רוני לינדר

מנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר, משה בר סימן טוב ושי באב"ד, יערכו היום שימוע למנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, שבסופו יידרשו להחליט ולנמק מדוע רוטשטיין מתאים להיות מנכ"ל הדסה.

השימוע ייערך בעקבות דרישתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר. זילבר דרשה כבר לפני שלושה שבועות כי השניים ייפגשו עם רוטשטיין, יאפשרו לו להגיב על שורה של טענות כנגד המינוי שלו, ולאחר מכן יגישו בכתב את החלטתם המנומקת, ויסבירו כיצד "נסיבות המינוי הן חריגות באופן המצדיק את ההחלטה". גם אם יחליטו השניים לתמוך במינוי, לא יהיה בכך סוף פסוק. לפי המתווה של זילבר, החלטתם "תובא בפני היועץ המשפטי לממשלה, לשם בחינת סיכויי עמידתה בביקורת שיפוטית אפשרית". רק לאחר קבלת אור ירוק מהיועץ - ניתן יהיה להכריז על המינוי כסופי.

הפגנת עובדים מול בית החולים הדסה עין כרם, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ובינתיים, בעוד הליך המינוי של רוטשטיין מתעכב כבר שבועות ארוכים, הרופאים בהדסה שהביעו בעבר תמיכה במינוי שלו, מאבדים סבלנות: במכתב ששיגרו ועדי הרופאים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי האוצר והבריאות, משה כחלון ויעקב ליצמן, הם מתריעים כי למצב שנוצר שבו לא מונה מנכ"ל קבוע למוסד, יש "השפעה הרסנית על התנהלותה של הדסה, ואיום ממשי על עתידה". לטענתם, "נכון להיום, עניינים רבים ממתינים להחלטת המנכ"ל הקבוע, ונושאים כגון איוש עמדות ניהול, הצטיידות מחלקות ועוד, נדחים למועד שאינו ידוע. בנוסף, ועד העובדים הכללי אינו משתף פעולה עם ממלאת מקום המנכ"ל, ויוזמות רבות להתייעלות אינן יכולות להתממש. האי־ודאות המרחפת מעל לראשה של הדסה גורמת לעזיבתם הנמשכת של רופאים חשובים, באופן הפוגע משמעותית בעתיד המוסד".

עוד טוענים הרופאים כי העיכוב הרב במינוי הקבע מהווה הפרה ברורה של הסכם ההבראה שנחתם לפני יותר משנה בין משרדי האוצר, הבריאות, הוועדים, ארגון נשות הדסה והנהלתה. על פי ההסכם, מנכ"ל קבוע היה אמור להתמנות כבר בינואר 2015. בינתיים, דירקטוריון הדסה אישר באחרונה את מועמדותו של רוטשטיין, שנתמך גם על ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אך ההחלטה הסופית על המינוי מתעכבת.

שי באב"ד צילום: אייל טואג

"בכל יום שעובר, מצבה של הדסה הולך ומחמיר", כותבים הרופאים. " לצערנו, לא יעברו עוד ימים רבים עד שכל מאמצי ההבראה עליהם עמלנו יירדו לטימיון.הקטסטרופה הממשמשת ובאה, הגם שאולי אינה מתבטאת בבירור בגליונות האקסל שאחריהם עוקבים בקפדנות, היא כתובת גלויה על כל קיר. לצערנו, הסחבת הננקטת בהליך המינוי היא בבחינת אטימת הלב והחשכת העיניים למצבה של הדסה. אנחנו קוראים לכם, נכבדינו, לממש את סמכויותיכם, ולהורות באופן מיידי לגורמים השונים להפסיק ולהפר בשיטתיות את הסכם ההבראה, ולמנות את המנכ"ל המקצועי הקבוע להדסה, כפי שאושר על ידי הדירקטוריון".

לדברי יו"ר ועד הרופאים המנהלים בהדסה, פרופ' דרור מבורך, תקופת המעבר המתארכת פוגעת קשות בבית החולים: "יש כרגע כמה מנהלים חדשים נוספים שיש להחליף ולא ניתן לעשות זאת: פנימית, זהומיות, כירורגית ילדים ועוד", הוא אומר, "לא ניתן לקחת החלטות של הצטיידות יקרה לטווח רחוק שחלק מהמחלקות הכירורגיות חייבות. כמו כן, נמשכת עזיבת מנהלים, למשל לאחרונה מנהל המיון דר דראושה עבר לרמבם לאחר מערכת יחסים עכורה עם ההנהלה".

משה בר סימן טובצילום: תומר אפלבאום

מהנהלת הדסה נמסר בתגובה: "בשנה מאז נחתם הסכם ההבראה עם האוצר, רשם המרכז הרפואי הדסה גידול חסר תקדים בפעילות ואף דורג לאחרונה כמצטיין בשלושה מתוך ארבעת מדדי האיכות שנבדקו על ידי משרד הבריאות. על אף העיכוב במינוי מנכ''ל קבוע, סוגיה שחשוב והכרחי שתוכרע בזמן הקרוב, המרכז הרפואי מוציא לפועל, ובהצלחה, את תוכנית ההבראה. לראייה, לראשונה מזה שנים, מצביע הדו''ח המסוקר של הרבעון הראשון לשנת 2015 על איזון בפעילות בית החולים. הרבעון השני אף הוא צפוי להסתיים באופן דומה.

הניסיון להלך אימה ולהציג את המרכז הרפואי הדסה כמי שצועד לקראת אסון הוא ציני, מגמתי, אינו תואם את העובדות ומשרת קבוצה מצומצמת של בעלי עניין הפועלים ממניעים נסתרים, שאינם בהכרח טובת המרכז הרפואי."

ממשרדי האוצר והבריאות נמסר במשותף "בית החולים הדסה זקוק לניהול מקצועי ומנוסה שיתמודד עם האתגרים הנובעים מהמשבר העמוק בו הוא נמצא. מנכ"לי משרדי האוצר והבריאות מודעים לנחיצות מינוי מנהל קבוע וראוי להדסה. בהתאם לקבוע בהסכם ההבראה, צפויים המנכ"לים לדון בשבוע הקרוב בהמלצות ועדת האיתור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker