גרמן ליועמ"ש: בדוק היבט פלילי בכך שיועצו של נתניהו, ניר חפץ, מייעץ לארגוני בריאות

חפץ מייעץ לחברות אסותא, שראל ואיגוד תיירות המרפא - שניהלו ומנהלות מאבקים רגולטוריים משמעותיים ■ חפץ: "מעולם לא הזכרתי לקוח שלי בפני ראש הממשלה. מוכן לחתום על הסכם למניעת ניגוד עניינים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ולמבקר המדינה יוסף שפירא, בבקשה כי יבדקו האם יש חשש לפלילים בעובדה שניר חפץ, יועצו של ראש הממשלה, מייעץ לחברות פרטיות בתחום הבריאות. זאת בעקבות הפרסומים בערוץ 10 וב-TheMarker על כך שחפץ מייעץ לארגונים שונים מתחום הבריאות — ובהם אסותא, חברת שראל ואיגוד חברות תיירות המרפא. נתניהו משמש גם כשר הבריאות, והחברות ששכרו את שירותיו של חפץ מושפעות מאד מרגולציה בתחומן ואף מתמודדות עם מאבקים רגולטורים גדולים.

חפץ, שמשמש גם כיועץ לליכוד, אינו עובד מדינה ולא חתם על הסכם לניגוד עניינים. בחודשים הקרובים צפוי כל אחד משלושת ארגוני הבריאות ששכרו את שירותיו להתמודד עם אתגרים רגולטוריים משמעותיים: אסותא עם חוק ההסדרים, שכולל סעיפים שמשפיעים על הביטוחים הפרטיים ועל בתי החולים הפרטיים; איגוד תיירות המרפא עם חקיקה שמתוכננת בתחום; ושראל, חברת הרכש של בתי החולים הממשלתיים, עם סוגיות בתחום הפצת הקנאביס הרפואי וכוונת המדינה להכניס תחרות לתחום רכש ציוד ותרופות לבתי החולים הממשלתיים.

ניר חפץצילום: תומר אפלבאום

גרמן טוענת כי העובדה שחפץ — כיועצו של נתניהו — משמש גם כיועץ לחברות האלה מעלה "חשד חמור ביותר לניגוד עניינים בעבודתו של ראש הממשלה ויועצו הקרוב", והיא מציינת כי "בתקופת כהונתי קידמתי רפורמות רבות הנוגעות לתחום פעילותם של החברות שהוזכרו. משרד ראש הממשלה, וראש הממשלה בעצמו, היו מעורבים ברפורמות אלה ואף התנגדו לחלקן".

גרמן מתכוונת לקרב הגדול שהתחולל בכנסת, בגיבוי לוביסטים ויחצ"נים שונים, סביב פרק הבריאות בחוק ההסדרים לפני נפילת הממשלה הקודמת, בעיקר סביב נושא הגבלת ההכנסות של בתי החולים הפרטיים ובראשם אסותא, וכן סביב פרק התיירות הרפואית. "אני חושבת שיועץ של ראש ממשלה צריך לגזור על עצמו הימנעות מוחלטת מעיסוק בכל נושא פרטי", לדברי גרמן. "הוא יכול להיות רק יועץ של ראש ממשלה, כי לכל נושא שהוא עוסק בו יש נגיעה לפעולות ראש הממשלה".

גם התנועה לאיכות השלטון פנתה בשבוע שעבר למשרד המשפטים בעקבות הפרסומים. "אנו רואים חשיבות רבה בהתוויית גבולות גזרה ברורים לסמכותו של ראש הממשלה וליכולתו לקבל החלטות הנוגעות לארבעת תאגידי הבריאות הללו", נכתב בפניית התנועה, "לשיטתנו, על משרד המשפטים להבטיח באופן ברור כי לגורמים פרטיים לא יצמח יתרון מהיחסים המיוחדים ששוררים בין ראש הממשלה למר חפץ, ולכן על המשרד לפעול במהרה לאיון התמריץ המיוחד שיש בהתקשרות עם מר חפץ".

ניר חפץ מסר בתגובה: "אין שום ניגוד עניינים בעבודתי בתחום ייעוץ התקשורת, לא בתחום הבריאות ולא בשום תחום אחר. אינני עוסק בלובינג וכמובן שמעולם לא שוחחתי, לא פניתי ולא הזכרתי - לא ישירות ולא בעקיפין - לקוח כלשהו שלי בפני ראש הממשלה. אני נכון לחתום על הסכם למניעת ניגוד עניינים עם רשויות המדינה בכל עת, למרות שאינני עובד מדינה, ועל אף שלמיטב ידיעתי לא חלה עליי חובה כזו. באשר ליעל גרמן, צר לי שאחרי שסיימה קדנציה מקושקשת וכושלת כשרת הבריאות, היא ממשיכה לנהל פוליטיקה שלילית המבוססת על ועדות סרק, האשמות שווא, הרבה דיבורים ומעט עשייה".

צילום: תומר אפלבאום
צילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker