השרים אישרו: רופאים לא יקבלו תשלום מוגדל על טיפול בתיירי מרפא

הצעת החוק שאושרה אתמול בוועדת השרים מסדירה את ענף התיירות הרפואית, לאחר שנים שבהן היה פרוץ ■ בין השאר אוסרת ההצעה על בתי החולים לתת עדיפות לתיירים על פני חולים ישראלים - וקובעת כי לא יוכלו לטפל בתיירים בשעות הבוקר "הציבוריות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול הצעת חוק המסדירה את ענף התיירות הרפואית בישראל, לאחר שנים שבהן היה פרוץ כמעט לחלוטין. החוק החדש קובע כי על בתי חולים ייאסר לתת עדיפות לתיירים על פני ישראלים, ומבטיח קדימות למטופלים ישראלים. עוד מסדיר החוק את עיסוקם ומעמדם של סוכני התיירות הרפואית בישראל, קובע כללים להגנת התיירים הרפואיים שמגיעים לישראל - לפני ובמהלך שהותם במדינה - ויוצר הפרדה בקשר הכלכלי בין רופאים לתיירים רפואיים.

להרשמה לוועידת הבריאות של TheMarker

החוק מגיע אחרי שנים רבות שבהן נכשלו כל הניסיונות להסדיר את התחום, שמגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה. חוסר ההסדרה של התחום שירת בעלי אינטרסים שונים, ובהם בתי חולים, רופאים וסוכני תיירות רפואית, אך פגע לא אחת בתיירים עצמם, בחולים הישראלים ובתדמיתה של ישראל במדינות שמהן מגיעים התיירים.

החוק קובע אמנם כי אסור לבית החולים לתת עדיפות בזמינות ובשירות הרפואי לתיירים רפואיים על פני חולים ישראלים, אך אינו קובע רף כמותי ברור שתוחם את מספר התיירים שניתן לטפל בהם בבית החולים. עם זאת, ייתכן כי רף כזה ייקבע במסגרת התקנות שיתלוו לחוק. גם ההמלצה של ועדת גרמן להטיל מס על התיירות הרפואית נגנזה ואינה מופיעה בחוק.

בשנים האחרונות פחות תיירים רפואיים נכנסו לישראל. הביאו לכך התגברות התחרות בתחום, היחלשות הרובל (רוב התיירים מגיעים מרוסיה) ובמידה מסוימת גם תדמית שלילית שנקשרה לישראל בעקבות חשיפות מקרים של יחס בעייתי לתיירים. בהתאם, ירדו הכנסות בתי החולים מפעילות זו.

רבים מהכללים המופיעים בהצעת החוק נובעים מניסיון שלילי שנצבר בתחום. כך למשל, פרק שלם בחוק מוקדש לחובת הגילוי המוקדם לתיירים לפני שהם מגיעים לישראל לגבי התשלום המלא שאותו יידרשו לשלם, וכן האבחנה הרפואית וסיכויי ההחלמה שלהם. זאת, בעקבות מקרים רבים של תיירים שהגיעו לישראל בעקבות הערכת מחיר מסוימת, אך מצאו את עצמם משלמים הרבה יותר מכפי שסוכם עמם לפני הגעתם. במקרים רבים, נשמעו גם טענות על הבאת תיירים שהיו חשוכי מרפא לטיפולים חסרי סיכוי ויקרים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker