"לא מקצועי": ליצמן מתנער מדו"ח משרד הבריאות שהראה עלייה במספר המעשנים בישראל

לטענת ליצמן, הדו"ח הודלף לעיתונות לפני שראה אותו, אך למעשה הוא פורסם על ידי דוברות משרד הבריאות ■ ליצמן: "יש קמפיין מאורגן נגדי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמןצילום: מרק ישראל סלם

שר הבריאות יעקב ליצמן מתנער היום (ד') מדו"ח העישון שהתפרסם ביום חמישי האחרון ומצביע על עלייה גדולה בשיעור המעשנים בציבור הישראלי. לטענתו, "הדוח הזה הודלף לעיתונות לפני שהביאו לי על זה, אני מוחה על זה. יש לי הרבה הערות על הדוח הזה. הוא לא מקצועי. אבל את זה אעביר אולי לגורם בינלאומי שיבדוק מה הדוח הזה אומר".  אלא שהדו"ח לא הודלף לעיתונות אלא פורסם במלואו על ידי דוברות משרד הבריאות ביום חמישי האחרון, בהתאם לציון "היום הבינלאומי ללא עישון" שמצוין ב- 31 למאי. ליצמן אמר את הדברים במליאת הכנסת בתגובה להצעה לסדר היום של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) בשיתוף ח"כ יהודה גליק (הליכוד).

ליצמן אמר כי "אני נגד עישון. נקודה. ואני עושה את הכל, עשיתי הכל ואעשה הכל בכדי לצמצם את העישון. העישון מזיק", והאשים כי "זה פייק ניוז זה שטויות והבלים שאני בעד עישון".  בנוסף טען לגבי הביקורת נגדו על כך שאינו נוקט בצעדים מתבקשים נגד עישון ש"הכל זה קמפיין מאורגן – אני לא רוצה להגיד של מי". עם זאת, ליצמן חזר על התנגדותו למספר צעדי חקיקה שנחשבים לבסיסיים במלחמה נגד עישון: הגבלת פרסום ואזהרות גרפיות.

לגבי אזהרות גרפיות, אמר ליצמן כי "אני נגד לעשות את התמונות כמו שיש בצ'ילה, ניו זילנד או באוסטרליה. אני לא חושב ככה. מחר יגידו לי אותן תמונות לעשות בסוכרת על (מוצרים שיש בהם) סוכר. אני לא אעשה את זה".

אזהרות גראפיות מונהגות כבר מתחילת שנות ה- 2000 ביותר מ- 100 מדינות ברחבי העולם, ובכמה מדינות כבר קיימות אזהרות "דור שלישי", שהן חפיסות ללא הלוגו של חברת הטבק.  עוד יצוין כי הדרג המקצועי במשרד הבריאות כבר הודיע רשמית כי הוא תומך באזהרות גראפיות על גבי חפיסות סיגריות בישראל.

מאידך, לגבי ההצעה לאסור מכירת סיגריות מוזלות בדיוטי פרי, אמר ליצמן כי "אם ארה"ב ובריטניה יאסרו – גם אני. אנחנו כמו כל העולם". 

באשר להגבלות נוספות על פרסום סיגריות, צעד שהופיע בתכנית הלאומית לצמצום העישון אך נפל בכנסת, אמר ליצמן כי "הייתי נגד איסור על פרסום,  אבל בעד לחייב את מי שמפרסם סיגריות לפרסם מודעה באותו גודל נגד עישון". הצעה ברוח זו של נפלה בקדנציה הקודמת.

ליצמן ציין כי הוא עצמו ובני משפחתו לא מעשנים והזכיר כי "בגור (חסידות גור ממנה הוא בא)  יש איסור מוחלט (לעשן) בישיבות", משפט שגרר קריאות מחאה מהמליאה.  לגבי ההקלות המפליגות שניסה לתת לסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס, עד שנבלם בבגצ, אמר ליצמן כי  "חלק מהאנשים כאן נסחפים מהתחקירים כאילו אני בעד פילים מוריס. אני החלטתי שמה שה- FDA יחליט לגבי העישון הזה  - זה מה שיהיה. אני לא חוזר בי וזה מה שיהיה.  הם לקחו על עצמם מגבלות אבל זה לא שייך לדיון הזה". .

ליצמן הודיע כי הוא בעד העלאת מיסים על עישון, כפי הנראה על טבק לגלגול שהמס עליו נמוך בהרבה מזה המוטל על סיגירות רגילות. "אני אעשה כל מה שביכולתי להעלות מיסים. העלאת מיסים בפעם הקודמת היה ביוזמתי,  כשהעלו בעוד 2 שקל לחפיסה".  עם זאת יצוין כי שר האוצר משה כחלון שאמור לאשר העלאת המס מתנגד באופן נחרץ לכך, כך שהצעד הספציפי הזה אינו תלוי בליצמן.

מוקדם יותר אמר ח"כ גליק, ממובילי המאבק בעישון בכנסת, לליצמן: "האם אדוני, שר הבריאות, אתה יכול לומר בפה מלא: ידנו לא שפכה את הדם הזה? 8,000 אנשים מתים מדי שנה. האם אתה יכול לומר שנלחמת בזה כמו שצריך? האם הרבנים שעומדים בראשי הישיבות יכולים לומר את זה כשאנחנו רואים בכל החתונות שלבחורי ישיבה מחלקים סיגריות? האם מישהו היה שותק אם היו מחלקים בשר חזיר בחתונות?"

גליק הצהיר כי בכוונתו להגיש הצעת חוק שתאסור על מכירת מוצרי טבק מתחת לגיל 21. "קראתי את הדו"ח המזעזע שהוצאת בשבוע שעבר", אמר ללליצמן. "פעם ראשונה כמות המעשנים עולה ומטפס. ילדים מעשנים".

 לדבריו, "חובה עלינו  כציבור וכהנהגה לקחת אחריות על הדבר הזה. חובתנו לדאוג שלא יימכרו סיגריות, חובתנו להוציא את הסיגריות מהצבא. שר החינוך הוביל ובבתי-הספר אין יותר סיגריות. וככה צריך להיות".

ח"כ גרמן אמרה כי "כשאנחנו מדברים על עישון זה נשמע מאוד אמורפי, אבל כשאנחנו רואים את המספרים הנוראיים של 8,600 מתים בשנה כתוצאה מעישון - צריך להבין באמת את גודל האסון. לא רוצה לבוא ולומר מה היה קורה חס וחלילה אם 8,600 היו נהרגים בפעולות טרור, בצבא, בתאונות דרכים או בזיהומים בבתי החולים. אז בוודאי שאמות הסיפים היו מזדעזעות ןהיתה קמה ועדת חקירה...אבל כאן המספר הזה לא אומר כלום ולא מזדעזעים,  ובמקום שמשרד הבריאות יעשה כל מה שהבטיח וימנע את העישון על ידי חקיקה ייעודית, אנחנו לא רואים שיש בכלל חקיקה בנושא.

"אני קוראת לשר הבריאות לעשות את מה שהבטיח פרופ' איתמר גרוטו (המשנה למנכ"ל משרד הבריאות - רל"ג) לפני חצי שנה בפני ועדת ביקורת המדינה, ולקדם אותם חוקים שימנעו את העישון ואת הקטל בציבור הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker