הבלוף של ליצמן ונתניהו, הקטילה של וינשטיין - ומהומת האלוהים במערכת הפוליטית

רוח הלחימה שעמה הגיעו היום שופטי בג"ץ היתה מפתיעה ■ לו היה מודיע ליצמן מיוזמתו לפני הדיון בבג"צ כי הוא מסכים להתמנות לשר, כל הסחרור הנוכחי היה נחסך מהממשלה ומנתניהו

רוני לינדר
רוני לינדר

מי היה מאמין שהסידור החמים, הנוח והוותיק של סגן שר במשרד הבריאות, שכבר רשום על שמו של יעקב ליצמן, יגרור בסופו של דבר כאב ראש פוליטי ומשפטי גדול כל כך לראש הממשלה בנימין נתניהו? מתברר שבג"ץ, שבדרך כלל מתרחק כמו מאש מהכרעות שמזעזעות את המערכת הפוליטית, מסוגל עדיין להפתיע.

ההחלטה של הנשיאה מרים נאור מהשבוע שעבר להרחיב מיוזמתה את הרכב השופטים לחמישה כבר אותתה כי בג"ץ מתייחס בכובד ראש לעניין הישראבלוף המכונה "סגן שר במעמד שר", שלפיו נתניהו הוא שר לכל דבר שמחזיק בסמכויות ונפגש עם ליצמן פעם בשבוע לפחות, לא ממש משכנע.

אלקין, נתניהו, ליצמן, גפני ופרוש חותמים על ההסכם הקואליציוני
אלקין, נתניהו, ליצמן, גפני ופרוש חותמים על ההסכם הקואליציוני

ואולם, רוח הלחימה שעמה הגיעו השופטים היתה מפתיעה בכל קנה מידה. למעשה, הם קילפו פיסה אחר פיסה את מעטפת ה"כאילו" שמרחפת מעל המעמד של ליצמן כסגן שר. תחילה הם קטלו את ה"מתווה" שגיבש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין בעבור ליצמן ונתניהו — לפיו לנתניהו יהיו סמכויות אמיתיות של שר וכל החלטה מרכזית תעבור דרכו — ושאלו את השאלה המתבקשת: "אם ליצמן הוא סגן שר מן המניין, מדוע דרוש בכלל מתווה"?

לאחר מכן הקשו עם שאלות שנועדו לחשוף את הבלוף: "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות", ליגלג השופט אליקים רובינשטיין. "אני זוכר שראיתי את תמונת הממשלה — לא ראיתי את סגן השר מזוז ואת סגנית השר חוטובלי כשהצטלמו אצל הנשיא, אבל ליצמן היה שם. למה הוא זכה בצילום כזה, להיות בין השרים, הרי הוא רק סגן שר כמו האחרים".

לקראת סיום תהו השופטים מדוע בעצם מסרב ליצמן להיות שר במדינת ישראל. "אני רוצה לשאול, למה ליצמן לא רוצה להיות שר", כתב רובינשטיין. "אין בעיה אידיאולוגית ואין בעיה של אחריות כי כולם בקואליציה, ויו"ר ועדת הכספים, שזה אבי כל התפקידים, הוא אחראי לתקציבים, אז למה שהרב ליצמן לא יהיה שר ובא לציון גואל?"

ואולם, את הפצצה האמיתית הטיל השופט חנן מלצר, כשהרחיב את היריעה והתייחס אל כלל התיקים שבהם מכהן ראש הממשלה כשר. "בחוק יסוד הממשלה הקודם היה סעיף שאמר שראש הממשלה יכול להיות גם ממונה על משרד וגם שר. בחוק יסוד הממשלה הנוכחי הורידו את הסעיף הזה — קרי הוא כלל לא יכול לשמש שר לצד תפקידו כראש ממשלה", טען מלצר.

"יתרה מזאת, כתוב בחוק שיש מקרים שבהם ראש הממשלה יכול להיות שר. מתי? כששר מתפטר, נפטר, כשנבצר ממנו למלא תפקידו, וזה רק באופן זמני. אז פה אתם נופלים לבעיה האחרת, שראש ממשלה בכלל לא יכול לשמש שר ברגיל. יכולתם לשנות את זה (חוק יסוד הממשלה הקיים — ר.ל.ג) ערב כינון הממשלה הזאת, והשינוי לא נעשה. לכן, ראש הממשלה לא יכול להיות גם שר".

שופטי בג"ץ יצרו מהומת אלוהים במערכת הפוליטית. האירוניה היא, שכולם יודעים — ולא מהיום — שליצמן יהיה בסופו של דבר שר הבריאות. הוא לא ייתן ליש עתיד את העונג לגרש אותו מהתיק שלו חיכה זמן רב כל כך. אפילו נתניהו עצמו אמר בטקס כניסתו של ליצמן לתפקיד, בנוכחות קהל ותקשורת, כי אם בג"ץ יחליט שליצמן צריך להיות שר — כך יהיה.

אילו הודיע ליצמן מיוזמתו לפני הדיון בבג"ץ כי הוא מסכים להתמנות לשר, כל הסחרור הנוכחי היה נחסך מהממשלה ומנתניהו. זה לא קרה, ואולי ההליך המשפטי הזה, שהוא הצלחה גדולה למפלגת האופוזיציה הלוחמנית יש עתיד, יחשוף לעיני כל עוד אחד מהבלופים שלמדנו להתרגל אליהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker