נדחתה בקשת מתמחים לתביעה ייצוגית נגד המדינה על חיובם בביטוח רשלנות רפואית

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה את הבקשה שהגישו רופאים מתמחים ומומחים, בטענה כי הם נאלצים לשלם אלפי שקלים בשנה עבור ביטוח אחריות מקצועית הנוגע לקליניקה פרטית, בעוד שאינם בעלי קליניקה פרטית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתמחה בבית חולים
מתמחה בבית חוליםצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה בשבוע שעבר בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהגישה לפני חמש שנים קבוצה של שישה רופאים מתמחים ומומחים בשם 4,500 רופאים המועסקים ברפואה הציבורית. התביעה הוגשה נגד המדינה, ההסתדרות הרפואית, בית החולים איכילוב ועיריית תל אביב, בטענה כי הרופאים נאלצים לשלם אלפי שקלים בשנה עבור ביטוח אחריות מקצועית הנוגע לקליניקה פרטית, בעוד שאינם בעלי קליניקה פרטית.

התובעים טענו כי הם מחויבים בתשלום עבור ביטוח האחריות המקצועית באלפי שקלים בשנה, מבלי שניתנת להם אפשרות להתנגד לתשלום. זאת, אף שבתור מתמחים כלל אין להם אפשרות לקיים קליניקה פרטית - בשל שעות העבודה המרובות שלהם, ומכיוון שעדיין אינם מוגדרים כרופאים מומחים. למרות זאת, הם חויבו בתשלום ואף בסכום זהה בגובהו לזה שנדרשים לשלם הרופאים הבכירים ביותר, המפעילים קליניקות פרטיות. הביטוח שבמחלוקת רלוונטי רק לפרקטיקה הפרטית של הרופאים, ולא לפעילות שלהם בבית החולים שבו הם מועסקים, שם המעסיק הוא זה שמשלם את הביטוח.

התובעים טענו כי התשלום נכפה עליהם כתנאי לקבלתם לעבודה בבתי חולים, וכי גם מאותם רופאים שסירבו לחתום על טופס ההצטרפות, נוכו סכומים כספיים בגין הביטוח. לפיכך, נטען בתביעה, מדובר בגבייה המנוגדת לחוק הגנת השכר שקובע כי חל איסור מלא ומוחלט לבצע ניכויים ממשכורות של חברי הקבוצה כולה, ללא הסכמתם המפורשת ובכתב.

כשנה לאחר הגשת הבקשה, ב-2013, הוחלט לשנות את שיטת התשלום כך שבמקום שכלל הרופאים ישלמו 1,775 דולר לשנה עבור הביטוח, הפרמיה למתמחה ירדה ל-1,100 דולר, ולמומחה עלתה ל-2,200 דולר.

"אין צורך בהחתמה פרטנית של כל רופא"

בפסק דין שניתן על ידי הרכב של שלושה שופטים בראשות השופט אורן שגב, נקבע כי מאחר שהביטוח המקצועי לרופאים נקבע בהסכם הקיבוצי מ-1995 כהטבת שכר וכחלק מתנאי העבודה של הרופאים, עיגונו בהסכם קיבוצי הוא שקובע את מעמדו החוקי. "הואיל והוא נקלט לחוזה העבודה האישי של כל עובד, הרי שאין צורך בהחתמה פרטנית של כל רופא ורופא על הסכמתו לביצוע הניכוי".

עוד נקבע בפסק הדין, כי "משעה שהסכם זה עוגן בהסכם קיבוצי, פרי משא ומתן של הארגון היציג עם המעסיק, הרי שפסילת הוראה בהסכם הקיבוצי והטלת דופי בפעילות הארגון עלולה לשמוט את הקרקע מתחת למשפט העבודה הקיבוצי ולהיות בעלת השלכות מרחיקות לכת כלפי ציבור הרופאים והציבור בכללותו".

באופן מהותי, השופטים שוכנעו כי גם למתמחים ולרופאים מומחים שאינם בעלי קליניקה פרטית יש פוטנציאל לשימוש בכיסוי הביטוחי שהפוליסה מעניקה, למשל בכל עבודה של הרופא שאינה במסגרת בית החולים, בפעילות התנדבותית, בקבלת שירותים משפטיים בהליכים שהוגשו נגד הרופא במסגרת עבודתו בבית החולים ומחוצה לו, כנגד הליכים פליליים ועוד.

באשר להפחתת הפרמיה למתמחים ב-2013, קבעו השופטים כי בכך "לכאורה נשמט הבסיס לתביעה", ולכל היותר יכולים המתמחים לטעון כי עד 2013 נוכה סכום גבוה מדי משכרם. המתמחים מצדם טענו גם כי הפחתת הפרמיה ב-50% למתמחים כשנה לאחר הגשת ההליך מהווה הודאה בעקיפין כי ההסכם הקיבוצי יוצר מצב לא שוויוני ולא הוגן, אך השופטים קיבלו את עמדת ההסתדרות הרפואית (הר"י), שלפיה ההפחתה לא היתה קשורה לתביעה אלא להבשלת משא ומתן בין הר"י לבין תאגידי הבריאות הגדולים איכילוב, שיבא ורמב"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker