מחקר: הציבור מאמין בקופות החולים וברופאי המשפחה יותר מאשר בבתי החולים ובמערכת הציבורית

רק שליש מהציבור מאמין שיקבל טיפול טוב במערכת הציבורית במקרה הצורך ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "פרשת ההתעללות בקשישים היא קו פרשת המים שלנו. מישהו הרים מסך תודעתי ואילץ אותנו לראות את המציאות במערכת הבריאות שלנו כפי שהיא"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופת חולים מכבי
קופת חולים מכביצילום: אייל טואג

רמת האמון של הציבור במערכת הבריאות נמוכה בכלל, ובבתי החולים בפרט - כך עולה מסקר של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, שבחן את עמדות הציבור ביחס לשירותי הבריאות בישראל. הסקר, שנערך על ידי ד"ר גיורא קפלן, חוקר במכון גרטנר, חושף כי קופות החולים זוכות לאמון גבוה בהרבה מזה שזוכים לו בתי החולים: 61% מהמשיבים דירגו את רמת האמון שלהם בקופות החולים כגבוה או גבוה מאוד, לעומת 39% בלבד בבתי החולים.

רופאי המשפחה זוכים לאמון רב יותר במובהק מאשר רופאי בתי החולים, בשאלות שנוגעות למידת האמון של הציבור בהשקעת זמן מצד הרופאים, בשיתוף החולים בתוכנית הטיפול, ביחס סבלני ומתעניין, ואפילו במשתנים כמו יחס מכבד ומנומס.

הסקר הטלפוני נערך בפברואר על ידי מכון כהן לחקר דעת קהל מאוניברסיטת תל אביב, במדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל הבוגרת. הוא הוצג במסגרת כנס ים המלח של בכירי מערכת הבריאות, שעוסק השנה ב"מטופל כאדם במרכז".

הסקר, בדומה לסקרים קודמים, חושף בעיית אמון של הציבור במערכת הבריאות הציבורית: רק כשליש (35%) דירג גבוה את מידת הביטחון שלו כי במקרה הצורך יזכה לקבל טיפול ושירות רפואיים טובים במערכת הבריאות הציבורית; כמעט מחצית (44.9%) העריכו את מידת הביטחון שלהם כבינונית; וכמעט חמישית מהציבור חשים ביטחון נמוך בלבד.

כמתואר

בכנס אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי חשיפת ההתעללות בקשישים בבית האבות בחיפה הוא "אירוע קו פרשת המים של מערכת הבריאות בכלל, ובכל הקשור למטופל במרכז בפרט. מצד אחד זה אירוע שאנחנו יכולים לטפל בו בכלים שיש לנו, ומצד שני התחושה המצטברת מהאירועים האלה היא שמישהו הרים מסך תודעתי ואילץ אותנו לראות את המציאות במערכת הבריאות שלנו כפי שהיא באמת".

לדבריו, "מכאן לא נוכל לחזור אחורה ולראות את המערכת שלנו רק דרך הפילטרים של מדדי האיכות המעולים או הדו"חות המהללים של OECD. הסיבה שאנחנו לוקחים את האירוע הזה כל כך קשה היא ההבנה שזהו קצה קרחון של תופעה גדולה יותר שקיימת במערכת הסיעודית, במערכת הבריאות, ולצערי, ככל הנראה, בשירותים החברתיים הציבוריים בכלל".

עוד אמר בר סימן טוב: "לאורך השנים השלמנו עם המחסור במשאבים בגריאטריה, כמו שאנחנו משלימים עם הרבה מצבים בלתי־נסבלים אחרים במערכת הבריאות. השלמנו עם התורים, עם הפערים בזמינות ואיכות השירותים בין המרכז לפריפריה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker