ליצמן קורץ לחברות הסיגריות - וכל הפחדנים שותקים

תחקיר לפיו ליצמן נלחם בכל כוחו בחקיקה להגבלת העישון מתקבל במרחב הפוליטי בדממה ■ האם זה משום שמדובר בשר המקורב ביותר לנתניהו, שידוע כמי שלא שוכח ולא סולח? ■ על משרד הבריאות לפעול מיידית להגבלת העישון - מסמוס הפרשה יגרום נזק ציבורי עצום

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות
רוני לינדר

אתם שומעים את זה? גם אנחנו לא. זה השקט המטריד שבו התקבל בשבוע החולף התחקיר המדהים של ערוץ 2 על התנהלותו של משרד הבריאות בכל הקשור לתעשיית הטבק.

בסיפור הזה יש הכל: כסף גדול, לוביסטים, מאכערים ויועצים, פקידים בכירים שמתדרכים חברות סיגריות ואינם מדווחים על כך לציבור, גורם המוות מספר אחת בישראל — והשר הפופולרי בישראל, שביד אחת אחראי על בריאות הציבור, וביד השנייה נלחם בכל הכוח נגד חקיקה להגבלת העישון, שאמורה לחסוך חיים.

מה פשר השקט הזה? אפשר להגיד שהתזמון לא משהו, בלשון המעטה: בשבוע שבו נחשף כי ראש הממשלה והמו"ל של העיתון הגדול במדינה מנסים לרקום דיל נכלולי על גב הציבור, בשבוע שבו נחשפים עוד ועוד פרטים על המתנות שקיבל ראש הממשלה מ"חברים טובים" - מה זה כבר שר בריאות שפועל ללא לאות נגד חקיקה שמגבילה עישון, וטוען שעישון זה לא נורא כל כך, ושאנשי המקצוע והיועצים המקיפים אותו פותחים דלתות לחברת סיגריות אלקטרוניות?

אבל זה הסבר קל מדי. קשה לדמיין סדרת תחקירים נוקבת כזאת על כל פוליטיקאי אחר שהיתה נתקלת בשקט כזה. איפה יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת וחברי הוועדה? איפה השרים? איפה חברי האופוזיציה המתקוממים נגד מה שנחשף בכתבות? איפה אתה, למשל, יאיר לפיד? או יצחק הרצוג? בעולם נורמלי, הייתם אמורים לקפוץ על המציאה ולהוציא הודעות נזעמות לעיתונות.

יאיר לפידצילום: אליהו הרשקוביץ

ואיפה כל ראשי מערכת הבריאות? המנהלים של בתי החולים? הנהגת ההסתדרות הרפואית? רופאים שעיסוקם בריאות הציבור ומבינים יותר טוב מכולם את הנזק העצום שנגרם לציבור?

מביעים זעזוע - אבל רק בשיחות סגורות

כולם שותקים. כלומר, הם מדברים, מתרעמים, מזועזעים - אבל בשקט, מאחורי הקלעים, בשיחות סגורות. למה זה קורה? איך נהפך ליצמן לאתרוג הכי שמור בחבילה? התשובה פשוטה: הם מ־פ־ח־ד־י־ם. ההסבר הברור מאליו הוא שליצמן הוא כנראה השר החזק והמקורב ביותר לראש הממשלה, וגם ידוע כמי שממש לא כדאי להיהפך לאויב שלו. הוא לא שוכח ולא סולח. תשאלו את לפיד, שמנסה לפייס אותו כבר שנים ללא הצלחה.

אבל יש דבר נוסף, מטריד לא פחות. "אף אחד לא רוצה לדבר כי לכולם מרוחה חמאה על הראש", אומר לנו בגילוי לב פקיד בכיר בממשלה. "הם יודעים שבפעם הבאה, הם אלה שעשויים להיות מוקלטים. הם מבינים שגם הם עלולים להפוך לחיילים בלוח שחמט שהם אינם מודעים לו".

שר הבריאות ליצמןצילום: אמיל סלמן

האמת? קשה לקבל את שתיקת הכבשים הזאת. אפשר לקרוא לנו נאיביים, אבל אנחנו עדיין רוצים לראות את שר הבריאות נלחם על הבריאות שלנו, ולא על אינטרסים של חברות טבק; אנחנו רוצים לראות מערכת פוליטית שמוקיעה את מדיניות הדלת הפתוחה שסיד­רו במשרד הבריאות לחברות הטבק; אנחנו רוצים לראות את אנשי המקצוע, שבריאות הציבור היא הייעוד שלהם, יוצאים מהכלים ודופקים על כל השולחנות.

סדרת התחקירים חשפה את משרד הבריאות ואת השר עצמו במערומיהם. המשרד שמשתקף ממנה הוא מעין חצר פרטית, שבה מאכער נכנס ויוצא כבעל בית, מצליח לפתוח דלתות לדרגים הב­כירים ביותר בתוך ימים ספורים תמורת תשלום; מציאות שבה השר ממליץ לחברה מסחרית קטנה ואלמונית, שאיש כלל לא טרח לבדוק אם היא קיימת, "להיות בקשר" עם המאכער - שהוא בכלל עיתונאי בעיתון המזוהה אתו; משרד שנפגש עם חברות טבק ומצפצף על החובה לדווח על כך לציבור, שלה הוא מחויב על פי אמנה בינלאומית.

"העישון בריא לקיבה"

הופעתו של ליצמן בדיוני ועדת הכלכלה, כשזו דנה בחקיקה של התוכנית הלאומית לצמצום העישון ב-2014 - קשה במיוחד לצפייה. ליצמן, שהתוכנית גובשה בזמן הקדנציה הראשונה שלו במש­רד הבריאות, הגיע לוועדה כחבר אופוזיציה לאחר חילופי השלטון, ושם נלחם בכל כוחו נגד החוק - אף שכלל לא היה חבר בוועדה.

הוא טען שם כי החוק "יזיק לתעשייה, יזיק למערכת, מפעלים בארץ יעשו בלגן", תקף את נציג עמותת "אוויר נקי", וצעק עליו, "אתה מייצג עמותה, אתה מקבל כסף, תגיד שאתה מאכער! אתה מאכער!" - משפט די אירוני לאור התחקיר האחרון.

הוא תקף בצעקות רמות גם את מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, שאותו מינה לעמוד בראש הוועדה שהמליצה על התוכנית הלאומית, ואמר לו: "אתה עובד אצלי". אך הגרוע מכל הוא האופן שבו גייס את ההלכה כדי להסביר שהעישון בעצם לא נורא כל כך: "יש דווקא בין הראשונים (רבנים שפעלו בין המאה ה-11 למאה ה-15 ונחשבים ממעצבי עולם ההלכה; רל"ג) שכתוב שדוו­קא בריא… לגבי הקיבה", אמר ליצמן. וכשמישהו צועק לו, "זה עושה סרטן בקיבה", ענה שוב: "זה כתוב בראשונים, אני אוכיח לך".

מכשירים את תרבות המאכערים

הרבה מאוד עובדי ציבור, לאו דווקא מתחום הבריאות, עוקבים כעת אחר הפרשה ואחר ההתמודדות של שומרי הסף אתה, כדי לחדד את כללי המותר והאסור - מה עובר ומה אפשר להחליק ולהמשיך הלאה.

אם הפרשה העגומה הזאת תחמוק מהרדאר בגלל עיתוי לא מוצלח, זו תהיה החמצה גדולה מאוד. יותר מכך, זו תהיה הכשרת השרץ והשרשה של תרבות מאכערים והזניית האינטרס הציבורי - והנזק למינהל הציבורי התקין יהיה עצום. שומרי הסף - נציבות שירות המדינה, המשטרה, וגם הנהלת משרד הבריאות - אינם יכולים להסתתר מאחורי העיתוי, וחייבים לבדוק לעומק את מה שנחשף בתחקיר, ולהסיק מסקנות.

מבחינת משרד הבריאות, התשובה המיידית הראשונה צריכה להיות קידום מיידי של שלל החוקים להגבלת העישון שתקועים בשנים האחרונות מסיבות שונות ומשונות. חובת ההוכחה כי אינם ממסמסים חוקים שיכולים להציל אלפי ישראלים מסיבות לא ענייניות - עליהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker