כשמוסד שמתעלל בקשישים מקבל ציון מצטיין - האדמה צריכה לרעוד

עם השקעה שנתית של 2 מיליארד שקל באשפוז סיעודי לקשישים, ניתן היה לצפות שהמדינה תפעיל פיקוח אפקטיבי, שיוודא כי הכסף מושקע בצורה נאותה ושבתי האבות שומרים על טובת הקשישים ■ כפי שנחשף בתמונות המזעזעות ששודרו בערוץ 2, הפיקוח הזה נכשל

מתוך התחקיר של ערוץ 2
מתוך התחקיר של ערוץ 2. משרד הבריאות: "נתייחס למידע בכל חומרה"צילום: עורב חקירות
רוני לינדר

התמונות ששודרו בערוץ 2 במוצאי שבת היו מזעזעות: אח סיעודי צילם במשך חודשיים וחצי את הנעשה בבית האבות נאות כיפת הזהב בחיפה והביא חומרים שלקוחים מהסיוטים הגרועים ביותר של מי שבן או בת משפחתו מאושפזים בבית אבות סיעודי: עובדי סיעוד מכים קשישים, מושכים מהם את המכנסיים בכוח, משפילים אותם מילולית ומקללים אותם, משאירים אותם בכיסאות הגלגלים במשך הלילה, פוקדים עליהם לעשות את צרכיהם על הרצפה, רוחצים אותם בתוך מנוף במקום בכיסא רחצה, תוקעים מקלות בגלגלים של כיסאות הגלגלים כדי למנוע מהם ניידות, משאירים אותם שעות בתוך חיתולים ובגדים רטובים, ועוד ועוד זוועות אנושיות שהדעת לא תופשת.

עובדי הסיעוד המתעללים שצולמו כבר נשלחו למעצר, וגם הנהלת המוסד נמצאת על כוונת הרשויות. ואולם, השאלה המתבקשת היא אם זהו מקרה בודד ולא מייצג של התעללות בבית אבות אחד או שמדובר במקרה אחד יוצא דופן, שבו אח סיעודי, שהרגיש שהוא חייב לזעוק את זעקת הקשישים חסרי הישע, חשף את המציאות שקשישים במוסדות רבים חווים מדי יום ביומו. תחקיר שפורסם בשבוע שעבר ב"ידיעות אחרונות", שגם בו תועדו מקרים קשים של אלימות, השפלה והזנחה של קשישים בבתי אבות סיעודיים, מבהיר כי לא מדובר בתופעה ייחודית.

איפה הפיקוח?

3.5 מיליארד שקל בשנה — זה הסכום שמגלגל ענף בתי האבות בישראל. מתוכו, מממנת המדינה אשפוז סיעודי לקשישים בהיקף של כ–2 מיליארד שקל בשנה — 60% מהיקף השוק. כ–14 אלף קשישים בישראל מאושפזים במימון ציבורי חלקי או מלא (שיטת ה"קודים") בכ–330 בתי אבות. כשני שלישים מהם בבעלות פרטית — כמו בית האבות שנחשף בתחקיר — וכשליש בבעלות ציבורית. למעשה, 70% מהאשפוז הסיעודי בישראל הוא אשפוז ציבורי מבחינת המימון שלו, מימון המדינה, ורוב הספקים הם פרטיים.

יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי

המשמעות היא שבמרבית המקרים (שני שלישים) משרד הבריאות הוא רוכש השירותים והרגולטור, ולא המנהל בפועל. תפקידו המרכזי, מלבד המימון, הוא לפקח על הנעשה בבתי האבות שאליהם הוא שולח את הקשישים. לפחות מהתחקיר האחרון נראה כי הוא לא מצליח למלא את התפקיד הזה בצורה נאותה, וזאת בלשון המעטה.

עבור סכום גדול כל כך בענף כה רגיש וחשוב, היה אפשר לחשוב שהמדינה תפעיל פיקוח צמוד שיוודא כי הכסף מושקע בצורה נאותה, תוך שמירה על רמה רפואית גבוהה וטובת הקשישים. ואולם, כפי שנחשף בתמונות המזעזעות ששודרו בערוץ 2, נראה כי הפיקוח נכשל. מדהימה במיוחד היתה העובדה שבית האבות, אותו בית אבות שנראה כמו התגלמות הגיהנום עלי אדמות, עבר לא מזמן ביקורת פתע שבה קיבל ציונים גבוהים בפרמטרים השונים: ציון 91 על רמת הרפואה, 95 על בריאות הסביבה — והמדהים מכל: ציון 96, כמעט מושלם, על הטיפול הסיעודי.

שאלנו את משרד הבריאות מה תגובתו לתוצאות הגבוהות של בית האבות בביקורת האחרונה, ועוד סדרת שאלות לגבי מספר המפקחים הפועלים במסגרת האגף לגריאטריה, תדירות הביקורות וביקורות הפתע במוסדות השונים בשנה, ומספר הליקויים שנמצאו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המוסד קיבל הערכות וציונים טובים בביקורת של משרד הבריאות, ולכן מידע זה הפתיע אותנו. אנו נתייחס לכך במלוא החומרה, ונערוך בדק בית פנימי. כמו כן, נציין כי בכפוף לכך שיתקבלו תוספות תקנים לבקרה, תיערך הרחבה של סוגי הבקרות והמועדים בהם הן יתקיימו.

"באגף לגריאטריה פועלים 16 בקרים, חלקם בחלקיות משרה. בנוסף, בכל מחוז בלשכת הבריאות יש צוות בקרה גריאטרי מחוזי הכולל 7 בקרים, כולם בחלקיות משרה". לגבי תדירות הביקורות, אומרים במשרד הבריאות כי "תדירות הביקורות וביקורות הפתע תלויה באיכות הטיפול במוסד. מוסד שהציון בו נמוך, מקבל רישוי לשלושה חודשים וכך מבוקר לפחות ארבע פעמים בשנה, מוסד שהציון בו טוב יותר מקבל רישוי לשישה חודשים ומבוקר לפחות פעמיים בשנה. מוסד שמקבל רישוי לשנה או לשנתיים, מבוקר לפחות פעם בשנה. כל בקרה כוללת צוות מקצועי הכולל רופא, אחות, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק, רוקחות, איש בריאות הסביבה ותזונאית".

במשרד הוסיפו כי "החלוקה בין בקרות פתע ובקרות מתוכננות היא כ-50%–50%, ב–2015 מתוך 489 בקרות, 45% היו פתע ו–55% היו מתוכננות. טרם נאספו הנתונים השלמים ל–2016, אבל שיעור בקרות הפתע צפוי להיות גבוה יותר".

אחד החשודים בהתעללות בקשישים בבית האבות נאות כיפת
הזהב מובא להארכת מעצר, אתמול
אחד החשודים בהתעללות בקשישים בבית האבות נאות כיפת הזהב מובא להארכת מעצר, אתמולצילום: רמי שלוש

ומה עם התקצוב?

אין כל הצדקה לסדיזם שנראה על המרקע, אבל בהחלט יש מקום להזכיר את פסק הדין המהדהד של בית המשפט המחוזי בתל אביב מ–2011, שבו בוטל המכרז לאשפוז גריאטרי סיעודי בנימוק כי התעריפים שהמדינה היתה מוכנה לשלם היו פשוט נמוכים מדי, עד כדי סכנה לשלום המאושפזים. השופטת מיכל אגמון־גונן קבעה אז בפסק הדין כי "תעריפי האשפוז שקבעה המדינה במכרז שפירסמה למוסדות סיעודיים אינם מאפשרים לחולים הסיעודיים קיום בכבוד ולוקים בחוסר סבירות קיצוני". משרד האוצר החליט אז לערער על פסק הדין, אבל בסופו של דבר נוספו במכרז 600 מיליון שקל לשלוש שנים ושורה של תנאים שהיו אמורים להגביר את הפיקוח על בתי האבות.

בימים אלה מתנהל המכרז החדש, וגם הפעם טוענים מנהלי בתי האבות כי התעריפים שקבע משרד הבריאות הם גירעוניים כבר כיום, וכי למעשה המאושפזים הפרטיים בבתי האבות, אותם 30% שמשלמים מכיסם או בכספי הביטוח הסיעודי הפרטי שלהם, מסבסדים את הדיירים ה"ציבוריים". התעריף שמשלמים ה"פרטיים" גבוה ב–20% ממה שמשלמת המדינה בעבור כל דייר באותו בית אבות, בממוצע.

בתי האבות שכרו באחרונה את שירותיה של חברת הייעוץ של מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ירום אריאב, בבקשה כי ייחשב מהו תעריף הקוד הסיעודי הראוי. התוצאה שאליה הגיע אריאב, באופן לא מפתיע, גבוהה בהרבה מהתעריף שקבעה הממשלה. כך למשל, על פי החישוב שלו, הפעלת מחלקה סיעודית שבה 36 מיטות עולה בממוצע 6.6 מיליון שקל לשנה, בעוד במכרז התשלום הוא 5.9 מיליון שקל בלבד. על פי התחשיב של אריאב, תעריף המכרז החדש נמוך בכ–55.74 שקל ליום מאומדן הקוד, המשקף את העלות למיטה ליום להערכת הכלכלנים. הפער השנתי, על פי החישוב הזה, הוא 20.3 אלף שקל לשנה בין עלות מאושפז לפי חוות הדעת לעלות שפורסמה במכרז.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה "היות ובנושא זה הוגשה עתירה מינהלית בדלתיים סגורות, המשרד מנוע מלהתייחס".

ועם זאת, בין שטענות בתי האבות צודקות ובין שלאו, שום דבר, כולל תקציב לא מספק, לא יכול להצדיק התעללות בקשישים. אפילו באיגוד בתי האבות מבינים זאת — יו"ר האיגוד, רוני עוזרי אומר: "משרד הבריאות אכן משלם 30% פחות מעלות האשפוז, אבל זה לא מצדיק התעללות. יש בית אבות סיעודי שאני מסבסד באמצעות בתי אבות אחרים. אם ייגמר הכסף, אני פשוט אסגור ולא אגיד 'אני נשאר והורג אנשים'. אסור להצדיק דבר כזה".

לדבריו, "אם יש עוד בתים כמו אלה שנראו בתחקיר, צריך לסגור אותם. בלי רחמים. מעבר להעמדה לדין של העובדים, אם יש מנהלים שלא טיפלו בתופעות האלה כמו שצריך, גם הם צריכים לתת את הדין. ואם זה נכון שבחיפה ידעו מראש על ביקורת פתע, המשטרה צריכה לזמן טור ארוך של אנשים לפוליגרף עד שתגיע לשורש העניין. מדובר בדיני נפשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker