הקשר בין מחיר הסיגריות לתמותת תינוקות

לפי מחקר חדש, עלייה של יורו במחיר חפיסת סיגריות קשורה לירידה של 0.23 מקרי מוות ל-1,000 לידות ■ באוסטרליה הקפיצו את מחירי הטבק לגלגול ■ ובישראל? שר האוצר עדיין לא חתם על הצווים להעלאת מחירי הסיגריות לגלגול ואייקוס

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מודעה המזהירה מהשפעות העישוןצילום: REGIS DUVIGNAU/רויטרס
רוני לינדר

מחקר חדש שפורסם באחרונה בכתב העת המדעי היוקרתי JAMA pediatrics מגלה כי קיים קשר ברור בין תמותת תינוקות לבין קיומם של הבדלים במחירי סיגריות. לפי המחקר, נגישות לסיגריות זולות קשורה לעלייה בשיעורי תמותת ילדים, ואילו צמצום פער המחירים בין סיגריות יקרות לזולות צפוי לתרום רבות להפחתת מקרי מוות של תינוקות.

החוקרים מבית הספר לבריאות הציבור אימפריאל קולג' בלונדון ניתחו כמעט 54 מיליון לידות ב–23 מדינות האיחוד האירופי על פני עשור; מ–2004 עד 2014. החוקרים בדקו בכל מדינה את ההתפתחות במחירי הסיגריות באותה תקופה, את פערי המחירים בין סיגריות רגילות לסיגריות זולות, ואת שיעורי תמותת התינוקות באותן מדינות.

התוצאות חדות: במהלך עשר השנים שנבדקו, תמותת התינוקות הכוללת ירדה בכל מדינות האיחוד מ–4.4 מקרי מוות ל–1,000 לידות ב–2004 ל–3.5 מקרים ב–2014. זאת, במקביל לעלייה במחיר הממוצע של סיגריות בתקופה זו בכל המדינות שנבדקו.

החוקרים סבורים כי יש קשר ברור בין העלאות במחיר הממוצע של סיגריות לבין ירידה בתמותת תינוקות. הם גם הצמידו לכך כלל מספרי ברור: עלייה של יורו אחד לחפיסה בסיגריות הממוצעות היה מקושר ל–0.23 פחות מקרי מוות ל–1,000 לידות בשנה שאחריה. החוקרים מסבירים כי הקשר שנמצא בין העלאת מחירי הסיגריות לבין ירידה במקרי תמותת התינוקות קשור לירידה כללית בעישון, שהובילה לירידה בעישון כפוי של נשים בהריון ופעוטות, בעיקר בביתם. סיבה נוספת היא ירידה במספר האמהות והנשים ההרות המעשנות. האוכלוסיות הרגישות ביותר להעלאת המחיר, מציינים החוקרים, הם כמובן צעירים ובעלי הכנסות נמוכות.

לעומת זאת, מגלה המחקר כי הבדלים גדולים במחיר בין סוגי סיגריות שונים באותה מדינה קשורים לעלייה במקרי תמותת התינוקות, ולמעשה מטרפדים במידה מסוימת את ההישגים של העלאת המחיר. ההבדל בין מחירי הסיגריות הזולות לסיגריות הממוצעות בכלל מדינות האיחוד נע בין 12.8% ל–26% במהלך העשור שנבדק. החוקרים מצאו כי עלייה של 10% בהפרש בין מחיר סיגריות רגילות לסיגריות זולות היתה קשורה ל–0.07 יותר מקרי מוות ל–1,000 נפש בשנה שלאחר מכן.

החוקרים חישבו ומצאו ש–3,195 מקרי מוות של תינוקות היו יכולים להימנע לולא היה פער בתמחור בין סוגי סיגריות שונים במהלך העשור שנסקר. פער שכזה יכול להיווצר למשל במקרה של העלאת המס על סוג אחד של סיגריות ואי־שינוי במחיר של סיגריות אחרות.

ואכן, לאורך השנים חברות הטבק הגיבו להעלאות מסים באסטרטגיות תמחור שונות, למשל באמצעות "העמסת" המס על מותגי הפרימיום היקרים, מה שגורם לפער גדול בין סיגריות יקרות לזולות ונותן למעשנים את האופציה לעבור לסיגריות זולות יותר במקום להפסיק לעשן.

החוקר הראשי במחקר, פרופ' כריסטופר מילט, אמר בראיון כי הגדלת המיסוי היא אסטרטגיה יעילה ביותר להגנה מפני תמותת תינוקות וילדים. "המחקר שלנו מצביע על כך שמדיניות מיסוי טבק צריכה להיות מעוצבת כך שלא רק תגדיל את המחיר הממוצע של סיגריות — אלא גם תעלים את הבדלי המחיר בין סיגריות יקרות לזולות יותר", אמר.

באוסטרליה לא מבדילים בין הסיגריות

במדינות רבות פועלים כדי לצמצם את הפערים במחירי הטבק. באוסטרליה, למשל, הוחלט באחרונה להשוות את מחירי הטבק לגלגול למחירי הסיגריות הרגילות. מתחילת חודש זה, חבילה ממוצעת של 50 גרם טבק לגלגול באוסטרליה תעלה לפחות 70 דולר אוסטרלי (55 דולר אמריקאי, 195 שקל), כשכל סיגריה יכולה להגיע לדולר אוסטרלי (80 סנט, 2.8 שקל).

צילום: בלומברג

בתוך שלוש שנים, עד 2020, מתוכננת העלאה נוספת: המחיר הממוצע של חבילת 50 גרם טבק לגלגול יהיה לפחות 115 דולר אוסטרלי (90 דולר, 318 שקל) — כל סיגריה 1.6 דולר אוסטרלי (1.3 דולר, 4.4 שקל).

באוסטרליה, שהיא אחת המדינות החלוצות בעולם בתחום המאבק בעישון, מסבירים את הצעד בכך שבניגוד לתפישות שונות של מעשנים, אין הבדל בין סיגריות לגלגול לסיגריות שיצאו מבית החרושת. מחקרים מראים שאנשים שמעשנים סיגריות מגולגלות חשופים לאותם רעלנים וחומרים מסרטנים כמו אלה שמעשנים סיגריות מהמפעל. הוכח גם שסיגריות מגולגלות גורמות לאותם סוגי סרטן ומחלות ושיש להם את אותה רמת סיכון כמו סיגריות רגילות. לכן החליטו במדינה לסגור את הפירצה בתמחור שהפכה אותן לזולות יותר, זמינות יותר ונתפשות כמזיקות פחות לעומת סיגריות רגילות.

ובישראל? טבק לגלגול עדיין נמכר במחירים נמוכים בהרבה מסיגריות רגילות בשל שיעור מס נמוך יותר, וסיגריות האייקוס החדשות של פיליפ מוריס, המכילות גם הן טבק וניקוטין, נמכרות בלי מס כלל.

שר האוצר משה כחלון עומד בסירובו לחתום על הצו שמשווה את המס על אייקוס (שכיום נמכר ללא מס כלל) למס החל על סיגריות רגילות. זאת, אף שהיועץ המשפטי לממשלה כבר הודיע לו כי לא יוכל להגן על העמדה הזו בבג"ץ.

בנוסף, מסרב כחלון לחתום על צו המעלה את המס על טבק לגלגול בהתאם להמלצת משרד הבריאות וכל הגורמים המקצועיים, כולל דו"ח רשמי של מרכז המידע והכנסת. כחלון מסביר את סירובו בכך שאינו מוכן להעלות מסים.

בימים אלה מכינים עורכי הדין של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון עתירה כנגד כחלון בנוגע לסירובו לחתום על הצו המונח על שולחנו כבר יותר מחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker