עובד משרד הבריאות קיבל שכר מלא על שליש משרה כשגר בקנדה - בריאות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עובד משרד הבריאות קיבל שכר מלא על שליש משרה כשגר בקנדה

דו"ח ביקורת פנימי חושף כי הנהלת משרד הבריאות אישרה "בחוסר תום לב" את התשלומים החריגים, אף שהיה ידוע לה כי נציבות שירות המדינה מתנגדת ■ משרד הבריאות: העסקתו התחייבה בשל תפקידו המורכב

5תגובות
בריאות  המכון לרפואה משפטית
דודו בכר

הנהלת משרד הבריאות הפעילה מערכת "יצירתית" שנועדה לכופף את הנהלים וההנחיות של שירות המדינה, במטרה לאפשר לעובד במחלקה המשפטית להמשיך לעבוד ולקבל שכר מהמשרד בעת שהותו בקנדה למשך שנתיים וחודשיים, בעודו נמצא בחופשה ללא תשלום מהמשרד - כך עולה מדו"ח ביקורת פנימי של משרד הבריאות שהגיע לידי TheMarker.

העובד, עו"ד מאיר ברודר, קיבל בעת שהותו בקנדה שכר של משרה מלאה אך בפועל עבד כשליש משרה בלבד. דו"ח, שמשתמש במלים קשות, מגדיר את העסקתו החריגה של ברודר "לקויה ביותר", וקובע כי היא נעשתה ב"חוסר תום לב". עלות העסקתו של ברודר בעת שהותו בקנדה הגיעה לחצי מיליון שקל.

לפי הדו"ח, העסקתו של ברודר נעשתה בניגוד להוראות תקנון שירות המדינה (התקשי"ר), הנחיית נציבות שירות המדינה והנחיה מפורשת שניתנה למשרד הבריאות מהנציבות בתשובה לשאלה ספציפית בעניינו של ברודר. התשלום נעשה באמצעות קרן המחקרים של משרד הבריאות - אך על חשבון תקציב המכון לרפואה משפטית, שמרבית עבודתו של ברודר נעשתה עבורו.

ברודר עבד מאז 2002 בלשכה המשפטית של משרד הבריאות, וביולי 2013 מונה ליועץ למכון לרפואה משפטית. כשהתפוצצה ב-2011 פרשת הרקמות, שבה התגלו במכון אלפי מכלי דגימות שניטלו מאנשים שלא הובאו לקבורה לאחר מותם, ברודר היה ממובילי מבצע מנוחה בכבוד, שנועד להביא את הרקמות לקבורה.

הוא גם טיפל בתביעות שהוגשו בגין הפרשה, נמנה עם הצוות שבדק את הכשלים שהובילו לפרשה, גיבש נוהלי עבודה חדשים ושימש כממלא מקום ליועצת המשפטית במכון. בנוסף, ריכז ברודר את הליווי המשפטי של תחום השתלות האברים, והיה אחראי על נושאים נוספים כמו ביטוח, ניהול סיכונים ועזרה ראשונה. הוא נחשב לעובד מצטיין וזכה בפרס מנכ"ל משרד הבריאות.

אוליבייה פיטוסי

ביוני 2013 נסע ברודר לקנדה בעקבות אשתו, שהתקבלה להתמחות בקנדה. לפי הדו"ח, לקראת נסיעתו התגייסו בכירי משרד הבריאות כדי לסדר לו חבילת העסקה מיוחדת וחריגה כיועץ - בעת חופשה ללא תשלום ממשרד הבריאות.

אף שלמכון הוקצה תקן ליועץ משפטי, התקן לא אויש. תחת זאת מונה עו"ד בני אבישר, עורך דין צעיר שהיה אז חסר ניסיון, לתפקיד עוזר ליועץ משפטי, ולפי התוכנית ברודר היה אמור ללוותו בתפקיד מקנדה. אחיו של אבישר, רמי אבישר, הוא בכיר בלשכה המשפטית במשרד הבריאות והיה מהמעורבים במאמץ להמשך העסקתו של ברודר בעת שהותו בקנדה.

חיפשו דרכים לעקוף את האיסור

במשרד הבריאות פנו לנציבות שירות המדינה בבקשה לאשר את העסקתו של ברודר כיועץ בעת שהותו בקנדה. הנימוק שניתן היה מעורבותו החיונית בהמשך מבצע מנוחה נכונה, במיוחד על רקע כניסת מנהל חדש למכון לרפואה משפטית (ד"ר חן קוגל), וכניסת עורך דין חדש (אבישר) למכון.

הפתרון שנמצא במשרד הבריאות: מאחר שברודר נמצא בחופשה ללא תשלום, הכסף ישולם לו באמצעות הצינור של קרן המחקרים של משרד הבריאות, וימומן מתקציב המכון לרפואה משפטית. לאחר שברודר כבר יצא את הארץ, פעלו במשרד הבריאות כדי להוסיף לו תפקידים להגדיל את מספר השעות שעליהן יתוגמל מ-50 ל-70, ככל הנראה "כדי להתאימן לשכרו הקודם". ועדת המכרזים אישרה בדיעבד את היקף ההתקשרות החדש. "מהנתונים עולה שהמשרד העסיק עובד בשליש משרה בשכר של משרה מלאה", נכתב בדו"ח.

בהתכתבות שהתרחשה כבר לאחר יציאתו של ברודר לחו"ל ומצורפת לדו"ח, נחשף כיצד בכירי המשרד שהיו מודעים לאיסור להעסיק את ברודר, חיפשו דרכים לעקוף אותו. מההתכתבות עולה כי הבכירים היו גם מודעים היטב להתנגדות הנציבות להעסקה: כך למשל, הבכירים דנו בשאלה כיצד ניתן לשלם לברודר. הם ציינו כי ידוע להם שהנציבות מתנגדת לתשלום באמצעות קרן המחקרים המשרדית ודנו באפשרות לשלם דרך קרן המחקרים של אסף הרופא, שאחראית על המכון.

"נראה כי הפתרון שנקבע מראש, בשל העדפתו של ברודריקו על מנת שלא יידרש לפתוח תיק במס הכנסה, העסקה באמצעות קרן המחקרים של המשרד עונה לדרישות הנציבות", כותב בכיר במחלקה המשפטית. ומוסיף: "האם אפשר להתקדם באמצעות קרן המחקרים שלנו? אם כן, צריך לדבר עם דב כדי להעלות את מספר השעות ל– 75".

"עקיפת הוראות ופעולה ללא סמכות"

בסופו של דבר ברודר קיבל תשלום בגובה שכר מלא עבור 70 שעות חודשיות באמצעות קרן המחקרים של המשרד, וזאת במשך שנתיים וחודשיים ששהה בקנדה. "לאחר קבלת תשובה שלילית של הנציבות, פעל המשרד בחוסר תום לב ובהליך לקוי תוך פגיעה במינהל התקין, כשהנהלת המשרד עושה כל אשר לאל ידה להסדיר העסקה של עובד בחו"ל, תוך עקיפת הוראות, פעולה ללא סמכות, והכתבת החלטות לוועדות המכרזים", נכתב בדו"ח הביקורת. "הופעלה מערכת 'יצירתית' שנועדה לעקוף את הנהלים וההנחיות הכלליות והספציפיות, במטרה לאפשר לעובד לקבל שכר בשהותו בחו"ל כשבשירות המדינה לא קיים בפועל הסדר לכך במסגרת מינהל תקין".

לאחר חזרתו לישראל השתלב ברודר בלשכה המשפטית של משרד הבריאות - ולא במכון לרפואה משפטית. כיום, המכון מתפקד ללא יועץ משפטי חרף קיומם של שני תקנים ליועצים משפטיים למוסד.

ממשרד הבריאות נמסר: "העסקת עו"ד ברודר בעת שהותו בחו"ל נעשתה ביוזמת מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' רוני גמזו, לאחר שבא בדברים עם נציבות שרות המדינה, הציג בפניה את מתכונת ההעסקה המיועדת וקיבל את אישורה. העסקתו, במתכונת זאת, נועדה לאפשר, בראש ובראשונה, את השלמת מבצע מנוחה בכבוד, שעו"ד ברודר הוביל עוד בטרם יציאתו לחו"ל.

"מורכבותו, היקפו ורגישותו של המבצע חייבו את המשך הובלתו על ידי עו"ד ברודר. בהמשך לאישור שהתקבל מהנציבות, הנושא נדון בוועדת המכרזים שאישרה את ההתקשרות עם עו"ד ברודר כיועץ. היקף העסקתו כיועץ נקבע בהתאם לתעריפי החשב הכללי ליועצים, והתשלום בוצע בהתאם לשעות הייעוץ שביצע בפועל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם