על הכוונת של רוטשטיין בהדסה: האיש שמקבל יותר מ-40 אלף שקל בחודש - בלי תפקיד רשמי

רוטשטיין ייפגש מחר עם ניסנקורן ויבהיר: אם ברוכיאן לא יקבל עבודה נוספת - שההסתדרות תשלם את שכרו ■ ועד העובדים: מאז ומתמיד יו"ר הוועד עבד במשרה מלאה כיו"ר, זה ניסיון להחליש את העובדים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' זאב רוטשטיין, המנכ"ל הנכנס של הדסה שמכהן רשמית בתפקיד בסך הכל שבוע, פותח מלחמה בכל החזיתות בבת אחת: אחרי שהשבוע הכריז על ביטול מוחלט של השר"פ (בחירת רופא בתשלום) בשעות הבוקר הציבוריות בהדסה, בצעד שפוגע כלכלית בבכירי הרופאים במוסד, הוא "מטפל" גם ביו"ר ועד עובדי המינהל והמשק במוסד, אמנון ברוכיאן, וביותר מ-10 מזכירות של ועדי העובדים, ודורש מהם לקבל על עצמם עבודה נוספת - או שיפוטרו. מחר (ה') צפויה פגישה בנושא בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין רוטשטיין.

ברוכיאן, יו"ר ועד עובדי המינהל והמשק הוותיק והלוחמני, משתכר ביותר מ-40 אלף שקל בחודש ושכרו מבוסס על דירוג גבוה (דרגה 15+) של מנהל משקי, ונהנה מהטבות שכר כמו כוננויות ושעות נוספות גלובאליות. אך למרות זאת, הוא אינו נושא בכל תפקיד בבית החולים מלבד תפקיד יו"ר הוועד, בשונה מיושבי ראש ועדי הרופאים שעובדים כרופאים מן המניין במוסד. בעבר נחשף ב- TheMarker כיצד פעל כדי לשדרג את שכרו תמורת הבטחה ל"שקט תעשייתי" בהקמת מגדל האשפוז המפואר בהדסה.

יו"ר הוועד אמנון ברוכיאן
יו"ר הוועד אמנון ברוכיאןצילום: טלי מאייר

לדברי רוטשטיין, "ברוכיאן זומן לשיחה עוד לפני כניסתי לבית החולים וקיבל מספר אופציות של שיבוץ לעבודה. לאחר כניסתי לבית החולים הוא הוזמן אלי לשיחה, בה הבהיר לי שאין בכוונתו לקחת כל חלק בעבודת בית החולים מעבר להיותו יו"ר ועד. הנושא יידון עם יו"ר ההסתדרות ובמידה ויוחלט כי יו"ר ועד איננו צריך לעבוד, הרי אעמוד על כך שמשכורתו תשולם על ידי ההסתדרות".

בוועד העובדים של הדסה אומרים בתגובה כי "לאורך כל ההיסטוריה של בית החולים הדסה יו"ר מועצת העובדים עבד במשרה מלאה כיו"ר. חבל שמנהל בית החולים הנכנס עוד לפני שלמד את הארגון, פועל במטרה לערער ולהחליש את מועצת העובדים כחלק מהניסיון שלו לפגוע בהסכם ההבראה שנחתם לפני שנה".

רוטשטיין, שניהל עד לאחרונה את המרכז הרפואי שיבא, מוסיף כי "בשיבא, שיש בה יותר עובדים מאשר בהדסה, יושבי ראש הוועד לדורותיהם לא רק שעבדו - היו גם סמל לעבודה עם כל הלב והנשמה עבור בית החולים. מעבר לכך, גם כל מזכירות הוועדים לא יכולות להמשיך בעבודה על חשבון המשכורות של הדסה ולכן במידה ורוצים להעסיקן יש למצוא להן מקור שכר מתוך ההסתדרות ובוודאי לא על חשבון הציבור".

לדבריו, "לנושא יש משמעות ציבורית גדולה כי ההדסה, מלבד היותה בית חולים פרטי, נשענת על מימון הציבור בהיקף של יותר ממיליארד שקל במסגרת הסכם ההבראה, ולכן היא מחויבת לבצע את התהליכים המתבקשים בתוכה על מנת להפסיק לחלוטין את נושא מקבלי משרה ללא תרומה לבית החולים".

זאב רוטשטיין
זאב רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

הוצאות השכר הגבוהות בהדסה ביחס לבתי חולים אחרים הן נושא שנדון בהרחבה בעבר סביב התמוטטותה הפיננסית של הדסה, ולדברי רוטשטיין הוא גילה כי הנושא לא טופל עד כה לעומק. "אנחנו מתמקדים כרגע בניסיון מאתגר וקשה להתאים את הכנסות בית חולים לתפקודות. הדסה הוא בית החולים היחיד שעלות כוח האדם הכוללת בו יחסית להוצאות שלו היא 85%. לצורך השוואה, בשיבא עלות השכר היא 64% מההוצאה.

ברור לחלוטין שבית חולים שמבנה הוצאות השכר שלו הוא כזה איננו בר קיום. ואכן, במסגרת הסריקה הראשונית מסתבר שיש עובדים אשר אינם תורמים לליבת העשייה של בית החולים - מכל המקצועות הרפואיים והלא רפואיים, בהם נכלל גם מר ברוכיאן שהוא אישיות בכירה ולכן מחייב טיפול אישי של המנכ"ל".

רוטשטיין הוסיף כי "חייבים לשפר את שני צידי המשוואה - מצד אחד להעלות תפוקות, אבל מצד שני להוריד את הוצאות השכר. במסגרת זאת צריך לוודא שכל העובדים שאין להם תרומה לעבודה של בית החולים לא יהיו חלק מתוך מעגל השכר של בית החולים, או לחילופין לגייס אותם מחדש לטובת עבודה בתוך בית החולים".  הוא מוסיף כי החליט במודע "לפעול בכל החזיתות בבת אחת, כדי לייצב את בית החולים בזמן הקצר ביותר. הבאה בתור היא המדינה שלא עומדת בחלקה".

האם אתה מתכונן לאפשרות של השבתת בית החולים בתגובה לצעדים שלך?

"אם זה יקרה העובדים יפגעו בעצמם קודם כל. אם אין עבודה אנחנו לא עומדים בהסכם ההבראה, הממשלה לא תעביר כספים, לא יהיו תפוקות, ולא יהיה מאיפה לשלם שכר לעובדים. זה לא הגיוני מבחינתם".

ממועצת העובדים של הדסה נמסר כי "בית החולים יקר לליבנו, וכל המשברים האחרונים הוכיחו כי המשאב החשוב ביותר בבית החולים הוא כוח האדם שלו. ארגון העובדים מטפל בלמעלה מ-3,000 עובדים ועובדות המהווים את התשתית לקיום בית החולים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker