לא ייאמן: כמה משלמת המדינה כדי לדעת מה קורה בבית החולים הדסה

החשב המלווה מטעם המדינה ממודר מהמתרחש בבית החולים, דבר המצדיק תקציב גבוה במיוחד - בגין 14.4 אלף שעות בשנה לצורך "ניטור ופיקוח מרחוק" ■ משרד הבריאות: "היקף ההתקשרות עם החשב - חריג"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים הדסה עין כרם, ארכיוןצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

ועדת פטור ממכרז באגף החשב הכללי שבמשרד האוצר אישרה תשלום של 4.3 מיליון שקל לשנה לחשב המלווה של המרכז הרפואי הדסה, רו"ח רז זונטג, וצוות ממשרדו — משרד רואי החשבון ארנסט אנד יאנג. ההתקשרות תיעשה בפטור ממכרז.

זונטג מכהן בתפקיד החשב המלווה של הדסה מיולי 2014, וזו הפעם השנייה שבה מוארכת כהונתו, בנימוק כי תפקודו משביע רצון וכי הוא צבר מיומנות וידע ש"לא יסולאו בפז" — כך לפי הבקשה שהוגשה לוועדת הפטור. בשנה הראשונה להתקשרות קיבלו זונטג וצוותו 4.3 מיליון שקל, בשנה השנייה 4.1 מיליון שקל, ובשנה הקרובה יקבלו, כאמור, 4.3 מיליון שקל נוספים — ובסך הכל כמעט 13 מיליון שקל בשלוש שנים. עם זאת, בארנסט את יאנג הדגישו כי הם מקבלים את הסכום ללא מע"מ.

התשלום הגבוה נגזר מהיקף השעות הנדרש לתפקיד, לפי אגף החשב הכללי — לא פחות מ–14.4 אלף שעות עבודה בתעריף רואה חשבון בשנה הקרובה, היקף דומה לשנתיים הקודמות. היקף שעות זה שווה להעסקה של שבעה רואי חשבון במשרה מלאה בענייני הדסה בלבד. במשרד האוצר מדגישים כי "החשבונות מועברים מדי חודש ברמת פירוט גבוהה מאוד, ונבדקים בצורה קפדנית".

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסצילום: מוטי מילרוד

זונטג מונה כדי לפקח ולעקוב אחר ביצוע הסכם ההבראה של הדסה, הכולל העברת 1.3 מיליארד שקל מהמדינה למרכז הרפואי — ואולם דברי ההסבר לבקשת הפטור חושפים את היחסים העכורים בין החשב המלווה וצוותו לבין הנהלת הדסה: "בחודשים האחרונים, וביתר שאת מאז כניסתו של פרופ' זאב רוטשטיין לתפקיד מנכ"ל בית החולים, מפר בית החולים את הסכם ההבראה באופן בוטה, ובפרט בכל הקשור לסמכויות החשב המלווה… עצמאותו של החשב המלווה הוגבלה, והוא נותק הלכה למעשה מפעילותו השוטפת של בית החולים, מישיבות הנהלה ומישיבות הדירקטוריון".

יחסים עכורים אלה מסבירים במידת מה את היקף שעות העבודה הגדול במיוחד שנדרש. לטענת אגף החשב הכללי, הנתק והמידור מהדסה מחייבים את זונטג וצוותו "להגביר את יכולות הניטור מרחוק על מנת להמשיך לפקח על פעילותו הכספית של בית החולים. מאמצים אלה מסייעים לאגף החשב הכללי, בנסיבות המאתגרות, לגבש תמונת מצב של בית החולים".

בדברי ההסבר של האגף להארכת המינוי של זונטג בפטור ממכרז נכתב כי הוא וצוותו מביאים "ערך מוסף רב" במעקב אחר מצבו של בית החולים ויישומו של הסכם ההבראה, וכי הם פיתחו "בקיאות ברמה גבוהה מאוד בנתוני בית החולים, ושליטה מקיפה במרבית הנעשה בו".

סמכויות אדירות

הקריסה הכלכלית של הדסה אירעה ב–2013, ובתחילת 2014 נכנס המרכז הרפואי להקפאת הליכים. בתום תקופת ההקפאה, ביולי 2014, גובשה תוכנית להבראת בית החולים — באמצעות הזרמת כספים מהממשלה ומארגון נשות הדסה, המחזיק בבעלות על המרכז הרפואי, לצד צעדי התייעלות מצד בית החולים.

מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: עופר וקנין

במסגרת הסכם ההבראה התחייבה המדינה להעביר לבית החולים 1.3 מיליארד שקל (חלקם כהלוואה) במשך שבע שנים, אשר ישמשו בין השאר לפיצויי פיטורים, קניית נכסים מארגון נשות הדסה, והגדלת קרן הרשלנות הרפואית. בעקבות העברת הכספים הפכה הדסה מגוף פרטי ל"גוף נתמך" בהתאם לחוק יסודות התקציב, והתחייבה לעמוד בכל הדרישות של הסכם ההבראה.

במסגרת תפקידו כחשב מלווה אמור זונטג לוודא כי בית החולים ממלא אחר התחייבויותיו. תפקידו הוגדר כפיקוח ומעקב אחר עמידת בית החולים בהתחייבויות וביעדים הנקובים בהסכם, ואחר אופן השימוש בכספי התמיכה. מאחורי הכותרת הזאת מסתתרות סמכויות אדירות הנוגעות לניהול השוטף של הדסה, ובהן זכות חתימה בחשבונות בנק ואישור של התחייבויות, תשלומים, מיזמי פיתוח וקליטת עובדים. מינוי החשב המלווה קרה בעקבות התעקשות הממשלה, משום שלא תיתכן העברת כספים כה משמעותית ללא פיקוח צמוד מצד המדינה. בהדסה לא היו מרוצים מהמינוי, ומנהל הדסה דאז, אביגדור קפלן, התפטר על רקע זה.

לפי בקשת ההתקשרות, תפקיד החשב המלווה דורש ידע מעמיק במערכת הבריאות הציבורית וכלכלת בריאות, ניסיון בליווי גופים בתהליך הבראה, היכרות עם המערכת הממשלתית ועם הדרישות והחובות החלות על גוף נתמך, ו"עיסוק אינטנסיבי של צוות מנוסה אשר מגובה במלוא התמיכה המקצועית והלוגיסטית הנדרשת".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בית החולים הדסה, הנהנה מתמיכה חסרת תקדים בסך 1.3 מיליארד שקל מכספי הציבור, מפר בשיטתיות ובאופן בוטה את הסכם ההבראה, בפרט בכל הקשור בסמכויות החשב המלווה וצוותו. עצמאותו של החשב המלווה, המשמש 'שומר הסף' מטעם המדינה, הוגבלה — והוא נותק, הלכה למעשה, מפעילותו השוטפת של בית החולים. כתוצאה מכך הגביר ופיתח החשב המלווה יכולות ניטור מרחוק, כאמצעי חלופי מסוים, כדי להמשיך ולפקח על פעילותו של בית החולים, על אף הקשיים המוערמים עליו".

מהמרכז הרפואי הדסה לא התקבלה תגובה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד לא נדרש באף שלב לאשר את היקף ההתקשרות עם החשב המלווה, ואף לא היה צד לקבלת החלטות בהליך בחירת הזוכה והיקף העסקתו. היקף ההתקשרות הינו חריג ביחס למוכר למשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker