משרד הבריאות מתפקד כבר יותר מחצי שנה בלי ממונה על חופש המידע - בניגוד לחוק

משרד הבריאות הוא שיאן בקשות המידע בישראל ולמרות זאת הוא מתפקד בלי ממונה כבר חודשים ארוכים ■ משרד הבריאות: "הוחלט להקצות תקן ייעודי לחופש המידע. עד אז, אגף השירות מטפל במקצועיות בפניות"

רוני לינדר
רוני לינדר

משרד הבריאות הוא המשרד שמושך אליו את המספר הגדול ביותר של בקשות חופש מידע מבין כלל הגופים הציבוריים בישראל, וזרם הפניות אליו הולך וגדל בהתמדה: בשנת 2014, השנה האחרונה המדווחת, הגיעו למשרד 823 בקשות חופש מידע - עלייה של כמעט 250 פניות לעומת השנה שקדמה לה, ויותר מ- 300 פניות יותר מהמשרד השני בנפח הבקשות - משרד הכלכלה. סביר להניח כי מספר הבקשות ב- 2015 וב- 2016 המשיך לעלות.

למרות שהמשרד שמטבע הדברים בשל עיסוקיו הרגישים מושך עניין רב מצד הציבור הוא שיאן בקשות המידע, ולמרות שהנהלת המשרד מניפה שוב ושוב את דגל השקיפות - כבר יותר מחצי שנה שאין בו ממונה קבוע על חופש המידע - וזאת בניגוד לחוק חופש המידע. מאז עזיבתה של הממונה הקודמת, לא מונה איש במקומה.

שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: טלי מאייר

על פי חוק חופש המידע, בהיעדר ממונה הופך המנכ"ל עצמו לממונה, כפי שקרה בעבר במשרד ראש הממשלה, לאחר שגם בו לא היה ממונה. ואכן, רשמית לפי אתר היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוא כרגע הממונה על המידע במשרד.

בתגובה לפניית TheMarker השיבו ביחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים כי "הסדרת מעמד הממונים על העמדת מידע לציבור, נדרש לצורך יישום חוק חופש המידע. אנו מקווים שמשרד הבריאות, המקדם יוזמות של שקיפות, ישכיל להקצות את המשאבים הנדרשים על מנת לטפל ביישום חוק חופש המידע וזאת לאור העובדה שהמשרד מוביל, מזה שנים, בכמות הבקשות המוגשות אליו".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן

התנועה לחופש המידע פנתה כבר בחודש דצמבר האחרון למשרד הבריאות בנושא, ונענתה כי המשרד פועל לתיקון הפער בהקדם. עו"ד נירית בלייר מהתנועה לחופש המידע אומרת כי "התנועה מעריכה את שאיפת משרד הבריאות לייצר תקן לטובת הממונה על חופש המידע, אך עם זאת, חודשים רבים חולפים תוך התעלמות מוחלטת מהוראות חוק חופש המידע על ידי משרד ממשלתי מוביל המקבל אינספור בקשות המידע. אין זאת אלא זלזול בהוראות החוק ובזכות הציבור לקבל את המידע כמוסדר בו".

במשרד הבריאות אומרים בתגובה כי "הוחלט על הקצאת תקן ייעודי במשרד אשר יעסוק בראש ובראשונה במענה לפניות בנושא, וזאת על אף שתקן הממונה אינו מתוקנן ברמת הממשלה ונעשה כיום כנוסף על תפקיד קיים". מהמשרד נמסר עוד כי "משרד הבריאות מוצא חשיבות רבה בשקיפות ובפרסום מידע לציבור.

"אנו מודעים לפער הנוכחי הקיים בתקן ממונה על חוק חופש המידע. אין חולק על חובת משרד הבריאות להשיב על פניות מתוקף חוק חופש המידע בזמן סביר ואגף השירות במשרד נותן לכך מענה גם בעת הזו. עם מינויו של ממונה ייעודי על חוק חופש המידע אנו סבורים כי יינתן שירות איכותי ויעיל לציבור, וכאמור, לעת עתה אגף השירות במשרד מטפל באדיבות ובמקצועיות בפניות מטעם חוק חופש המידע".

התנועה לחופש המידע פנתה בנושא כבר בחודש דצמבר האחרון למשרד הבריאות בנושא, ונענתה כי המשרד פועל לתיקון הפער בהקדם. עו"ד נירית בלייר מהתנועה לחופש המידע אומרת כי "התנועה לחופש המידע מעריכה את שאיפת משרד הבריאות לייצר תקן לטובת הממונה על חופש המידע. עם זאת, חודשים רבים חולפים תוך התעלמות מוחלטת מהוראות חוק חופש המידע על ידי משרד ממשלתי מוביל המקבל אינספור בקשות מידע. אין זאת אלא זלזול בהוראות החוק ובזכות הציבור לקבל את המידע כמוסדר בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום