משרדי האוצר והבריאות יגבשו מתווה משותף לייעול הטיפול בקשישים סיעודיים

צוות משותף בראשות מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, והממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, יגבש המלצות בתוך 30 יום ■ מספר בני ה-70 ויותר בישראל צפוי להכפיל את עצמו בשני העשורים הקרובים, מכ-610 אלף כיום ל-1.24 מיליון ב-2035

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמן
שר האוצר, משה כחלון ושר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

צוות משותף בראשות מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, והממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, יגבש מתווה משותף "לייעול ושיפור הטיפול באוכלוסיית הקשישים הסיעודיים בישראל" בתוך 30 יום. כך סיכמו היום (ב') שרי האוצר והבריאות, משה כחלון ויעקב ליצמן. הישיבה הראשונה צפויה להתקיים כבר בימים הקרובים. הצוות ישתף פעולה ויתייעץ עם משרדי הממשלה והגורמים הרלוונטיים, בהם בנק ישראל, משרד ראש הממשלה, קופות החולים ועוד.

בהודעה המשותפת שהוציאו המשרדים נכתב כי "מתווה זה ייתן מענה לשינויים המבניים באספקת השירותים בתחום תוך שימת דגש על פישוט הבירוקרטיה לאזרח, מערך הטיפול והשיקום בקהילה, דרכי המימון הממשלתי והפרטי, מבחני ההכנסות הקיימים כיום ובחינת תחום האשפוז הסיעודי על מרכיביו השונים, לרבות מוסדות הפיקוח".

הצוות קם בניסיון ליישם את רפורמת הסיעוד עליה הכריז ליצמן כבר בקדנציה הקודמת, שטרם יצאה לדרך. על פי תוכנית משרד הבריאות, מס הבריאות יעלה ב-0.5%-0.6% והכסף יושקע בהגדלת שעות הסיעוד בקהילה לקשישים, צמצום מבחני ההכנסה לבני משפחה של קשישים שמתאשפזים במוסדות סיעודיים, והקלה על הבירוקרטיה העצומה הכרוכה בטיפול בקשישים סיעודיים כיום.

במשרד הבריאות מודאגים מכך שישראל מזדקנת במהירות ושהמדינה אינה ערוכה להתמודד עם הגידול הצפוי במספר הקשישים ומורכבות מצבם הרפואי. לפי התחזיות, מספר בני ה-70 ויותר בישראל צפוי להכפיל את עצמו בשני העשורים הקרובים, מכ-610 אלף כיום ל-1.24 מיליון ב-2035. בהנחה שלא יהיו התפתחויות דרמטיות ביכולות התפקוד של האוכלוסייה המבוגרת והקשישה, הגידול הזה ילווה בהעמקה של כ-43% במדד חוסר התפקוד, וכתוצאה מכך לזינוק בשיעור הקשישים הזקוקים לסיוע.

בכירי משרד הבריאות מדברים בחודשים האחרונים באופן מפורש על הצורך להעלות את מס הבריאות כדי לממן את הרפורמה ולהגדיל את שירותי הסיעוד הציבוריים. בכנס משרד הבריאות לפני כשבועיים אמר מנכ"ל המשרד בר סימן טוב כי "אנחנו צריכים להעלות את דמי ביטוח בריאות. מבין המדינות המפותחות, ישראל היא המדינה עם דמי ביטוח בריאות הנמוכים ביותר, אבל אין ואקום – כתוצאה מכך האזרחים משלמים 'מס בריאות' עקיף גבוה יותר - דרך התשלומים פרטיים - והתוצאה היא שישראל היא המדינה עם שיעור ההוצאה הפרטית הגבוה ביותר".

במשרד האוצר מתנגדים באופן מסורתי להעלאת מסים כלשהי, אך גם שם מתחילים להבין את העוצמה והדחיפות של בעיית הזדקנות האוכלוסייה. הפיכת רפורמת הסיעוד מתוכנית של משרד הבריאות לבדו לתוכנית משותפת לכלל המשרדים מעלה את הסיכוי להסכמות מכיוון משרד האוצר לגבי הצורך במציאת מקורות מימון חדשים למימון שדרוג השירותים הסיעודיים. ברקע הדברים גם החשיפות האחרונות על התעללות בקשישים במוסדות ציבוריים ועל חולשת הפיקוח של משרד הבריאות, שהדגישו את דחיפות הנושא. באחרונה אמר שר האוצר משה כחלון בהקשר זה כי לא יחסוך בתקציבים כדי למנוע תופעות שכאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker