שעבר התפרסם מחקר שמצא קשר ישיר בין הפרשי מחיר של מוצרי טבק שונים באותה מדינה לבין תמותת תינוקות מוגברת. המשתנה המשפיע הוא ככל הנראה מעברם של מעשנים למוצרים זולים — במקום הפסקת עישון.

העיוות השני נובע מהעובדה שבישראל הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס — אייקוס , המבוססות על חימום ולא על בעירה — נמכרות בלי מס קנייה כלל, אף שהן מוגדרות כמוצר טבק, ואף שהמדינה הודיעה לבג"ץ כי תטיל עליהן מס כמו על סיגריות רגילות. באחרונה הודיע לכחלון היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי לא יוכל להגן בבית המשפט על החלטתו שלא להטיל מס על האייקוס.

בשבוע שעבר התייחס כחלון לראשונה לסירובו למסות את המוצרים האלה, במסגרת שאלות ותשובות בעמוד הפייסבוק שלו. בנוגע לאייקוס, אמר כחלון כי, "השאלה אם אייקוס צריכה להיחשב כסיגריה נמצאת בבדיקה". זאת, אף שהאייקוס הוכרז כבר לפני חודשים ארוכים כמוצר טבק על ידי משרד הבריאות ורשות המסים.

לגבי סירובו להעלות את המס על טבק לגלגול אמר כחלון: "אין לי עניין לקנוס אנשים אם הם רוצים לעשן... אני לא חושב שזה התפקיד שלי להכביד במסים". שלחנו לשר את הדו"ח החדש של הבנק העולמי שסותר לחלוטין את עמדתו, שאינה מתייחסת כלל לבריאות הציבור ולצמצום עוני, אך מלשכתו של כחלון לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker