"מצבה של הדסה חמור ביותר, על המדינה להיערך תקציבית להידרדרות נוספת"

החשב המלווה של בית החולים, רז זונטג, התפטר אתמול בטענה כי סמכויות הפיקוח שלו מופרות על ידי בית החולים והמנכ"ל, זאב רוטשטיין ■ החשבת הכללית באוצר מזהירה: "על המדינה להיות ערוכה לטיפול נוסף בבית החולים" ■ הדסה: "זו היתה השנה הטובה ביותר של המוסד מאז שנחתם הסכם ההבראה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בי"ח הדסה
בי"ח הדסהצילום: שירן גרנות

"מצבו של בית החולים הדסה חמור ביותר. בית החולים נמצא בבעיה תזרימית, שצפויה להחמיר בקרוב עקב אי־התאמה בין הכנסותיו להוצאות וההשקעות שביצע מנכ"ל בית החולים" - כך התריעה אתמול החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, במכתב ששיגרה למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. לדבריה, "על המדינה להיות ערוכה תקציבית לטיפול בהידרדרות נוספת של הדסה". בבית החולים דוחים את הטענות.

מכתבה של עבאדי־בויאנג'ו מגיע בעקבות התפטרותו אתמול של החשב המלווה של הדסה, רו"ח רז זונטג, שהודיע כי הוא מתפטר מתפקידו לאחר שלטענתו סמכויות הפיקוח שלו מופרות על ידי בית החולים, ובראשו המנכ"ל פרופ' זאב רוטשטיין, שזוכה לגיבוי מלא מהדירקטוריון. לטענת זונטג, בתנאים האלה "לא ניתן להוסיף ולעמוד באחריות המוטלת עלי כחשב המלווה של בית החולים".

זונטג, רו"ח ממשרד ארנסט אנד יאנג, מונה ביולי 2014 לחשב המלווה בבית החולים, תפקיד שנקבע בהסכם ההבראה של הדסה, שבמסגרתו התחייבה המדינה להעביר 1.3 מיליארד שקל לבית החולים שקרס, כנגד עמידה ביעדים. על זונטג וצוותו הוטל לעקוב אחר יישום הסכם ההבראה והוא קיבל לידיו סמכויות אדירות הנוגעות לניהול השוטף של הדסה, ובהן סמכויות חתימה ואישור ביחס להתקשרויות של בית החולים, נוכחות בכל ישיבות הדירקטוריון וההנהלה של בית החולים, בישיבות משא ומתן עם ספקים, גישה לכל מסמכי בית החולים ואישור קליטת עובדים.

אלא שהחיכוכים בין זונטג ועבאדי־בויאנג'ו לבין רוטשטיין החלו מיד עם כניסתו של רוטשטיין לתפקיד, והיו למעשה המשך ישיר להתגוששות ארוכת השנים בין רוטשטיין לעבאדי־בויאנג'ו עוד בתקופה שבה כיהן רוטשטיין כמנהל המרכז הרפואי שיבא.

מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

במכתבה מגבה עבאדי־בויאנג'ו את זונטג ותוקפת במלים קשות את רוטשטיין. לדבריה, "התנהלות מנכ"ל בית החולים כנגד החשב המלווה והניסיונות להלך עליו אימים נובעים מהתעקשותו של החשב המלווה שלא לוותר על סמכויותיו הבלעדיות שניתנו לו בהסכם ההבראה". עבאדי־בויאנג'ו טוענת כי רוטשטיין "הדיר והרחיק" את החשב המלווה מישיבות הנהלה ודירקטוריון ו"הפקיע באופן מוחלט את סמכויות החתימה והאישור שניתנו לחשב המלווה בחשבונות הבנק של בית החולים".

בנוסף, לדבריה רוטשטיין "מקיים מסע ציד נגד שומרי הסף, המתבטא במהלכי תקיפה אישיים, תוך שימוש בלשון מתלהמת המתאפיינת באלימות מילולית חמורה, שימוש בכינויי גנאי, ביטויים מבזים ואמירות פוגעניות ברמה האישית, בניסיון להפעיל לחץ פסול על החשב המלווה ופקידי המדינה לבצע ויתורים לטובת בית החולים במטרה להכשיר את אי־עמידתו בהסכם ההבראה".

באשר למצבה הפיננסי של הדסה, כתבה עבאדי־בויאנג'ו: "נכון להיום, בית החולים לא עומד בהסכם ההבראה. בית החולים ביצע השקעות גדולות בפיתוח והצטיידות (ללא אישור החשב המלווה והמדינה) תוך שימוש פסול ביתרות המזומנים באופן שעירער מיידית את יציבותו הפיננסית, וללא ביצוע מספק של מהלכי התייעלות ממשיים בבסיס ההוצאות של בית החולים". עבאדי־בויאנג'ו צפויה לסיים את תפקידה בסוף החודש בתום קדנציה של חמש שנים וחצי.

"זונטג ייזכר כמי שניסה להפיל את הדסה"

זאב רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

רוטשטיין, מצדו, טוען: "זונטג ייזכר בדברי הימים של הדסה כאיש שעשה כל שלאל ידו כדי לגרום לה נזקים ולנסות להביא לנפילתה". לטענתו, "בניגוד לנתונים שמציגה החשבת הכללית במכתבה - שבמקרה הטוב מעידים על חוסר בקיאות ובמקרה הרע על ניסיון להטעות — הדסה מסכמת את השנה הטובה ביותר מאז נחתם הסכם ההבראה, עם צמיחה בכל המדדים. תפוסת בית החולים היא כ–120%, חדרי הניתוח בתפוסה מלאה, נרשם שיא כל הזמנים בלידות ויתרת המזומנים היא 60 מיליון שקל. כל אלה ועוד אירעו למרות הניסיונות של החשב המלווה והחשבת הכללית להכשיל את בית החולים".

הקריסה הכלכלית של הדסה אירעה ב–2013, ובתחילת 2014 נכנס המרכז הרפואי להקפאת הליכים. בתום תקופת ההקפאה, ביולי 2014, גובשה תוכנית להבראת בית החולים באמצעות הזרמת כספים מהממשלה ומארגון נשות הדסה, המחזיק בבעלות על המרכז הרפואי, לצד צעדי התייעלות מצד בית החולים. מינוי החשב המלווה נעשה בעקבות התעקשות הממשלה, בטענה שלא תיתכן העברת כספים כה משמעותית ללא פיקוח צמוד מצד המדינה.

בשנה הראשונה להתקשרות קיבלו זונטג וצוותו 4.3 מיליון שקל, בשנה השנייה 4.1 מיליון שקל, וב-2017 הם היו אמורים לקבל עוד 4.3 מיליון שקל כנגד דיווח על שעות עבודה. כל זאת בפטור ממכרז, מאחר שלטענת אגף החשב הכללי, הצוות פיתח מומחיות מיוחדת בהדסה ונדרש לאמצעי פיקוח מתוחכמים וסבוכים עקב אי־שיתוף הפעולה של בית החולים.

לדברי רוטשטיין, "הסיבה היחידה שבגללה זונטג נפרד מחוזה של 4.3 מיליון שקל אינה קשורה לטענות המופרכות שהעלה במכתבו - שאותן סתרנו יותר מפעם אחת — אלא קשורה לסיום תפקידה של החשבת הכללית, מי שהיתה פטרונו ומי שבשמה פעל".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במרוצת השנה האחרונה יישום ומימוש הסכם ההבראה נדון במסגרת ועדת השלושה, אך בשל חילוקי דעות בין נציג החשכ"ל ליתר הנציגים, לא התקבלו החלטות מהותיות שהביאו גם לפגיעה בתזרים המזומנים של בית החולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker