התפקיד החדש של דליה איציק

בניסיון לאושש פיננסית את בית החולים הדסה הוקם הארגון "הדסה אינטרנשיונל ישראל" שיגייס תרומות לצד ארגון נשות הדסה ■ איציק תכהן כיו"ר חבר הנאמנים, בו יושבים גם רמי לוי וישי פרנקל - מנכ"ל אינטל ירושלים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

השרה ויו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק נבחרה לכהן כיושבת ראש חבר הנאמנים של "הדסה אינטרנשיונל ישראל" - גוף המקביל לאגודות הידידים של בתי חולים אחרים, ועוסק ב"פיתוח משאבים" עבור הדסה, כולל גיוס תרומות ויעוץ עסקי. 

חבר הנאמנים של הארגון מורכב מ-50 אנשי עסקים ובכירים אחרים, וביניהם איש העסקים רמי לוי, מנכ"ל ובעלי רשת שיווק השקמה, שאיציק משמשת בה כדירקטורית בשכר. חברים נוספים בחבר הנאמנים הם ג'ואי שוובל - מבעלי זארה וגאפ בישראל, ישי פרנקל - מנכ"ל אינטל ירושלים, מוטי גנץ - יו"ר מכון היהלומים, חיים פרייליכמן - לשעבר מנכ"ל בנק איגוד, אברהם קוזניצקי - הבעלים ויושב הראש של מנרב; מנכ"ל אפריקה־ישראל - אברהם נובוגרוצקי; המשנה למנכ"ל בנק הפועלים - דן קולר; איש העסקים אילן רג'ואן, עו"ד ישראל רוזנברג, ראש פירמת משרד עורכי הדין רוסק ואחרים.

איציק תכהן בתפקיד בהתנדבות. לדבריה, "נרתמתי לסייע למוסד החשוב הזה שהוא חזית המחקר המדעי והרפואי בישראל ומשפיע על כל תחום הרפואה במדינה". מקורבה של איציק, אבי בלשניקוב, כיהן כממלא מקום יו"ר הדסה במשך תקופה של שמונה חודשים במהלך 2014.

רמי לוי ומשפחתו בחתונת בנה של דליה איציקצילום: ניר קידר

הקמת גוף לגיוס תרומות הייתה אחת ההמלצות של ועדת גבאי שחקרה בשנת 2014 את ההתמוטטות הפיננסית של הדסה. הוועדה קבעה כי הגוף "יאפשר לבית החולים לגייס משאבים נוספים ובכך להגדיל את התרומות לפעילות ופיתוח בית החולים תוך שקיפות מלאה לגבי התרומות".

ההמלצה הגיעה לאור קביעת הוועדה כי "בשל הזיהוי החד ערכי של בית החולים עם ארגון נשות הדסה, לא אפשרו אלו לבית החולים להקים ארגון ידידים כמקובל בענף ולהתרים גופים אחרים מחוץ לארצות הברית (שם מוקד עוצמתן של נשות הדסה). הדבר היה עשוי לסייע בקושי הכלכלי נוצר בבית החולים והתגבר החל ממשבר שנת 2008".

נושא גיוס התרומות לצד נשות הדסה היה גם אחד מהגורמים לקרע בין הארגון לבין מנכ"ל הדסה לשעבר שלמה מור יוסף. באחד מרגעי השיא של המשבר בהדסה אמר מור יוסף כי "עשינו ניסיון לגייס תרומות מחו"ל ולא דרך נשות הדסה, אך הניסיון הזה התקבל בהתנגדות מצד הארגון".

ארגון "הדסה אינטרנשיונל ישראל" הוקם לפני שנה והוא הזרוע הישראלית של החטיבה הבינלאומית של נשות הדסה. באחרונה נערך אירוע הגאלה הראשון של הגוף, בו נאספו כמיליון שקל לרכישת מכשיר PET-CT להדסה. באירוע נכחו בין היתר שר הבריאות, יעקב ליצמן, נשיאות נשות הדסה היוצאת והנכנסת - מרסי נתן (היוצאת) ואלן הרשקין (הנכנסת), ורופאים בכירים בבית החולים.

אגודות הידידים של בתי החולים, שלרוב חבריהם מכהנים בהתנדבות, משמשים מעבר להיותם פלטפורמה לגיוס תרומות לבתי החולים - גם כמקום מפגש רב עוצמה של צמרת העולם העסקי בישראל. יושבי הראש שלהן הם בדרך כלל אנשי עסקים בולטים במיוחד. 

כך למשל, יו"ר אגודת הידידים של שיבא היא מנכ"לית בנק לאומי לשעבר גליה מאור, שהחליפה בתפקיד את יו"ר בנק המזרחי לשעבר וחבר הכנסת בהווה יעקב פרי. בין חברי האגודה בשיבא יושבים אנשי העסקים והפרסום מושיק תאומים, מודי כידון, אתי רוטר, אייל חומסקי, ישראלה שטיר, חיים סלוצקי, ועוד. יו"ר עמותת הידידים של איכילוב הוא איש העסקים יונתן קולבר, וחברים בה בין השאר רמי אונגר ודורי קלגסבלד. יו"ר אגודת הידידים של המרכז הרפואי בילינסון הוא איש העסקים פיני כהן.

ערבי הגאלה וההתרמות שעורכות אגודות הידידים הם קפסולה מרוכזת של כוח עסקי, משפטי ופוליטי, ומעבר לכך, עצם ההימצאות ביחסים קרובים עם בכירי הרופאים והמנהלים בבתי החולים, מאפשרת לחברי האגודות נגישות גבוהה אל שירותי הבריאות בבתי חולים האלו. 

ארגון נשות הדסה הודיע באחרונה כי החליט להעלות את התקורה ("דמי הטיפול") שהוא גוזר מכל תרומה שמגויסת עבור בתי החולים של הדסה מ-8% ל-14%, רטרואקטיבית מאוגוסט 2015. זאת, לטענת הארגון, "כדי לממן את עלות גיוס התרומות שהתייקרה משמעותית בשנים האחרונות, ושאין בכך לשנות מהתקציב אותו התחייב הארגון להעביר לבית החולים על פי הסכם ההבראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker