משרד הבריאות מבטיח: בקרוב תוכלו להשפיע על זהות המנתח שלכם במערכת הציבורית

משה בר סימן טוב דיווח גם על העברת 900 מיליון שקל למערכת הבריאות לקיצור תורים, ובמקביל הפעלת "חוק הצינון" האוסר על רופאים להפנות מטופלים לעצמם ■ "זה פרוייקט לאומי ענק"

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חדר ניתוח בבית החולים בילינסון
חדר ניתוח בבית החולים בילינסוןצילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר הבוקר (ד') כי משרדי הבריאות והאוצר הגיעו להסכם לפיו יוקצו 900 מיליון שקל לטובת קיצור תורים במערכת הבריאות הציבורית. במקביל, יפורסמו התקנות האוסרות על רופאים להפנות את המטופלים שלהם במערכת הציבורית לניתוח פרטי שיבוצע על ידם, למשך מספר חודשים ("תקופת צינון").

בר סימן טוב דיבר הבוקר בפתיחת כנס ים המלח של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות, בהשתתפות ראשי מערכת הבריאות. בכנס, אמר כי "מהנתונים שאספנו גילינו שהבעיה (של הפניה עצמית של רופאים לעצמם - ר.ל.ג) לא נובעת מהאתיקה של הרופאים אלא של המערכת. חוסר הזמינות של התורים במערכת הציבורית גרם לכל השחקנים לפנות ולהפנות למערכת הפרטית וזה השאיר את המערכת הציבורית חסרת אונים".

לדבריו, לאור ההסכם החדש, "האיסור של הפניית מטופלים ילווה במשאבים שדרושים למערכת הציבורית כדי לתת את השירותים וקיצור תורים כללי במערכת". זאת, בין השאר באמצעות פול טיימרים; רופאים שיתחייבו לעבוד רק במערכת הציבורית לאורך כל שעות היום - תמורת שכר מוגדל, וכן באמצעות תקציב להפעלת חדרי הניתוח והמרפאות גם אחר הצהריים.

משה בר סימן טוב
משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן

בנוסף, יכול הסכם התמריצים המכוונים להגדלת המוטיבציה של קופות החולים ובתי החולים לקצר תורים: "קופה שתקצר יותר תורים, תוריד יותר פרמיות בשב"ן ותיתן יותר מענה בפריפריה - תתוגמל יותר", אמר בר סימן טוב, "ואותו הדבר בתי חולים שיגדילו יותר זמינות וישפרו את האיכות".

בר סימן טוב רמז גם כי ההסכם אמנם לא כולל בחירת מנתח או רופא מטפל במערכת הציבורית, אך הוא כולל אמצעים להגדלת הוודאות לגבי זהות המנתח: "אנחנו יודעים שהמטופלים מעדיפים את המערכת הפרטית משלוש סיבות: זמינות התורים שפעמים רבות יותר מהירים, חוסר הוודאות בנוגע לרמת המומחיות של המטפל, והרצון להבטיח את זהות המטפל באופן ספציפי. בפרוייקט הזה ניתן מענה לשלושת הדברים, כך שהמטופל יעדיף בעצמו את המערכת הציבורית. נקצר את התורים ונבטיח את איכות הטיפול, נקבע כללים ברורים ושקופים שיבטיחו לציבור את סטנדרט הטיפול, ונאפשר רמת שליטה גבוהה יותר על זהות המטפל".

בר סימן טוב רואה בפרויייקט קיצור התורים "פרויקט לאומי ענק". לדבריו, מדובר במהלך אסטרטגי עמוק; "זה הרבה יותר ממהלך טקטי של לזהות תור לניתוח מסוים - זה מהלך שנועד להזיז את מרכז הכובד למערכת הציבורית ולהראות לציבור ולמערכת שאנחנו יכולים להציב מטרות ולעמוד בהן".

הכנס של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות עוסק במידע ונתוני בריאות, כאשר לדברי בר סימן טוב, "מידע הוא הכוח בעל ההשפעה הגדולה ביותר על מערכת הבריאות היום". הוא הודה שאף על פי שהרגולטורים חוששים מהמידע הרב לנוכח הרצון שלהם לשלוט בו ולקבוע את הכללים בתחומם, תפיסתו עוברת שינוי. "בעולם האמיתי השטח מעורב בקביעת הכללים והרגולציה צריכה להפנים ולקבוע את הכללים ביחד. בתחום כה מורכב צריך לקבוע את הכללים במעט ענווה". עוד התייחס לכך שבקרוב עתידה להתקבל הכרעה במשרד הבריאות בסוגיית התיקים הרפואיים - האם ליצור תיק מאוחד לכל בתי החולים הממשלתיים, או לכלל ארגוני הבריאות בישראל.

תצלום של חדר ניתוח מבעד לדלת
חדר ניתוח באסותאצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker