השר ליצמן מעולם לא חתם על הסדר ניגוד עניינים - בניגוד להוראות היועמ"ש

שרים אמורים להצהיר על ניגודי העניינים שלהם בתוך חודשיים מתחילת כהונתם ■ שר הבריאות לא עשה זאת - אף שלבני משפחתו יש זיקה ברורה לעבודתו ■ עמותת הצלחה: "מטריד שלא נערך הסדר גם לאחר פרסומים קונקרטיים בדבר ניגודי עניינים אפשריים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי

שר הבריאות, יעקב ליצמן, אינו חתום על הסדר ניגוד עניינים, ומעולם לא דיווח על זיקות המעוררות חשד לניגוד עניינים כפי שמוטל עליו. זאת, אף שידוע לפחות על שתי זיקות כאלה של השר: האחת היא העובדה שאשתו עובדת בעיתון "המודיע" המזוהה עם אגודת ישראל, והשנייה היא שבנו הוא הבעלים של חנות מדרסים ואורתופדיה המשמשת בין השאר ספקית של קופת חולים מאוחדת בבית שמש.

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה ומי שחוקר את תחום ניגודי העניינים גם באקדמיה, פנה כבר לפני יותר משנה למשרד הבריאות, בבקשה לקבל את הסדרי ניגוד העניינים של בכירי המשרד, ובהם השר ליצמן. לאחר עיכוב של חודשים ארוכים, ענה המשרד למן: "הסדרת ניגוד עניינים של שר מצויה בסמכות היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה או הכנסת. אין בידינו הסדר כאמור".

בעקבות התשובה, פנה מן למשרד המשפטים, ונענה: "האחריות לדווח על זיקות המעוררות חשש לניגוד עניינים מוטלת על השר, ולא התקבל עד עתה דיווח על מידע רלוונטי". במלים אחרות, איש לא החתים את ליצמן על הסדר ניגוד עניינים עד היום, אף שלפחות חלק מניגודי העניינים שלו ידועים ומוכרים.

זיקה ברורה לעיתון "המודיע"

על פי הכללים שקבעה הממשלה למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, מוטלות על שרים וסגני שרים חובות והגבלות שונות. בין השאר, בסעיף 17 לכללים, נקבע כי בתוך 60 יום מתחילת כהונתו, יצהיר השר למבקר המדינה, בין השאר, על עניינים אלה: ההון, הנכסים, הזכויות, וההתחייבויות שיש לשר ולבני משפחתו ביום כניסתו לתפקיד, ומקורות ההכנסה שלו ושל בני משפחתו בשנה שקדמה למינויו כשר.

בשאלון שנדרש השר למלא הוא נשאל, בין השאר, לגבי "עיסוקים של קרובים בשלוש השנים האחרונות שיש או עלולה להיות להם זיקה לכהונתך כשר לתחומי הפעילות שלך בממשלה", ועיסוקים של אנשים אחרים ש"עלולים להעמיד אותך במצב של חשש לניגוד עניינים".

אלעד מןצילום: אייל טואג

למרות זאת, ואף שנושא ניגוד העניינים של ליצמן כבר עלה בכמה הזדמנויות בעבר, כולל במכתבים רשמיים של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ליצמן לא הצהיר על ניגודי העניינים הפוטנציאליים שלו ולא חתם על הסדר ניגוד עניינים.

רוזנטל פנה למנדלבליט בשלוש הזדמנויות שונות בדרישה לבדוק את ניגודי העניינים של ליצמן: בפעם הראשונה פנה רוזנטל ביוני 2016, לאחר שלטענתו ליצמן פעל לטרפוד החוק שיחייב סימון של פרסום סמוי ("תוכן שיווקי") בעיתונות, אף שיש לו זיקה ברורה לעיתון "המודיע", השייך לאגודת ישראל ומזוהה עמו.

רוזנטל הזכיר את חשיפת ערוץ 2, שלפיה בעת כהונתו הנוכחית של ליצמן כשר הבריאות הוא "כיכב" בפרסום חבילות התוכן השיווקי של העיתון, כשהעיתון הציע לגופים מתחום הבריאות פגישה אתו וכתבה חיובית ב"המודיע" תמורת 25 אלף שקל. ליצמן אמר אז בתגובה: "איני מעורב בתכנים ואיני מודע כלל לכל היבט מסחרי או פרטי המשתתפים". בתגובה הודיעה לו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי אין מקום להתערבותם בנושא.

הבן עובד עם מאוחדת, האישה — ב"המודיע"

הפניות האחרות של רוזנטל היו בעקבות סדרת התחקיר של עיתונאי ערוץ 2, חיים ריבלין, שחשף כי עיתונאי בשם יעקב רייניץ מעיתון "המודיע" קיבל תשלום של אלפי שקלים בתמורה לארגון פגישה עם ליצמן ובכיר במשרדו, כשהפנייה הראשונית נעשתה דרך המחלקה המסחרית של עיתון "המודיע". בתחקיר נחשף גם כי אשתו של השר ליצמן, חוה ליצמן, עובדת בעיתון. רוזנטל ביקש כי לאור המידע החדש, מנדלבליט ישקול מחדש בדיקה של ניגודי העניינים של ליצמן, אך לא נענה עד כה.

לפני חמישה חודשים פירסם העיתונאי שי ניב ב"גלובס" כי חנות מדרסים בבעלותו של בנו של ליצמן, יחיאל ליצמן, נבחרה בלי מכרז להיות אחת משתי ספקיות המדרסים הבלעדיות של קופת חולים מאוחדת בבית שמש. גם אז הגיב ליצמן, ואמר כי אין לו כל קשר לעסקי בנו. מכל מקום, הוא לא הצהיר על הזיקות האלה בפני איש, ולא חתם מעולם על הסדר ניגוד עניינים — כפי שמתחייב.

"מטריד כי משרדי הבריאות והמשפטים אינם רואים לנכון לערוך הסדר ניגוד עניינים לשר הבריאות, גם לאחר שקיימים פרסומים פומביים קונקרטיים בדבר ניגודי עניינים אפשריים שלו", אומר מן. "גם הגישה שלפיה לא בכל מקום יש צורך בעריכת הסדר אינה עולה בקנה אחד עם הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, הקובעות כי 'ככלל, מן הראוי שמינוי המועמד לתפקיד, חתימת חוזה העסקה עמו או כניסתו לתפקיד בפועל, ייעשו רק לאחר שהיועץ המשפטי של הגוף הנוגע בדבר בדק את שאלת ניגוד העניינים, ולאחר שהמועמד חתם על הסדר מתאים למניעת ניגוד עניינים, ככל שהוא נדרש לכך'".

מלשכתו של ליצמן לא נמסרה כל תגובה לפניות TheMarker בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker