מינואר: יורחבו טיפולי השיניים בחינם לילדים - עד גיל 14

עלות התוספת: 80 מיליון שקלים לבסיס התקציב ■ בשנים הקרובות יורחבו קבוצות הגיל הזכאיות לטיפולים בסל עד לגיל 18 ■ המהלך הבא: טיפולי שיניים מסובסדים לבני 70 ומעלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את הרחבת טיפולי השיניים לילדים במסגרת סל הבריאות בשני שנתונים נוספים - ומעתה טיפולי השיניים יינתנו במסגרת סל הבריאות הבסיסי, דרך קופות החולים, גם לילדים בגילי 14-12. ההרחבה תיכנס לתוקף בתחילת החודש הבא, ינואר 2016. זאת, בהתאם להסכם הקואליציוני של מפלגת יהדות התורה.

לפי ההסכם שנחתם עם משרד האוצר, טווח הגילאים יורחב גם בשנים הקרובות בשנתון נוסף בכל שנה, עד לגיל 18. לפיכך בינואר 2017 יורחבו טיפולי השיניים לגילי 15, בינואר 2018 לגילי 16 - וכן הלאה עד גיל 18. עלות התוספת הנוכחית היא 80 שקל לשנה, ויחד עם קבוצות הגיל שכבר זכאיות לטיפולי שיניים בסל משקיעה המדינה בטיפולי השיניים לילדים 480 מיליון שקל בשנה, כאשר עלות כל שנתון נוסף היא 40 מיליון שקל בבסיס הסל.

הפגנת מחאה על סל התרופות
הפגנת מחאה על סל התרופותצילום: ניר כפרי

טיפולי השיניים כוללים טיפולי מניעה בחינם וטיפולים משמרים בהשתתפות עצמית של 20 שקל. הטיפולים חינם כוללים, בין היתר, בדיקה תקופתית על ידי רופא, צילומי רנטגן ונשך, הסרת אבנית ואיטום חריצים וחרירים. טיפולים בהשתתפות עצמית של 20 שקל כוללים, בין השאר, עזרה ראשונה, כתרים, עקירה ושימוש בגז צחוק.

הרפורמה בטיפולי השיניים נחשבת להצלחה גדולה מבחינת היענות הציבור והיקף המשתמשים. עד היום קיבלו את שירות בריאות השן כ-2 מליון ילדים בגילי 12-0, לפי נתוני משרד הבריאות. מחקרים וסקרים שנעשו מעידים כי לא רק ילדים ממשפחות בעשירונים התחתונים מטופלים במסגרת הציבורית, אלא גם ילדים ממעמד הביניים ומעלה.

תוספת קבוצת הגיל 14-12 תוסיף 300 אלף ילדים חדשים שיהיו זכאים לטיפולי השיניים הציבוריים. ההרחבה היא המשך הרפורמה בטיפולי השיניים שהוביל שר הבריאות, יעקב ליצמן, בקדנציה הקודמת שלו בתפקיד, שהחלה ביולי 2010, עם ילדים בגילי 8-0 והתרחבה עם השנים.

במקביל לרפורמה מתכננים במשרד הבריאות גם את הכללת טיפולי שיניים לקשישים בסל התרופות. בשבוע שעבר הכריזו במשרד הבריאות ובמשרד לשוויון חברתי כי יפעלו להפעלת תוכנית משותפת לסבסוד טיפולי שיניים לבני 70 ומעלה. למהלך זה טרם נמצא תקציב, אך הוקם צוות יישום שאמור לגבש בתוך חודשיים המלצות על אופן הפעלת המהלך, לרבות מה יהיה סל הטיפולים, מה יהיו הקריטריונים והיבטי תקצוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker