סקר |

כמה שעות תבלו בחדר מיון ואיזה בית חולים קיבל את הדירוג הכי גבוה?

סקר מגלה כי צעירים, חרדים ואשכנזים מביעים שביעות רצון גדולה יותר מהשירות ומהטיפול בחדר המיון ■ בתי החולים הירושלמיים - 
שערי צדק והדסה עין כרם - קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר ■ הלל יפה, שיבא וקפלן קיבלו את הציונים הנמוכים ביותר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

ישראלים שמגיעים לחדרי מיון שוהים בהם 5.7 שעות בממוצע, ומעניקים לשירות שקיבלו ציון ממוצע בינוני ביותר של 6.29 מתוך 10 - כך עולה מסקר אינטרנטי שביצעה חברת סקרנט, במדגם של 1,002 גברים ונשים בני 18 ומעלה, שליוו מאושפז לחדר מיון בחצי שנה האחרונה. הסקר התמקד בחוויית המיון בכלל, ובהבדלים בין היחס שמקבלים צעירים לקשישים בפרט.

הסקר מצא הבדלים מובהקים בין קבוצות גיל ואוכלוסייה שונות. כך, מלווים של קשישים העניקו ציון נמוך יותר באופן מובהק - 6.02 - ממלווים של מטופלים בני פחות מ–75. ההבדלים מתחדדים כשמבודדים את קבוצת הצעירים ביותר - עד גיל 18, לעומת המבוגרים ביותר - בני 75 ומעלה.

חדר מיוןצילום: ניר כפרי

עוד נמצאו הבדלים מובהקים בדירוג שהעניקו חרדים וחילונים לאיכות השירות ולאיכות הטיפול בבתי החולים: בכל הפרמטרים שנבדקו, בהם אמינות, אמפתיה, ביטחון, יסודיות הבדיקה הרפואית ועוד - העניקו החרדים ציונים גבוהים יותר מהחילונים לחוויה שלהם בחדר המיון. אולי בהתאמה לכך, תושבי ירושלים והסביבה דיווחו על שירות וטיפול רפואי טובים יותר בחדרי מיון מאזורים אחרים בארץ - וחדרי המיון של הדסה ושערי צדק דורגו במקום הגבוה ביותר בסקר.

הסקר בדק לעומק את ההבדלים ביחס שקיבלו קשישים וצעירים בחדרי המיון, ומצא הבדלים מובהקים בכמה משתנים. כך למשל, כשנשאלו אם קיבלו את כל הזמן הנדרש לטיפול, העניקו המלווים של הצעירים ציון גבוה הרבה יותר מהמלווים של הקשישים - 6.25 לעומת 5.59.

צעירים דיווחו גם יותר על רופאים קשובים ואמפתיים, נתנו ציון גבוה יותר לפרטיות במהלך ההתייעצות והטיפול, דיווחו יותר על קבלת הסבר הולם של בעיות, ועוד. ממצאי הסקר יוצגו היום ביום עיון בנושא דילמות באתיקה ורפואה בגיל השלישי שיתקיים ברמת תמיר - דיור מוגן דתי.

הסקר מגלה כי השהות הממוצעת במיון היא 5.7 שעות, בלי קשר לגיל המטופל. רוב המאושפזים - 62% - "בילו" שלוש עד שש שעות במיון, 16% בילו שבע עד עשר שעות, ו–7% שהו במיון יותר מעשר שעות, מהם 1% מעל 24 שעות. רק 4% מהנשאלים שהו במיון פחות משעה. כמעט שליש מהביקורים במיון הם ביקורים חוזרים, עם תלונה זהה לזו שהביאה את המטופל בפעם שעברה למיון.

הציונים במדד השירות - נמוכים למדי

מדד איכות השירות שבנתה החברה בנוי מחמישה משתנים: אמינות (אבחנה נכונה, פרטיות, רישום מסודר ועוד), אמפתיה (תשומת לב אישית, צוות אכפתי, הבנת צורכי המטופל ועוד), ביטחון (הקדשת הזמן הראוי לטיפול, הסבר הולם ועוד), היענות ותנאים פיזיים (ציוד מודרני, חזות נקייה וכדומה).

צילום: תומר נויברג

ככלל, הציון הממוצע במדד השירות בחדרי המיון - 6.29 - הוא נמוך למדי, והוא נמוך עוד יותר ובאופן מובהק בקרב מאושפזים קשישים לעומת צעירים - 6.02 לעומת 6.36. בנוסף, נמצא הבדל מובהק בציון שהעניקו לשירות בחדרי המיון מטופלים מארצות מוצא שונות: את הציון הגבוה ביותר נתנו יוצאי צפון אמריקה (ארה"ב וקנדה) - 6.62, ואילו את הנמוך ביותר העניקו יוצאי צפון אפריקה - 5.6.

למקום הראשון במדד איכות השירות הגיעו בתי החולים הירושלמים: שערי צדק עם ציון 7.17 והדסה עין כרם עם ציון 7.12. אחריהם בתי החולים הממשלתיים נהריה, רמב"ם ואסף הרופא עם ציונים בטווח של 6.39–6.5, ואחריהם שני בתי חולים של הכללית: מאיר - 6.32 והעמק - 6.18. לפי הסקר, למעט הדסה ורמב"ם - חדרי המיון של מרכזי העל קיבלו ציונים נמוכים יחסית: בילינסון עם 5.97, איכילוב עם 5.94, סורוקה עם 5.81 ושיבא עם 5.73 בלבד. בית החולים שקיבל את הציון הנמוך ביותר במדד איכות השירות של חדר המיון הוא הלל יפה בחדרה - 5.51 נקודות.

הסקר בדק גם מדד של איכות הטיפול הנתפשת על ידי החולה. המדד מורכב מיסודיות הבדיקה הרפואית (מלווה בהסברים מתאימים, מתבצע בזמן, מערב את החולה בהחלטות וכדומה) ומהתייחסות הצוות הרפואי (עבודת צוות טובה בין הרופאים והאחיות, הצוות נעים ומנומס ועוד). הדירוג במדד זה דומה למדד השירות, שוב בתי החולים הירושלמיים - הדסה ושערי צדק - בראש, כשהפעם הדסה מקבלת ציון גבוה במעט משערי צדק - 7.46 לעומת 7.31. במקום האחרון הלל יפה - 5.52 ושיבא - 5.76.

לדברי עורך הסקר, פרופ' אביחי שוב־עמי מבית הספר למינהל עסקים במרכז האקדמי פרס, הציונים שמקבלים בתי החולים מהציבור הם בינוניים ובחלק מהמקרים אף נמוכים. גם בתי החולים שדורגו במקומות הגבוהים ביותר לא הגיעו לרמת הציונים שנחשבת לגבוהה - 8–10. בנוסף, לדבריו, התוצאות מלמדות כי "יש הבדלים מגוונים בהתייחסות לאנשים שמגיעים לחדרי המיון, וההבדלים בולטים בעיקר בין צעירים למבוגרים, חילונים לחרדים, ואפילו הבדלים עדתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker