המתמחים מקימים ארגון עובדים חדש: "ההסתדרות הרפואית אינה מייצגת אותנו"

בסוף השבוע הכריז מרשם, ארגון המתמחים לרפואה, כי התחיל בשלב הגלוי של מבצע להחתמת הרופאים המתמחים על הצטרפות לארגון יציג חדש שייצג את המתמחים בנפרד מההסתדרות הרפואית, תחת הכותרת "מתמחי הרפואה מכריזים עצמאות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מרשם, אראל בוצ'ינסקי
יו"ר מרשם, אראל בוצ'ינסקיצילום: עופר וקנין

הרופאים המתמחים מכריזים על ניסיון התנתקות והתפלגות מההסתדרות הרפואית: בסוף השבוע הכריז ארגון מרשם, ארגון המתמחים לרפואה, כי החל בשלב הגלוי של מבצע להחתמת הרופאים המתמחים על הצטרפות לארגון יציג חדש שייצג את המתמחים בנפרד מההסתדרות הרפואית, תחת הכותרת "מתמחי הרפואה מכריזים עצמאות".

בישראל פועלים נכון להיום כ–6,000 מתמחים, שלמעשה נושאים על גבם את מערכת הבריאות — בעיקר בשעות אחר הצהריים ובסופי השבוע, שבהם רופאים בכירים נוכחים הרבה פחות בבתי החולים. תקופת ההתמחות היא זמנית אך לא קצרה כלל: כחמש שנים להתמחות הראשונה שבה מתבצעות רוב התורנויות, ועוד שנתיים־שלוש ואף יותר ל"התמחות־על".

המהלך מגיע בעיצומו של מאבק גדול ומתוקשר של המתמחים לקיצור התורנויות שנמשכות 26 שעות ברציפות, שהיה למעשה הזרז להקמת הארגון תוך התפלגות מההסתדרות הרפואית. ואולם שורשי הפילוג נעוצים עוד ב–2011 — שנת המחאה החברתית, וגם מאבק הרופאים הגדול שנמשך תשעה חודשים. במהלך השביתה הגיע המתח הפנימי לשיאו עם התפטרותם הקולקטיבית של 1,000 מתמחים, במחאה על ההסכם הקיבוצי הנרקם בין ההסתדרות הרפואית לבין המדינה, שלטענת המתמחים קיפח אותם. באותה שביתה נרשם תקדים ביחסי העבודה הקיבוציים במשק, כשלאחר חתימת ההסכם הקיבוצי ולאור מחאה קשה של המתמחים לגביו, נוהל משא ומתן נפרד עם המתמחים, ובו השיגו האחרונים הישגים נוספים, כמו יום מנוחה נוסף ומענקים שונים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמןצילום: עופר וקנין

עם זאת, האמון בין המתמחים לההסתדרות הרפואית לא שוקם לגמרי לאחר המשבר. עוד לפני כן, מאז ומתמיד לא היתה זהות אינטרסים בין המתמחים לרופאים הבכירים בצרכים וברצונות, מה שגרר לא אחת חיכוכים והאשמות הדדיות בין הקבוצות, והעלה את השאלה את מי מייצגת ההסתדרות הרפואית טוב יותר: את הרופאים הבכירים או את המתמחים.

במרשם אומרים: "המתמחים פעלו בשנים האחרונות לקידום אג'נדות חשובות הנוגעות למתמחים ולציבור כאחד, למרות היעדר מעמד חוקי רשמי". בארגון מכריזים על יעדים שקבעו כנושאים שירצו לקדם: הוספת כוח אדם רפואי, חיזוק הפריפריה, קיצור תורנויות של 26 שעות, קידום סוגיות מהותיות הנוגעות לבריאות הציבור כמו תופעת הזיהומים בבתי החולים, איכות הכשרת המתמחים ועוד.

"הקול של המתמחים אף פעם לא נשמע באמת, והם לא יוצגו כמו שצריך", אומר ד"ר אראל בוצ'ינסקי, יו"ר ארגון מרשם. לדבריו, "אנחנו מתכוונים להשמיע את הקול של שני המגזרים: המתמחים והציבור. נדאג לתנאים הסוציאליים של המתמחים, שלא נשמרו; ונמשיך לדאוג גם לאג'נדות שחשובות לציבור: הוספת כוח אדם רפואי, תקנים, ולא רק של רופאים, חיזוק הפריפריה, הפחתת תורנויות וקיצורן, ותוספת מיטות".

חלק גדול מהנושאים האלה הם חלק מהאג'נדה של ההסתדרות הרפואית כבר שנים, וגם של ארגונים וקולות נוספים. ובכל זאת המערכת ממשיכה להישחק. מה אתם יכולים לעשות שלא נוסה עדיין על ידי אחרים?

בוצ'ינסקי: "ברגע שיהיה שחקן חדש במגרש — ארגון המתמחים, אז העוגה תתחלק בצורה שונה. מישהו ידבר בשם המתמחים. אם על הסכם קיבוצי יחתמו גם המתמחים ולא רק ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) — זה כוח גדול מאוד. לקראת 2020 (סיום תקופת ההסכם האחרון; רל"ג) יהיה משא ומתן קיבוצי. המתמחים משפיעים מאוד גם בלי יציגות — ב–2011 המתמחים פתחו את ההסכם הקיבוצי בלי שהיה להם כוח מאורגן פורמלי. אז דמיינו את הכוח שיהיה למאות ואלפי מתמחים אם יהיה ארגון יציג".

אחת הטענות המרכזיות נגד ההתארגנות היא שהפיצול מחליש את כוחם המצרפי של הרופאים.

"מי שמחליש זה מי שלא מייצג. אם הר"י היו מייצגים את המתמחים אז לא היה צורך בארגון הזה. יש פה ואקום שאנחנו חייבים למלא אותו. היינו רוצים לעבוד בשיתוף פעולה עם הר"י, אבל אין למתמחים בה ייצוג הולם".

טענה נוספת היא שהתמחות היא תקופה זמנית שחולפת. עיקר עבודתו של הרופא מתבצעת לאחר ההתמחות, למשך עשרות שנים. גם אתה לא תהיה מתמחה בעוד כמה שנים.

"יש מתמחים שתקופת ההתמחות שלהם יכולה להגיע לקרוב לעשור — זו לא כזאת תקופה קצרה. מההיבט של המתמחים זו גם אחת התקופות החשובות בחיים — השנים שבהן הם מתחתנים, מביאים ילדים וכו'. מבחינת השפעה על המערכת, זו התקופה שבה עובדים האנשים שמחזיקים את מערכת הבריאות על הכתפיים, ולכן הייצוג שלנו הוא קריטי למערכת. נכון, אני לא אהיה מתמחה בעוד שנתיים, ואוכל לפרוש ממרשם. אבל זה לא משנה, החברים שלי ימשיכו לעבוד ככה".

ההסתדרות הרפואית: אנו דואגים למתמחים

זו אינה הפעם הראשונה שארגון מרשם מודיע על התפלגות מההסתדרות הרפואית. הודעה דומה יצאה לפני כמעט שנתיים, בנובמבר 2014. הפעם, אומר בוצ'ינסקי, המהלך יצליח: "לא היינו ערוכים לעשות את זה אז. הפעם אנחנו מוכנים, בראש ובראשונה מבחינת התמיכה בשטח למהלך. גייסנו עשרות פעילים בכל הארץ, מה שלא היה לנו אז, ויש לנו צוות מקצועי שמלווה אותנו כבר הרבה מאוד זמן".

הארגון מצויד בסוללת אנשי מקצוע שמלווים את המהלך. הם שכרו את שירותיו של משרד עורכי הדין אריאל שמר ושות', מינו מנכ"ל, ברק לוי סגל, ומלווים על ידי המכללה החברתית־כלכלית, ומערך שלם של ניו מדיה ויחסי ציבור. בוצ'ינסקי אינו מוסר כמה מתמחים כבר הצטרפו לארגון החדש, אך אומר כי "קצב ההחתמה מעודד".

מה קורה עם מאבק הדגל שלכם לקיצור התורנויות של 26 שעות?

"בימים הקרובים תוגש העתירה לבג"ץ בעניין, בשיתוף גופים כמו אור ירוק, אמון הציבור והתאחדות הסטודנטים. אנחנו טוענים שהמתמחים מועסקים באופן לא חוקתי, ושגם פסק הדין הידוע של בית הדין לעבודה, שקבע כי יש לתת למתמחים תנומות יזומות, לא מתקיים בשום בית חולים בישראל. אין מספיק תקנים למתמחים — והשינה היזומה היא אות מתה".

מההסתדרות הרפואית נמסר: "ההסתדרות הרפואית מייצגת נאמנה את כל הרופאים, לרבות רופאים מתמחים. בשנים האחרונות פעלנו במיוחד לטובת הרופאים המתמחים, וחל שיפור משמעותי בתנאיהם, הכולל גם תוספת תקנים ומענקים. ההסתדרות הרפואית היא הארגון היציג היחיד של כלל הרופאים בישראל, ומשכך אין ארגון עובדים אחר לרופאים, וכל ניסיון לפילוג בקרב הרופאים מחליש את ציבור הרופאים כולו ולא יצלח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker