התקציב וחוק ההסדרים |

משרד האוצר ויתר: רופאים לא יחויבו לפרסם תעריפים

באוצר הוציאו את הסעיף מחוק ההסדרים, בשל החשש כי פרסום התעריפים יוביל דווקא להעלאת מחירים ■ שינוי נוסף: קופות החולים וחברות הביטוח הקטנות יוכלו להציע החזר עבור ניתוחים וייעוצים - כל השאר יעברו לעבוד עם רשימות סגורות של רופאים בלבד

רוני לינדר
רוני לינדר

החוברת המעודכנת של חוק ההסדרים שהוגשה לממשלה כוללת שינויים של הרגע האחרון בפרק הבריאות. כך למשל, הוסר מנוסח החוק הסעיף שלפיו יהיו אמורים לפרסם את התעריפים שהם גובים בקליניקות הפרטיות שלהם. הסיבה העיקרית לכך היא החשש כי פרסום התעריפים יגרום לתוצאה ההפוכה מהרצוי - למרוץ מחירים כלפי מעלה דווקא, כפי שקרה באופן מפתיע בעבר עם פרסום שכר הבכירים בחברות ציבוריות.

בנוסף, הוסרו מהחוק סעיפים אחרים שתוכננו להיכלל בו, ובהם סעיף שקובע פרמיה אחידה בביטוח המשלים, סעיף שמאפשר למשרד האוצר לבצע שינויים בביטוחים המשלימים של קופות החולים, וכן סעיף האוסר על בתי חולים ציבוריים כהדסה ושערי צדק לקבל תשלום ציבורי (טופס 17) עבור ניתוחי שר"פ.

צילום: תומר נויברג

שינויים הוכנסו גם לסעיף המרכזי בחוק, שלפיו מעתה יכילו ביטוחי הבריאות — המשלימים והמסחריים — רק רשימות סגורות של רופאים, ותבוטל האפשרות של קבלת החזר על ניתוחים או התייעצויות עם רופאים. עקב השינוי, קופות החולים הקטנות — מאוחדת ולאומית — שלהן כוח מיקוח נמוך משמעותי מזה של הכללית ומכבי, יוכלו להציע למבוטחים שלהן החזר עבור התייעצות או ניתוח, אך באופן מוגבל, של עד 5% מסך הרופאים. עיקרון דומה יחול על חברות הביטוח הקטנות.

בין משרדי הבריאות לאוצר ניטש ויכוח נוקב סביב השאלה אם להחיל את הסעיף רק על ניתוחים פרטיים או גם על התייעצויות עם רופאים. כיום מספר רב של רופאים אינם שייכים לרשימות הסגורות בייעוצים, וגובים סכומים שיכולים להגיע לאלפי שקלים לייעוץ בודד, כאשר המבוטחים מקבלים החזר של כמה מאות שקלים. במשרד הבריאות חוששים כי הגדלה משמעותית של רשימות המומחים תגרום לתוצאה הפוכה מהרצוי, ותעלה בצורה משמעותית את היקף השימוש בייעוצים פרטיים. במשרד היו מעדיפים להתחיל רק עם תחום הניתוחים הפרטיים, שבו הביקוש פחות מושפע מההיצע, ורק לאחר תקופה משמעותית להחיל חובת הרשימות גם על ייעוצים. עם זאת, הסעיף עדיין כולל ייעוצים.

"יתרום לפתור את יוקר המחיה בבריאות"

בממשלה מאמינים כי הסעיף הוא בשורה של ממש בתחום הפחתת יוקר המחיה, שכן הוא יוביל להפחתת העלויות ברפואה הפרטית ולאחר מכן להפחתת הפרמיות. מי שמתנגד באופן צפוי לכך היא ההסתדרות הרפואית, שרואה בסעיף פגיעה ברופאים וביכולת ההשתכרות שלהם. מנגד, הסעיף נהנה מתמיכת קופות החולים והמפקחת על הביטוח באוצר, דורית סלינג'ר.

לדברי עו"ד עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי, מרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, "בעשור האחרון חל זינוק דרמטי בהוצאה הפרטית לבריאות. כעת, אם במסגרת חוק ההסדרים יאושר המודל של 'הסדר' (רשימות סגורות) במערכת הבריאות (קופות חולים וחברות ביטוח) הדבר צפוי להיות בשורה אמיתית ומשמעותית לציבור. מעבר למודל של הסדרים, אם עושים אותו נכון, אפשר יהיה להתמודד בצורה ישירה ואמיתית עם יוקר המחיה בתחום הבריאות".

ואולם, לדבריו, "במודל המוצע יש עדיין כמה בעיות, שאם לא יינתן להן מענה עשויה להיווצר פגיעה בביטוחים המשלימים של קופות החולים. רק יישום מודל נכון ומאוזן של ההסדרים עשוי לבלום את העלייה בהוצאה הפרטית לבריאות (ואף להוריד מחירים בטווח הבינוני), ובמקביל לצמצם עלויות לקופות החולים אשר כורעות תחת גירעונות עתק".

יעקב ליצמן צילום: טלי מאייר

עוד אמר יגודה כי, "נוכח המאפיינים הייחודים של תחום הבריאות (גופים קטנים שאולי יתקשו להגיע להסדר, תחומים רפואיים שבהם יש מיעוט קיצוני של מומחים) ראוי להכיר במספר מצומצם של חריגים שבהם ניתן יהיה לקבל החזר. ואולם באמצעות רגולציה ואכיפה יש לוודא שחריגים מצומצמים אלה לא יתרחבו, ובכך ירוקנו את מודל ההסדר מתוכן".

יגודה טוען כי הסעיף לא צפוי לצמצם את אפשרויות הבחירה של הציבור ברופאים: "במציאות שבה כבר כיום רבים מהרופאים המומחים בישראל עובדים עם כמה קופות חולים, נדמה כי בפועל צמצום הבחירה מעצם המעבר למודל של הסדר יהיה מינימלי עד לא מורגש. קופות החולים (בעיקר כללית ומכבי) וחברות הביטוח לא יתקשו להעמיד לרשות המבוטחים שלהן את מיטב המומחים, כמו גם מגוון של מומחים — ובלבד שהמודל והרגולציה יחסמו מהותית את האפשרות לקיים הסכמי בלעדיות. יתרונות המעבר למודל של 'הסדר' בתחום הבריאות עולים על החסרונות".

במשרד הבריאות, שהגה במקור את הרעיון שכעת מקודם על ידי משרד האוצר, תומכים בעיקרון, אך מדגישים שוב ושוב כי לא יתמכו ברפורמה אם היא לא תכלול הסדר כולל במערכת ותוספת משאבים משמעותית.

לדברי גורם באוצר, "הוצאנו סעיפים שונים מהחוק כדי להראות שאנחנו רוצים ללכת יחד עם משרד הבריאות ולא להנחית עליו דבר. השארנו רק את מה שבקונצנזוס מקצועי בין המשרדים. יש לנו שלושה ימים עד ישיבת הממשלה לשכנע אחד את השני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker