"סירובו של כחלון למסות את אייקוס - ספין זול על חשבון בריאות הישראלים"

הוועדה למאבק בנגעי הסמים תקיים דיון דחוף בסירובו של שר האוצר להשוות את המיסוי על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס למס על סיגריות רגילות ■ ח"כ זנדברג: "לא נאפשר לכחלון לסייע לתאגיד להפוך את ישראל לחוות ניסויים בבני אדם. אייקוס היא סיגריה לכל דבר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ תמר זנדברגצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר

הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ), תקיים ישיבה דחופה בעת פגרת הקיץ בעקבות הפרסום ב–TheMarker על סירובו של שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו המשווה את המיסוי על אייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, למס על סיגריות רגילות. זאת, בניגוד להתחייבות רשמית של המדינה לבג"ץ לעשות כן כבר לפני חודשיים וחצי.

כחלון מנמק את סירובו במדיניותו שלא לעלות מסים, ואינו מנמק מדוע הוא פועל בניגוד להתחייבות המדינה לבית המשפט. בנוסף, השר אינו מגיב לפניות חוזרות ונשנות מצד ארגוני חולים ורופאים שמבקשים להיפגש עמו כדי להסביר לו מדוע חשוב להטיל מס על אייקוס ומדוע נכון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות רגילות.

באחרונה שינתה המדינה את עמדה, והתחילה להגדיר את אייקוס כמוצר טבק, שעליו חלות כל המגבלות החלות על סיגריות. עם זאת, המוצר עדיין ממשיך להימכר בלי מס כלל.

"אנו רואים בחומרה את סרבנות שר האוצר לחתום על הצווים", כתב מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, לח"כ זנדברג, "השר כחלון טוען כי הוא מגן על השכבות החלשות בישראל, בעוד בפועל, בסרבנותו לחתום על הצו הוא מפקיר את האוכלוסיות הללו לכוונות הזדון של חברת פיליפ מוריס — שמוצריה הקטלניים פוגעים במשך עשורים בעיקר בשכבות החלשות באוכלוסייה". בהמשך ביקש גטניו מזנדברג לכנס את הוועדה לכינוס חירום עוד במהלך הפגרה, "כדי לבקש משר האוצר תשובות דחופות בנושא".

שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

לדברי זנדברג, "שר האוצר, שכנראה חושב שהציבור מטומטם, מנסה לעשות ספין פופוליסטי זול על חשבון בריאות הישראליות והישראלים, ולמכור את סירובו למסות את הסיגריה בתחפושת אייקוס של פיליפ מוריס כצעד חברתי, למרות התחייבות המדינה לבג"ץ. זאת, בעוד לכולנו ברור שהמציאות הפוכה לחלוטין".

זנדברג מבהירה כי "לא נאפשר לכחלון לסייע לתאגידי ענק להפוך את ישראל לחוות ניסויים בבני אדם. האייקוס היא סיגריה לכל דבר, ולא מתקבל על הדעת שיתאפשר לשווק ולמכור אותה כאילו היתה מוצר צריכה תמים, כשבפועל מדובר במוצר טבק מסוכן ומזיק. זימנתי את אנשי האוצר ומשרד הבריאות לדיון דחוף בוועדת הסמים של הכנסת, ובכוונתי לדרוש מהם לעמוד בהתחייבויות המדינה לבג"ץ ולהגן על הציבור מפני המזימה של פיליפ מוריס בכל דרך שניתן, לרבות מיסוי".

חה"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר ואחת מחברי הכנסת המחויבים לנושא המאבק בעישון, כתבה לכחלון כי תשובתו הלאקונית כי אינו מעלה מיסים "שמה ללעג את אחריותך כשר האוצר ואחריות כולנו כנבחרי ציבור להגן על בריאות הציבור מפני תעשיית הטבק, שמוצריה גובים כ-8,000 קורבנות מדי שנה". לדבריה, "סירובך לחתום על הצו מהווה הפרה בוטה של הוראות החוק ועל כן אין בינה לבין מדיניותך שלא להעלות מסים דבר וחצי דבר. זאת ועוד, המס על האייקוס מתבקש גם מעקרונות הצדק והשוויון והינו בבחינת השוואה ולא העלאה". 

במשרד האוצר העדיפו לא להגיב על הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker