משבר חריף במערכת הבריאות: הרופאים רוצים להמשיך לעבוד פרטי - ויוצאים למאבק

בהסתדרות הרפואית ובמשרד הבריאות מתנגדים נחרצות לכוונת האוצר לאסור בחוק פרקטיקה פרטית ■ הוכרז סכסוך עבודה: "לא נסבול עוד עליהום על הרופאים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניתוח בבית החולים בילינסון. למצולמים אין קשר לכתבה
רוני לינדר

משבר חריף במערכת הבריאות סביב סעיף בחוק ההסדרים, הקובע כי ייאסר על מנהלי מחלקות ויחידות בבתי החולים הציבוריים לעסוק בפרקטיקה פרטית. ההסתדרות הרפואית הכריזה ביום חמישי על סכסוך עבודה, ובין אגף התקציבים באוצר למשרד הבריאות מתחולל משבר אמון קשה. בשלב זה הסעיף אינו מופיע בגרסה האחרונה של חוק ההסדרים, ומצוין בה רק כי הסעיף "יופץ בנפרד".

לפי הטיוטה האחרונה של הסעיף, שנוסחה על ידי אגף תקציבים באוצר, יתקיים משא ומתן מזורז על תנאי ההעסקה של מנהלי המחלקות והיחידות בהשתתפות הממונה על השכר, מנכ"ל משרד הבריאות, נציבות שירות המדינה והממונה על התקציבים. אם המשא ומתן לא יישא פרי - האיסור יעבור בחקיקה בחוק ההסדרים הקרוב, כלומר בהליך בזק. בנוסף, לפי הנוסח בטיוטה, ובניגוד להצהרות קודמות של הממשלה, האיסור על פרקטיקה פרטית יחול גם על מנהלים מכהנים ולא רק על מנהלים חדשים.

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצרצילום: מוטי מילרוד

צפו: כל מה שרציתם לדעת על הסדר הבריאותי החדש

מאחורי הקלעים מתחולל בימים האחרונים קרב קשה בין אגף התקציבים באוצר שלוחץ לקדם את הסעיף, לבין משרד הבריאות שמתנגד לחלוטין לאופן שבו הדבר נעשה. ההסתדרות הרפואית מגלה אף היא התנגדות נחרצת, והכריזה על סכסוך עבודה שלפי החוק ייכנס לתוקף בעוד שבועיים — ולאחר מכן יוכלו הרופאים לקיים צעדים ארגוניים עד כדי שביתה.

הסעיף המדובר בחוק ההסדרים הופיע בראשונה עוד בוועדת גרמן, אך לא נכלל בדו"ח הסופי שלה. באחרונה יזם אגף התקציבים באוצר את המהלך מחדש. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיע כי הוא תומך באופן עקרוני בכך שמנהלי מחלקות ויחידות יקדישו את כל זמנם למערכת הבריאות, אך זאת בשני תנאים: הראשון - שהתפוקה הכוללת שלהם לא תרד ביחס לתפוקה הכוללת הנוכחית המשלבת עבודה ציבורית ופרטית; התנאי השני - שהמדינה תוודא שלא תהיה ירידה בביקוש של רופאים להתמנות למנהלי מחלקות עקב פגיעה פוטנציאלית בתנאי עבודתם.

האוצר: דרוש שוט
 של חקיקה

בהודעה לעיתונות שפירסמו לפני כשבועיים שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות, יעקב ליצמן, נכתב: "השרים כחלון וליצמן סיכמו על קיום עבודת מטה משותפת במטרה לחזק את המנהלים במערכת הציבורית, כך שמנהלי מחלקות חדשים יכהנו במתכונת של קדנציות מוגבלות בזמן, ובתקופת הכהונה כאמור יעסקו כ'פול־טיימרים' העוסקים רק במערכת הציבורית עם תוספת שכר ראויה".

אלא שכמה ימים לאחר מכן, גילו אנשי משרד הבריאות כי משרד האוצר מתכוון לפנות למהלך של חקיקה דרך חוק ההסדרים. לדברי אנשי המשרד, המהלך ייעשה בלי להתייעץ עם משרד הבריאות או לקבל את הסכמתו לכך, ובניגוד לכוונה המקורית לבצעו תוך משא ומתן ולאחר עבודת מטה מקיפה.

עוד טוענים במשרד הבריאות כי אצל היועץ המשפטי לממשלה נוצר הרושם כי משרד הבריאות מסכים למהלך. בעקבות זאת שיגר השבוע מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מכתב ליועץ, שבו הבהיר כי המהלך לא נעשה על דעתו - צעד שהחריף את היחסים המתוחים בין שני המשרדים.

במשרד האוצר סבורים כי בלי שוט בדמות חקיקה, המשא ומתן עלול שלא להתקדם והמהלך כולו עלול להיתקע ולהתבטל. איום החקיקה, מאמינים באגף התקציבים, יסייע להשגת המטרה של שימור המנהלים הבכירים בבתי החולים - מנהלי המחלקות והיחידות - במערכת הציבורית בלבד.

בנוסף, באוצר מצביעים על בדיקה שערכה נציבות שירות המדינה במרכז הרפואי שיבא, שבה נמצא כי 80% ממנהלי המחלקות לא הגיעו להיקף של משרה מלאה (8.5 שעות ביום) ברבעון הראשון של 2016, כנראה בשל התמקדותם בעבודתם הפרטית.

שר הבריאות, יעקב ליצמן צילום: מוטי מילרוד

"נישאר בלי חקיקה ובלי אמון של הרופאים"

במשרד הבריאות מסכימים כאמור עם הכיוון, אך חלוקים על הדרך. "אנחנו מאוד בעד המטרה, וזה החזון שצריך לכוון את מערכת הבריאות", אומר המנכ"ל בר סימן טוב. "עם זאת, נדרשת לכך השקעה מסיבית מצד המדינה שעד עכשיו לא איפשרה לרופאים לעבוד אחר הצהריים בבית החולים הציבורי, ובנוסף - יש דרך לעשות את זה, וחקיקה היא לא הדרך". בר סימן טוב מעריך כי שינוי הסטטוס קוו בחקיקה יידחה על ידי בתי המשפט או בדרך אחרת, ויגרום להרס האמון בין הממשלה לבין הרופאים.

במשרד הבריאות עובדים כבר חודשים ארוכים על מהלך דומה לזה שמנסה האוצר לקדם בחוק ההסדרים, שמטרתו להשאיר בבתי החולים פול־טיימרים - לא בהכרח רק מנהלי מחלקות אלא גם רופאים בכירים. לפי התוכנית של משרד הבריאות, הפיכתו של רופא לפול־טיימר לא תהיה חובה, בניגוד להצעה הנוכחית בחוק ההסדרים. עם זאת, סביר להניח שרבים מהם ישמחו לקבל שכר מוגדל עבור ניתוחים וטיפולים בבית החולים הציבורי אחר הצהריים.

מנגד, לפי התוכנית, המדינה לא תהיה מחויבת להציע את המודל הזה לכל רופא, אלא רק למי שהנהלת בית החולים תראה לנכון. מדובר במודל בהיקף מצומצם וממוקד יותר מזה שמציע האוצר, אך ניתן להרחיב אותו בהתאם להיקף המשאבים שיעמדו לרשות התוכנית.

ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואיתצילום: אוליבייה פיטוסי

"צריך לדבר על ההקשר שבו כל זה מתרחש", אומר בר סימן טוב. "ההקשר הוא שהרופאים רוצים לעבוד במערכת הציבורית אך עד כה זה לא ניתן להם. הרופאים מרגישים מותקפים. אם נצא למערכה כזאת נישאר גם בלי החקיקה, שתיתקל בהתנגדות בתי המשפט, וגם בלי האמון של הרופאים".

העמדה שמציג בר סימן טוב חופפת לדברים שאומר אידלמן לרופאים. "באחרונה אנו מתעוררים כל בוקר עם גזרות חדשות וכוונות זדון כנגד רופאים. אין בכוונתנו לסבול עוד עליהום על הרופאים", כתב אידלמן. בהודעה על סכסוך העבודה כוללת ההסתדרות הרפואית עניינים נוספים מלבד עבודת מנהלי המחלקות. בין היתר מוזכר בה החשש כי לא יוקצו תקנים מספקים כדי לאפשר תנומות למתמחים כפי שהובטח, וכי ייעשה ניסיון לכפות על הרופאים קציבת כהונה.

מאז הסכם הרופאים הגדול ב-2011 הכריזה ההסתדרות הרפואית על שלושה סכסוכי עבודה, שכולם נפתרו במהירות ובהסכמה מול האוצר. הפעם, אומרים בהסתדרות הרפואית, "אנחנו מרגישים שהאמירה של האוצר כי הוא מחויב למו"מ אתנו, אבל במקביל יש איום בחקיקה, זה מו"מ עם אקדח מוצמד לרקה". עוד רומזים בהסתדרות הרפואית כי סכסוך העבודה עלול להידרדר למשבר רחב עם הרופאים: "מבחינתנו מדובר בפתיחת הסכם ואם כבר פותחים הסכם - יש עוד כמה דברים שנרצה לפתוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker