המשנה ליועמ"ש למנכ"לי הבריאות והאוצר: אינכם עומדים בהתחייבויותיכם בנוגע לזאב רוטשטיין

דינה זילבר נזפה במנכ"לי הבריאות והאוצר על העיכוב בכניסת רוטשטיין להדסה ועל התנהגותו "שאינה מצופה מעובד מדינה בכיר", ודורשת כניסתו לתפקיד כבר בשבוע הבא

רוני לינדר
רוני לינדר

היועץ המשפטי לממשלה דורש ממנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר, משה בר סימן טוב (בריאות) ושי באב"ד (אוצר) הבהרות דחופות לגבי התנהגותו של פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל שיבא היוצא שעומד להיכנס לתפקידו כמנהל המרכז הרפואי הדסה, וכן לגבי העיכוב שחל בכניסתו לתפקיד.

במכתב חריף שכתבה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, על דעתו של היועץ יהודה וינשטיין לבר סימן טוב ולבאב"ד, היא מתרכזת בשתי נקודות מטרידות סביב כניסתו של רוטשטיין לתפקיד. הראשונה היא התבטאויותיו הקשות כלפי החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, במיוחד בראיון של רוטשטיין לכלכליסט בשבוע שעבר. זילבר מציינת בהקשר זה כי רוטשטיין מתנהג "בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם דרך ההתנהלות המצופה מעובד מדינה בכיר" וכי "לא שינה מדרכו", וזאת בניגוד מוחלט להבהרות שקיבל היועץ המשפטי לממשלה מהשניים כי שוכנעו כי רוטשטיין, שבעברו היסטוריה של התגוששות פומבית קיצונית עם רגולטורים, מחויב "לפעול במסגרת תפקידו בהתאם לכללי המינהל התקין ובשיתוף פעולה עם הגורמים המוסמכים".

הנקודה השניה היא העובדה כי כניסתו של רוטשטיין להדסה מתעכבת בחודש נוסף, ובניגוד לכוונה המקורית כי ייכנס לתפקידו בתחילת ינואר, הוא צפוי להיכנס לתפקיד רק בתחילת חודש פברואר. לדברי זילבר, העיכוב בכניסה לתפקיד מטיל צל על הצהרות שני המנכ"לים בדבר הדחיפות שבכניסת מנהל להדסה, לאור מצבה הפיננסי הקשה. "עיכוב זה בהליך אינו מתיישב לכאורה עם הטענות שהושמעו בעבר בנוגע למצבו של בית החולים והדחיפות הנדרשת במינוי מנהל בראשו".

פרופ' זאב רוטשטיין
פרופ' זאב רוטשטיין צילום: מוטי מילרוד

זילבר חותמת את מכתבה בכך שהיא דורשת משני המנכ"לים להשיב מדוע לא ייכנס פרופ' רוטשטיין לתפקידו עוד בתחילת ינואר 2016, כלומר - בשבוע הבא, "וזאת נוכח מצבו של בית החולם הדסה ועמדתכם לפיה הותרתו ללא מנהל קבע אינה מיטיבה עמו".

אגב, עד עכשיו טרם פורסם מכרז למינוי מנכ"ל למרכז הרפואי שיבא, וזאת למרות שכבר חודשים שידוע כי רוטשטיין עוזב את בית החולים. רוטשטיין עצמו עובד בבית החולים אך באחרונה חלק ניכר מזמנו מוקדש לענייני הדסה. לפי גורמים בבית החולים, תקופת המעבר הזו אינה פשוטה עבור עובדי שיבא ומתאפיינת במתיחות פנימית וחוסר ודאות.

לפי תגובת משרד האוצר ל-TheMarker, נראה כי אין כוונה בממשלה לאלץ את רוטשטיין להתחיל בתפקידו בינואר. מהמשרד נמסר כי "רוטשטיין צפוי להיכנס לתפקידו בשבועות הקרובים". באשר לטענה על התנהגות לא הולמת של רוטשטיין, נמסר מהאוצר כי  "משרד האוצר דוחה את ההתקפה חסרת הרסן של פרופסור רוטשטיין על החשבת הכללית. מנכ"ל המשרד שי באבד נזף ברוטשטיין על השתלחויותיו כנגד החשבת הכללית ונציבות המדינה. החשבת הכללית הינה משומרי הסף החשובים ביותר על הקופה הציבורית והמנהל התקין במגזר הציבורי והיא זוכה לגיבויו של שר האוצר ומוערכת מאוד על פועלה".

"פרופ' רוטשטיין ביקש לסיים פרוייקטים לטובת החולים אותם קידם בשיבא לפני המעבר להדסה ביניהם גם סגירת שנת תקציב. במקביל בתקופה זו, ניסה למצות את הליך ההגעה להסדר טיעון, טרם כניסתו להדסה. 

"משרד הבריאות פועל לכניסה מהירה ככל הניתן של פרופ' רוטשטיין לתפקידו כמנהל בית החולים הדסה".

פרופ' רוטשטיין מסר בתגובה "נקראתי משיבא, ביתי מולדתי ב-36 שנים האחרונות, בקריאת שר הבריאות להתגייס להבראת הדסה. עברתי תהליך ארוך שתחילתו בהתנגדות עזה של החשבת הכללית למינויי וסופו בתמיכה של משרד הבריאות ומשרד האוצר, לא רק במינוי אלא ביצירת התשתית והתמיכה הדרושה לביצוע המשימה.

"דה עקא, התחייבות הממשלה לסדרת מימונים נדרשת להדסה נבלמה החודש ע"י החשכ"לית וכך עוכבו הסכומים הבאים: מימון הוצאות פרישה במסגרת הסכם הבראה, המשך הזרמת התמיכה המיוחדת לבית החולים ופיצוי בגין הפחתת המחירים מ- 2013 שהובטחה להדסה ובסה"כ 75 מש"ח.

"זאת קבלת פנים צוננת למי שלקח על עצמו משימה כמעט בלתי אפשרית ועושה לילות כימים לאחרונה על מנת ליצור מתווה להדסה חדשה, הדסה שתהפוך להדסה של הציבור, אהודה ואהובה על ידו, הדסה שתתפתח למעצמת רפואה, מחקר והוראה ותהפוך למייצרת ערך למדינת ישראל.

"שום הפחדה ושום ספין תקשורתי לא יוריד אותי מביצוע המשימה אליה גויסתי. ואני מצפה שממשלת ישראל תושיט את היד הדרושה כדי שבמשותף תזכה ירושלים מחדש בהדסה חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ