פרשנות |

"תמהיל ממכר של מוות ומחלות": הפצצה שנחתה על יצרניות הסיגריות

מאבק ה-FDA בסיגריות עשוי לתת דחיפה למוצרים החלופיים המבוססים על אידוי וחימום טבק ללא שריפה, אף שלא הוכח שהם מזיקים פחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עישון

המירוץ של תעשיית הטבק ליצור לניקוטין תחליפים מזיקים פחות נכנס להילוך גבוה. הממשל בארה"ב פועל עתה להפחתת כמות הניקוטין בסיגריות, מתחת לרמה הגורמת להתמכרות — ולחברות הטבק אין ברירה אלא לייצר מוצרים חדשים כדי לשרוד.

פיליפ מוריס אינטרנשיונל, יצרנית הסיגריות הגדולה, ומתחרותיה — השולטות בשוק של 130 מיליארד דולר בשנה — התכוננו לרגע הזה במשך שנים והוציאו מיליארדי דולרים על פיתוח חלופות לסיגריות שבהן הטבק בוער. אולם הלחץ הרגולטורי ייאלץ אותן להחיש את המאמצים ולשכנע את המשקיעים שהמעשנים בארה"ב מוכנים להחליף את הסיגריות במוצר אחר, לאחר מאות שנות עישון.

הפצצה הוטלה ביום שישי כשהמינהל למזון ותרופות בארה"ב (FDA) הכריז על התוכנית החדשה שלו. "זאת היתה הפתעה גדולה", אמר ג'ק רוסו, אנליסט בחברת השירותים הפיננסיים אדוארד ג'ונס. אמנם עדיין לא ברור מתי בדיוק ייושמו הכללים החדשים, אך המשקיעים הגיבו בצורה המעידה כי הם סבורים שימיהן של הסיגריות ספורים: המניות של חברות הטבק אלטריה ובריטיש אמריקן טבאקו (BAT) צנחו ביום שישי מיד לאחר ההודעה של ה–FDA.

"כשניקוטין מתחבר לחלקיקי עשן סיגריות, הוא אינו רק ממכר, אלא מהווה תמהיל כימי ממכר של מוות ומחלות", אמר ראש ה–FDA, סקוט גוטליב. "אנו צריכים לראות בעיני רוחנו עולם של חלופות פחות מזיקות", הוסיף. למעשה, המסר שלו דומה לזה של חברות הטבק עצמן.

פיליפ מוריס. קרן ההון סיכון שלה מחפשת השקעות בישראלצילום: Bloomberg

מנכ"ל פיליפ מוריס, אנדרה קלנצופולוס, בילה בשנה שעברה חלק רב מזמנו בשיגור המסר שעישון מסורתי נעלם בהדרגה. הוא עצמו עבר לאייקוס, סיגריה אלקטרונית שבה הטבק מחומם, ולא בוער. העתיד, לדעתו, נטול עשן. מסר דומה נשמע מריינולדס, החטיבה האמריקאית של BAT. "העקרונות האלה עמדו בלב מאמצינו לשנות את תעשיית הטבק", הגיבה החברה להודעת ה–FDA.

פיליפ מוריס, בעלת המותג מרלבורו, היתה האגרסיבית ביותר בתוכניותיה לשינוי. היא הוציאה 3 מיליארד דולר על פיתוח תיק מוצרים מעוטי סיכון, כולל אייקוס — שנמכרת ב–27 ערים מחוץ לארה"ב, ותגיע ל–30–35 ערים עד סוף השנה. אולם המחלוקת בנוגע לאייקוס ולסיגריות האלקטרוניות רחוקה מלהיות מיושבת. בישראל הוציא במאי בג"ץ צו האוסר על מכירת אייקוס, אלא בכפוף למגבלות הנובעות מהגדרתו כמוצר טבק. כך למשל, בין היתר אסור למכור אותה לילדים, לעשן אותה במקומות ציבוריים שונים ולפרסם אותה בטלוויזיה וברדיו.

כמו כן, ביוני הוגשה בישראל תביעה ייצוגית שלפיה אייקוס מסוכנת בהרבה מכפי שטוענת החברה בפרסומיה. לטענת התובע, אדיר נתן, פיליפ מוריס מבצעת הטעיה חמורה של הצרכנים בכך שהיא משווקת להם את אייקוס כמוצר המהווה "אלטרנטיבה טובה יותר מאשר המשך עישון" וכ"מוצר בריא יותר ומופחת סיכון". לטענתו, החברה יוצרת מצג שווא כאילו אייקוס בריאה יותר מסיגריה רגילה ומסתירה את התכונות האמיתיות של המוצר ואת הנזקים שעלולים להיגרם משימוש בו.

רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית התריעו השנה כי "פיליפ מוריס, שמוצריה הרגו מיליוני בני אדם, פתחה בקמפיין תקשורתי גלוי וסמוי ובמערכת יחסי ציבור מושקעת להחדרת סיגריות חדשות לישראל. זהו מצב חירום מבחינת בריאות הציבור". בנוסף, הדגישו הרופאים כי עדיין לא ידוע מה מידת הנזק של הסיגריות החדשות: "יש מעט מחקרים על המוצר, וחלקם בוצעו או מומנו על ידי חברות הטבק ולכן מוטלים בספק".

פיליפ מוריס זקוקה לאישור ה-FDA בארה"ב כדי להצליח באמת. בקשת אישור שהוגשה בדצמבר מבקשת שיותווה על המוצר כי הוא פחות מסוכן מסיגריות רגילות. ה-FDA הודיע במאי כי הוא בוחן את הבקשה, שמשתרעת על 2 מיליון עמודים. בקשה שנייה, שהוגשה במארס, מבקשת למכור את המוצר בארה"ב דרך החברה האחות, אלטריה. ריינולדס מתכננת להגיש בקשות למוצר המתחרה שלה, גלו, ב–2018.

אולם בשורה התחתונה, סיגריות אחראיות לרוב הכנסותיהן של חברות הטבק. סיגריות אלקטרוניות ומוצרי עישון חלופיים לא הכניסו לחברות הכנסות גבוהות כמצופה, בין היתר כי השוק מפוצל הרבה יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker